BLACK JACK - Kultovní dílo jednoho z nejikoničtějších tvůrců japonského komiksu

04.12.2022

Osamu Tezukovi (1928-1989) se říká Bůh mangy - a to plným právem. Jeho význam pro japonskou kulturu je obrovský. Jako bychom spojili Walta Disneyho se Stanem Leem - a jejich pracovitost tak stokrát znásobili.

Tuto ikonu jsme u nás už představili komiksovým dílem Zpráva pro Adolfa, které vyprávělo jeden dlouhý příběh opřený o historické reálie. V roce 2019 byla Zpráva pro Adolfa dvojnásobně oceněná cenou Muriel za nejlepší překlad a překladový komiks. A teď se vracíme s jeho dalším proslulým kusem, povídkovým sborníkem ze série Black Jack.

Jedná se o příběhy spojené hrdinou - geniálním lékařem, jenž zvládne jakoukoliv operaci a necouvne ani před případem, nad nímž už ostatní lékaři zlomili hůl. Ovšem jen tehdy, dostane-li královsky zaplaceno. Obdivovaný i nenáviděný génius se řídí pouze svými vlastními pravidly, a komu se to nelíbí, může doufat jen v jediné - že jeho služby nikdy nebude potřebovat.

"I když se série opírá o některé skutečné lékařské detaily (Tezuka původně studoval medicínu)," říká Petr Litoš, ředitel Nakladatelství CREW, "jde tady především o silné příběhy, o jejich emoční dopady na postavy i čtenáře. Jsou to komiksy, které volně přecházejí mezi realitou a fantazií. Častokrát se jednotlivé povídky skoro až podobají bájím - což podporuje i jasné charakterové rozlišení postav, vyznění a osudovost příběhů."

V této knize najdete devětadvacet samostatných příběhů z řady Black Jack. V těch prvních se hrdina jen představuje, ukazují se jeho schopnosti, znetvořená tvář, cynismus, a i zdánlivá krutost, s jakou přistupuje k pacientům. Ale s dalšími příběhy se ukazuje, že za jeho lhostejností se skrývají silné emoce, a postupně se noříme hlouběji do jeho historie, do tajemství jeho znetvořené tváře, do jeho soukromého života, který sdílí se svou schovankou (asi jedinou osobou na světě, která má nad Black Jackem nějakou moc a která ji neváhá zneužívat), a i do jeho filozofie.

"Kvalita téhle série s každým příběhem stoupá," pokračuje Petr Litoš. "Tezuka vytváří novodobé legendy, napínavé, tragické i nadějné příběhy plné silných emocí. Jeho komiksy se nebojí umírání postav či neúspěchů. A do toho překvapivě vtrhávají komediální momenty a autor neváhá zapojit do příběhu ani sám sebe. Tohle ustavičné překvapování čtenáře, přecházení z vážna do humoru a zase zpátky vytváří skutečně emocionální jízdu, na kterou čtenář jen tak nezapomene."

V knize se můžete těšit na to, jak se Black Jack pustí do léčení kosatky, bude operovat dítě zavalené traverzami, zachraňovat na potřebných pár minut zrak oběti teroristického útoku, bojovat o život v kabině výtahu, ale třeba i léčit počítač. Bude dělat krutá rozhodnutí, jež budou zachraňovat i ničit životy. Mnohé příběhy překvapí svou nadčasovostí a otevřeností, zvláště když dojde na tak aktuální témata, jako je situace ve zdravotnictví, potraty či změny pohlaví.

Někdy ani není Black Jack v hlavní roli a slouží jen jako průvodce těmi vypjatými chvílemi v životě lidí, kdy se projevuje jejich pravý charakter. Máme tu kupříkladu příběh člověka, jehož vinou přijde geniální kuchař o ruce a on je odhodlaný mu ty ruce nahradit. Nebo cestu mladíka s obrnou, co hodlá dojít pěšky z Hirošimy do Ósaky a naráží na auto s povědomým chirurgem.

Komiks Black Jack se u nás představuje prostřednictvím opravdu mohutné vázané knihy o 648 stránkách doplněné fundovaným doslovem překladatelky a odbornice na japonskou popkulturu a na komiks, Anny Křivánkové.