Rudé svitky magie - Cassandra Clare a Wesley Chu

19.02.2021

Ani na dovolené není odpočinku od démonů 

Pro všechny milovníky týmu Malek jsou Rudé svitky magie přesně to pravé. Cassandra Clare v sérii nazvané jako Nejstarší kletby rozehrává zcela nové dobrodružství, které zahrnuje zběsilou evropskou jízdu, kdy je třeba odhalit, kdo stojí za tajemným kultem zvaným Karmínová ruka, a přitom si najít čas i na nějakou tu romantiku. Výlet začíná v Paříži, pokračuje se do Benátek a z Říma se jede domů do New Yorku. Přidáte se?

Když se Magnus Bane s Alekem Lightwoodem vypravili společně na zaslouženou a zároveň jejich první společnou dovolenou, aby se blíže poznali a utužili mezi sebou začínající pouto, ani jeden z nich nečekal, že prázdniny velmi rychle skončí, a to když se za Magnusem zastaví stará známá, aby mu sdělila, že kult, za jehož založením zřejmě stál, se absolutně vymkl kontrole a zahrává si s černou magií. Magnus si nepamatuje, že by v minulosti vzýval démony, avšak drby šířící se mezi podsvěťany mu kazí jeho pověst, což tak rozhodně nehodlá nechat, navíc, kdyby se vše provalilo Spolku, mohl by být potrestán za něco, na čem ani nenese vinu. Alek je postaven před těžkou volbu, a to komu bude loajální. Magnusovi, nebo Spolku? A má jejich vztah šanci obstát?

Objevilo se několik démonů zkázonošů, kteří se mu pokusili zatarasit cestu syčícími rozeklanými čelistmi a jedovatými ostnatými škorpioními ocasy. Je velmi neobvyklé, napovídala mu logika kdesi v hloubi mozku, aby tolik různých druhů démonů útočilo společně. Obvykle se drží ve smečkách po jednotlivých druzích. Téměř s jistotou to znamenalo, že byli svoláni.

Vrátit se do světa lovců stínů v jakékoli době a s jakýmikoli postavami je vždy zábavné. Tentokrát se děj odehrává v moderní době v kulisách evropských měst. Na naši roztomilou dvojici čeká nejedna zkouška a test jejich důvěry. Krom Aleka a Magnuse poznáme další lovce stínů, čaroděje i démony.

Příběh Rudých svitků magie se chronologicky odehrává v průběhu čtvrtého dílu série Nástroje smrti, jímž je Město padlých andělů. Těm, kteří tuto sérii nečetli a nechtěli by se připravit o některé překvapivé zvraty, které v knihách nastaly, bych doporučila se Svitky ještě počkat a dohnat nejprve "základy".

Kdo má už od Cassandry Clare něco načteno, bude jistě potěšen, že se v knize mihnou ve vedlejších rolích i postavy dobře známé z jiných sérií, jmenovat je ale nebudu, abych vás neochudila o ten zážitek ze znovushledání.

Při čtení jsem se neskutečně bavila, kniha nepostrádá napětí, akci, humor, romantiku a skrytá tajemství. Bavilo mě dozvědět se více o Magnusově minulosti a poznat ho zas o trochu více a z jiné perspektivy. Magnus patří mezi moje oblíbence, i díky jeho velkoleposti, vtípkům či módním trendům, a tak byla kniha pro mě nutností. Na Magnusovi a Alekovi je dobře vidět, že protiklady se skutečně přitahují. Vše je dávkováno s citem a bez zbytečného natahování, čtenář hltá a hltá, až je na konci, který přináší fantastický souboj. Vše končí otevřeně, aby byl nechán prostor pro pokračování, na které se už teď moc těším.

Kniha Rudé svitky magie není žádná velká bichle, jak jsem u autorky zvyklí, což rozhodně nevadí, děj není tak rozvleklý, to je na jednu stranu fajn, na straně druhé by mi v tomto případě rozvleklost ani nevadila, protože autorka píše opravdu skvěle. Bohužel se mi zdálo, že v tomto díle nebyl tak docela využit veškerý potenciál, který se nabízel. Uvidíme, co přinese pokračování, které vyjde už letos.


Název: Rudé svitky magie
Originální název: The Red Scrolls of Magic
Série: Nejstarší kletby 1.
Autor: Cassandra Clare a Wesley Chu
Překlad: Pavel Kaas
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 392
ISBN/EAN: 978-80-7529-923-9


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.