Amanda - Kristýna Sněgoňová

29.04.2021

Cherchez la femme -  Za vším hledej ženu 

S dobře známou starou partou se znovu setkáváme těsně po přistání na planetě Namathé, kam se vypravila kvůli předávce vzácného chepitu. Kápo spolu s celou bandou zkoumají město, kde lidé představují kromě jídla maximálně otroky. Plán je jasný... ale! Nic nikdy není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Za vším hledej ženu a "slepičáka"... a věčnou ruskou nadrženost.

Stačilo, aby se Aga jen na chvilku otočila, a kapitán Bouchač s lordem Mrdákem přijali kšeft, který rozhodně přijímat neměli, a musí za to nést následky. Pokud se něco může pokazit, věřte tomu, že se to pokazí, přestože vše může jít ze začátku jako na drátkách. V paláci, kam se trojice rebelů vloupá, aby splnila slepicův - Huntův úkol, najdou nakonec něco úplně jiného, než čekali. V tomhle světě se nedá nikomu věřit, stráže už větří a jediná cesta ven je přes starou Zoo, zapomeňte však na tu v Troji, tahle je smrtonosnější než kafe bez kofeinu.


Vzduch v pavilonu byl dusivý, čpěl močí a potem, zkaženým jídlem a věcmi, které jsem nedokázal pojmenovat, ale teď jsem je cítil. V klecích spaly opice, nebo aspoň mimozemské variace na primáty, které jsem znal ze Země. Některé se těm našim podobaly a u jedné gorily jsem si byl dost jistý, že jsem ji už viděl v pražské ZOO. Průchod své lásce ke zvířeně dal ovšem až Gerasim, který polohlasem zopakoval moto celé naší výpravy: "No ty pičo!"
...


Dokážou František, Gerasim a Vodička, že nepatří do starého železa, a podaří se jim dostat se do bezpečí, aby je Aga mohla roztrhat na kousky za jejich lehkovážnost? Kdo je Amanda skrývající se za názvem knihy? A kolik šneků bylo zabito při psaní této knihy?


"Já vám na oplátku zajistím bezpečný odlet. A... pokud En-ruk zemře, dám vám mnohem víc."
"Co?" zeptala se Aga.
"Svobodu."
Ještěrka se pohrdavě zašklebila.
Ale hunta se nesmál. A ani nelhal. Protože huntové nelžou. Jen někdy neřeknou celou pravdu.

Upřímně jsem tak nějak vůbec netušil, co můžu od druhého dílu Legie očekávat, přeci jen, první díl, dle mého soudu, nasadil laťku v žánru vysoko. Nakonec musím uznat, že přesedlání z autora na autorku, jak bylo plánováno, nebyl absolutně krok zpět. František Kotleta příběh velice dobře rozehrál a Kristýna Sněgoňová drží tempo na patřičné úrovni a v některých případech ještě přidává volume doprava. Klobouk dolu.

Protože už nebylo zapotřebí seznamovacích úvodních nutností, mohla se autorka naplno věnovat akci, a že jí to jde parádně. První bližší setkání s její tvorbou v mých očích dopadlo na výbornou. Co mě osobně spíše překvapilo, byly explicitní sexuální narážky, se kterými se absolutně nešetří, dokonce mi jich tam přišlo více než v případě páně Kotlety. Co je už příliš, je na každém čtenáři zvlášť, každý máme hranici nastavenou jinak, já jsem pohoršen nebyl a do příběhu to navíc skvěle zapadlo.

Nemyslím si, že by byl druhý díl lepší nebo horší než první, změna autora je patrná, ale příběhu to neuškodilo, naopak si myslím, že to může prospět v tom, že čtenář nemůže říct - "je to na jedno brdo". Každý z autorů má humor nastavený poněkud jinak, což je příjemná změna. Navíc kvituji narážky na současnou popkulturu.

Já byl s druhým dílem série Legie spokojený a domnívám se, že pokud se někomu líbil díl první, nebude v případě dvojky absolutně zklamaný. V plánu je celkem 12 dílů. Čtivo je to velice nenáročné, jednoduché, plné akce, bez nutnosti přílišného přemýšlení. Jako oddechové sci-fi - paráda. Třetí díl bude mít na starosti opět Kristýna Sněgoňová a pokud vše půjde tak jako v této knize, je se na co těšit.


Název: Amanda
Série: Legie 2.
Autor: Kristýna Sněgoňová
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 340
ISBN/EAN: 978-80-7557-976-8