Assassin's Creed Odysea- Gordon Doherty

08.03.2020

Kosmický kult a jeho stínové machinace 

Hraním Assassin's Creed Odyssey na PS4 jsme s přítelem strávili již desítky hodin a stále ještě nejsme u konce. Příběhová linie je natolik skvělá, že jsem si říkala, proč se do jejího světa neponořit znovu, tentokrát s knihou, přináším tak recenzi na knižní podobu tohoto nejpromakanějšího universa, které se stále těší velké oblibě.

V Řecku probíhá Peloponéská válka, ocitáme se v 5. století př. n. l. Proti sobě stojí dvě velká starověká města - Sparta a Athény. Tento konflikt otřásl celým tehdejším Řeckem a nesmazatelně se zapsal do dějin. Zatímco Athény se snažily o demokratickou reformu, Sparta oproti tomu hájila oligarchickou vládu nad místní oblastí.

Naše hrdinka, Kassandra, má spartský původ, navíc je vnučkou slavného krále Leonida, v dětství ale byla svou rodinou zrazena natolik, že jí to naučilo nevěřit nikomu jinému než sama sobě. Ono když vlastní otec chce svrhnout vašeho sourozence z vysoké skály, tak to rozhodně otřese veškerými základy vaší důvěry. Jako žoldnéřka se nechává najímat na různé "prácičky", jednoho dne však přijde zakázka na zabití významného spartského generála - jejího otce. Kassandra se tak vydává na dlouhou výpravu, jejíž konec přinese mnohá odhalení. Do cesty se jí postaví nejen různí násilníci, ale také tajemný Kosmický kult, jehož přívrženci nosí masky, aby skryli svoji identitu, a jejichž snahou je "naklonit misky vah" ve svůj prospěch.

Je nutno si uvědomit, že v kultu Kosmos nenajdete žádné "nuly", jeho členové jsou vysoce postavení lidé řeckého světa, kteří rozhodně nikomu nehodlají dovolit, aby se míchal do věcí, v nichž mají zájem. Kassandra se však jen tak něčeho nezalekne. Mrtvoly se kupí a výprava se udává tím správným směrem, ale jen do doby, než se hlavní hrdinka střetne s někým, koho rozhodně nečekala, s někým z její minulosti, s někým, kdo měl být už dávno mrtvý. Jak tohle jen dopadne?

Nebe rozčísl blesk a ona v jeho bronzové korintské přilbě spatřila odraz vlastní tváře. Srdce jí obalil led a ona uvolnila stisk na jeho krku, aby ho nechala spadnout, napjala paži, aby ho probodla. Klíč od klece nespravedlnosti, ve které strávila dvacet let, měla na dosah.

Čtenáři této knihy se zákonitě budou dělit do dvou táborů, a to na ty, kteří ke knize přistupují bez předešlých znalostí, a ty, jež hráli hru. Kdybych neznala hru, tak by se mi příběh možná líbil o něco více, přeci jen je zde vykreslen starověký svět, kde nechybí slavná jména jako Sokrates či Pythagoras, ale takhle mi kniha nepřinesla de facto nic nového, žádný nový pohled jiné postavy, sequel nebo prequel, zkrátka se jednalo o převyprávění děje hry bez zdržujících odboček. Pro porovnání, v knize Pouštní přísaha, jejíž události dějově předcházejí hře Assassin's Creed Origin, se o postavách alespoň dozvídáme nové informace.

Přesto si myslím, že se nejedná o úplně nejhorší příběh, který jsem kdy četla. Děj plyne poměrně svižně, je přítomno mnoho bojových scén a napínavých okamžiků, navíc je vše docela zamotané a postupně se nit rozplétá. Kosmický kult, který za oponou tahá za své nitky, rodinné tajemství, hledání svého původu, dobrodružství na každém rohu - je toho zkrátka hodně, co si čtenář může užít.

Velmi oceňuji jednak mapku na začátku knihy, kde jsou zakreslena nejdůležitější místa, na konci pak lze nalézt slovníček s pojmy a seznam osob, které v příběhu vystupují.

Spisovatel skotského původu Gordon Doherty se zaměřuje na psaní historických fikcí, Odyssea je jeho prvním příspěvkem do assassínského universa. Zdali do budoucna přijde s něčím dalším, zůstává prozatím nezodpovězeno.

Název: Odysea (Assassin's Creed 11.)
Originální název: Odyssey
Autor: Gordon Doherty
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-7594-041-4

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Fantom Print.