Blondína hľadá - Blanka Svobodová

27.10.2017

Láska kvete i přes internet 

Každý touží po lásce. Toužíme po dokonalém partnerovi, který by vyhovoval našim požadavkům, po spřízněné duši. Kde ale někoho takového sehnat? Řešením může být internetová seznamka, která je oblíbeným novodobým prostředníkem pro seznamování lidí. Ovšem ani to není snadné, jak se může na první pohled zdát. O tom se přesvědčila i Dorota.

Dorota je přitažlivá třicátnice žijící na Moravě v baráčku společně se svým věrným čtyřnohým přítelem Atomem. Čeká ji volný víkend, takže je v plánu poflakování a nějaká ta práce na zahrádce. Při prohlížení internetu narazí na seznamku, kde si z nudy založí profil a čeká, jaká bude odezva. Život bez někoho, s kým byste mohli sdílet maličkosti a s kým byste trávili volné dny, je totiž často osamělý.

Na její profil zareaguje hned několik adeptů, ale na plné čáře to vyhrává sympatický pohoďák Adam. Po výměně několika zpráv Adam navrhuje schůzku... ještě ten samý den! Dorota váhá, zda se s neznámým má sejít. Nakonec zvítězí zvědavost a na rande se vypraví.

Děj knihy je rozvržen do dvaceti čtyř hodin a jednotlivé kapitoly tedy mapují každou hodinu dne. S Dorotou tak můžeme prožít celou sobotu a část neděle. Na jeden den nahlídneme do života ženy, která se nebojí jít štěstí trochu naproti.

Téma internetové seznamky se mi líbilo. Seznamka je rozšířený trend, který se stále drží a který využívají masy lidí. Ovšem má také svoje rizika a ty Dorotě vytanou na mysli, když si dopisuje s Adamem. Nikdy totiž stoprocentně nevíte, kdo doopravdy je ten člověk, s nímž si dopisujete. V knize je tato problematika podána vtipně a nenásilně. Co myslíte? Dočká se Dorota v závěru happyendu, nebo to bude všechno jinak? Pro odpověď budete muset sáhnout po knize a přečíst si ji. Kniha je útlá, takže jí dáte za jedno odpoledne.

Styl vyprávění má autorka svižný a zbytečně nezabíhá do detailů. Na vše nahlížíme pouze z pohledu Doroty a sledujeme její myšlenkové pochody. Je škoda, že se o samotné postavě mnoho nedozvíme. To je dáno tím, že se vychází s malým časovým úsekem. Vstupujeme tedy do něčeho již probíhajícího a na konci knihy Dorotu zase opouštíme. Konec je otevřený a na mě působil tak trochu zvláštně, že jsem nevěděla, co si o něm mám myslet. Jako kdyby došly nápady, tak se to prostě skončilo. No, posuďte pak sami.

Autorkou je Blanka Svobodová a kniha nejprve vyšla v Česku v roce 2017 pod názvem Zn. blondýna hledá u nakladatelství Alpress. Slovenské nakladatelství Magna se rozhodlo také pro vydání a titul můžete dohledat pod názvem Blondína hľadá.

Název: Blondína hľadá
Originální název: Zn. Blondýna hledá
Autor: Blanka Svobodová
Nakladatelství: Magna
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 160
ISBN/EAN: 978-80-89917-25-9

Za knihu děkujeme nakladatelství Magna.