Barevná říše zvířat -  Valter Fogato

06.12.2019

Páni to je barev...

Není to tak dlouho, co nakladatelství Mladá fronta přineslo na trh velkoformátovou knihu o zvířátkách s názvem Navždy spolu, kde se ti nejmenší čtenáři mohli vypravit do zvířecí říše, aby objevili, co znamená "pravá láska". V nedávné době byla vydána další kniha ze série, tentokrát Barevná říše zvířat.

Obě knihy přináší malým zvědavcům odpovědi na všemožné otázky o chlupatých, křídlatých či šupinatých tvorech. Titul Barevná říše si vybral z pestré palety mnoho zvířátek, která vyčnívají právě svým zbarvením a jež jsou díky tomu pro lidské oko velice zajímavá již na první pohled.

Pro mě osobně jsou asi nejkrásnějšími tvory v publikaci pralesničky, jejich smrtící barvy mají rozhodně své kouzlo.

Autor Valter Fogato krátce, zato ale poutavě, přináší poznatky o tom, jaké barvy mají působit výstražně, zda mají např. rituální důvody, či snad jde o důmyslné maskování. Naučíte se rozlišovat velké kočkovité šelmy, zjistíte, že i hmyz může mít své kouzlo a v neposlední řadě se vypravíte pod mořskou hladinu zhlédnout namodralou krásu.

Zvířátka jsou snad tím nejvděčnějším tématem pro dětské knihy. Rozličné druhy a zajímavosti s nimi spojené jsou tím nejžádanějším pro malé čtenáře. Je to dobře, vždyť právě ona byla na naší planetě dávno před lidmi a s trochou štěstí tu budou i nadále. Dětský čtenář je čím dál tím více zvídavější a rodiče snad ve většině případů neváhají jeho touhu po znalostech nakrmit.

Kniha neoperuje s reálnými fotografiemi, ale kresby jsou celkem věrohodné a opravdu krásné, celý titul je tak spíše uměleckým dílem. Je logické, že se do něj nevešla všechna barevně zajímavá zvířata, a tak jde vlastně o takový autorský výběr. To, zda byla ruka při výběru šťastná, záleží na vkusu každého jedince zvlášť.

Je důležité si uvědomit, že se nejedná o encyklopedii ani o učebnici, populárně naučným způsobem však přináší některé zajímavé informace. Víceméně zde jde hlavně o obrázky, text zde zastává roli spíš jen jakéhosi doplňku.

Co mi přišlo poněkud nešťastné, byl výběr fontu pojmenování zvířat, názvy se tak kvůli tomu četly dost obtížně. Navíc některá pojmenování byla dle mého názoru dost složitá i pro dospělého člověka, natož aby je bez problémů zvládalo malé dítě, ale kdo ví. Prckové tak možná brzy nebudou na tatínky a maminky volat: "Jůůů, ježek!", ale "Mami, podívej Erinaceus europaeus!"


Název: Barevná říše zvířat
Originální název: I colori della natura
Autor: Valter Fogato
Překlad: Olga Čaplyginová
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 40
ISBN/EAN: 978-80-204-5333-4


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Mladá fronta.