Bez Slitování - Miroslav Žamboch

23.07.2023

Když osud nechce, tak prostě neumřete...

Prochází světem, hora svalů, na jeho cestě za jediným cílem ho nic nezastaví, kosí jednoho soupeře za druhým pro toho, kdo zaplatí víc, absolutně BEZ SLITOVÁNÍ. Bakly se bojí jen mála věcí, smrt mezi ně ale nepatří, konečně nastal ten čas, kdy bude moci vypít posledního panáka a rozloučit se s touhle dírou, které se říká svět. Nebo ne?

Peníze jsou peníze a ty budují moc, ten, kdo má moc, ovládá lidské životy, Bakly se tak bude muset, jakožto žoldák, vypravit na poslední štaci. Nejen že bude muset porušit své pravidlo – nestarat se o ty, co neplatí, ale stane tváří v tvář svému dávnému strachu. Existuje vůbec něco, co by tohoto morouse přesvědčilo k tomu, aby dal žití ještě šanci?

Vložte mu do ruky nůž a flašku levné kořalky a pohne zeměkoulí…

Lapal jsem po dechu, hrudník mě bolel. Nechápal jsem, jak mi sedmdesátikilový střízlík mohl zasadit takové údery. Kdybych byl jen o něco slabší, promáčkl by mi hrudník. Klekl jsem si k němu, abych si ho prohlédl a prohledal ho. Dýchal mělce a rychle, ale žil. Tuctová tvář, dlouhé lícní kosti, protáhlá brada. Tělo gymnasty nebo profesionálního tanečníka. Náhodou se mu vyhrnula košile a já jsem vysoko na boku pod levou paží spatřil umělecky vytetované modré S ve stylizovaném kosočtvercovém štítu. Mladík patřil je Stínům noci, k nindžům, asasínum. Všechna ta slova znamenala jediné. Byl to cvičený zabiják.

Když jsem před lety zkoušel Žambochovo Visio in Extremis, musím říct, že mě příliš nezaujalo, v té době jsem hltal Kulhánka a prostě mi přišlo, že je to jen jeho slabší verze. Nakonec jsem se rozhodl dát mu opět šanci a sáhl jsem po prvním dílu série s bývalým gladiátorem Baklym, přestože mi mnozí říkali, ať vezmu spíš Koniáše. Přiznávám, že dílo Miroslava Žambocha má něco do sebe, a nakonec jsem se u čtení i slušně bavil.

Baklyho život je čistokrevná řežba a toho se dočkáte i v knize, akce střídá akci, mrtvoly se kupí jedna přes druhou a vše je sem tam proloženo lehkou erotickou mlhou. K hlavní postavě si čtenáři budou hledat cestu, rozhodně to není typický hrdina, prostě ho buď budete milovat, nebo nenávidět. Pokud se přikloníte k tomu druhému, nic si z toho nedělejte, on sám se zrovna v lásce moc nemá.

Nic jsem od příběhu neočekával, a tak jsem byl celkem příjemně překvapen, občas jsem se sice v Baklyho uvažování a jeho činech ztratil, ale nakonec jsem se zase našel. Čtení je to nenáročné, musíte počítat s vulgaritami, Bakly není žádný poeta a mluví tak, jak mu "zobák narostl". Nakonec se poodkryje také minulost hlavní postavy, čímž si buď získá plusové body, nebo ho někdo definitivně zatratí.

Domnívám se, že fanoušek historické fantasy bude s knihou spokojený, souboje, magie a také ta správná porce pletichaření, i když určité rezervy tam jsou. V budoucnu mám určitě v plánu se sérií pokračovat a třeba se dostanu i k další autorově tvorbě.

(Miroslav Žamboch vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze. Mezi jeho zájmy patří judo, kulturistika, horská cyklistika, vojenská technika, chladné zbraně. K jeho oblíbeným autorům patří F. Herbert se svou Dunou, J. R. R. Tolkien – Pán prstenů, časopis Poutník a J. Jiran - Živé meče Ooragu. V současnosti má autor na kontě přes 50 knih.)


Název: Bez slitování
Série: Bakly (1.)
Autor: Miroslav Žamboch
Nakladatelství: Triton
Rok vydání: 2023
Vydání: 3.
Počet stran: 376
ISBN/EAN: 978-80-7684-112-3