Berserk 4 - Kentaró Miura

10.03.2021

Když zrada bolí víc než smrt

Guts zjišťuje, že nemůže nikomu věřit a že staré rány nezahojí ani čas. Nakonec musí opustit vše, co dosud znal, ale nebude to jenom tak. Kromě nepřátel se musí několikrát postavit i samotné smrti. Časem se z něj stane silný a obávaný žoldák, jenž se nikdy nevzdává a jehož styl boje je přímý a brutální. Život nic neznamená, a proto není třeba bát se ho riskovat.

Když Guts narazí na skupinu žoldáků, jež by ho ráda obrala o skutečně tvrdě vydřené peníze, které vede tajemný Griffith, neváhá se postavit přesile. Zdá se však, že konečně narazil na protivníka, se kterým není radno si zahrávat. Rychlost, obratnost a vynalézavost, to jsou vlastnosti, které si dovedou poradit s prostou silou a Gutse mohou poslat k zemi. Jak tohle všechno dopadne?

Čtvrtý díl manga série Berserk opět čtenáře zavede do počátků bojové dráhy Gutse, bojovníka, který se musel vypořádat s velikou bolestí a jehož snaha prosadit se ve světě válečníků byla vykoupena velkým množstvím krve. Kniha začíná přesně tam, kde končí třetí díl, a proto je určitě lepší začít případně s ním.

První a druhá kniha a část třetí ze série byly víceméně povídkové a z pozdějšího Gutsova života, počátek cesty hlavního hrdiny začal na konci třetího dílu s označením Zlatý věk. Ve čtvrté knize už Guts není dítětem a má za sebou první úspěšně vyhranou bitvu, to nejhorší ho však teprve čeká. Sledujeme jeho přerod ze stále ještě naivního chlapce v muže, který zjišťuje, že věřit může jen sám sobě. Abych byl upřímný, vidím v příběhu Berserka podobnost s dějovou linkou Zaklínače, a to ať už jde o to, že v obou sériích jsou první dvě knihy povídkami a samotný příběh začíná třetím dílem, tak i v postavě poťouchlého elfa z prvních dvou knih. Nemůžu si pomoci, ale vidím v tom prostě Geralta a Marigolda, avšak s tím že Guts je mnohem temnější a nebezpečnější postavou.

Přestože je příběh promyšlený do detailů, jestli něčím tato manga skutečně vyniká, je to parádní a detailní kresba, na níž hodně závisí. Například dvoustránkové scenerie bitev jsou vskutku bravurní. Tato série není příliš upovídaná, nepostrádá však hloubku a podrobný popis minulosti hlavní postavy. Gutsova životní role je prostě "kulervoucí". Mně osobně Berserk přijde jako to nej, co současný manga trh nabízí, přestože se jedná o pochmurný a depresivně laděný děj. Kam až jsou lidé schopni dojít, aby dosáhli toho, po čem touží? Jsem moc zvědav, kam dál nás příběh zavede.


Název: Berserk 4.
Originální název: Berserk, Vol. 4
Série: Berserk 4.
Autor: Kentaro Miura
Překlad: Anna Křivánková
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 240
ISBN/EAN: 978-80-7449-988-3