Březový háj - Lukáš Zárybnický

09.04.2022

Inter Arma Silent Musae

Je válka... Píše se rok 1940 a nacistické Německo právě táhne na Francii! Mezi ohromným množstvím vojáků wehrmachtu je také Erich, Otto, Willy, Hans a Friedrich, naprosto rozdílní, a přitom je všechny spojuje touha po vítězství, návratu domů a také závislost na perníku, a tím nemyslím to vánoční cukroví...

Pět mužů od čerstvě plnoletých po ty, kteří jsou již válkou poznamenaní, od těch, kteří v životě nedrželi zbraň v ruce, po ty, kteří neváhají bez milosti popravit kulkou do hlavy jakéhokoliv "nepřítele říše". Erich, jenž je hlavním vypravěčem, je mladík stojící na pomyslné hraně, kdy nesnáší vše neněmecké, tak jak mu bylo odmala vtloukáno do hlavy, a zároveň stále vzpomíná na bývalého židovského kamaráda Ezru.

Zatímco Erichova mysl před sebe stále staví pro a proti, jeho spolubojovnící jsou naprosto rozdílní. Jeden je vychloubačný srábek, další touží po uznání, třetí už zná úskalí války a jeho mysl je nenávratně poškozena. Těm všem velí Friedrich, který si své nešťastné dětství kompenzuje získanou mocí. Všichni hledají své místo v životě, uvnitř je zahřívá rum, přídělem udělované cigarety a naděje, že se brzy vrátí domů... Zapíšou se do historie jako vítězové, nebo jako součást statistik 11 milionů mrtvých vojáků Osy?


"Musíš si myslet, že jsme s Hansem bezcitný parchanti," promluví na mě, aniž ke mně vzhlédne. "Ale musíš pochopit, že když nezabijeme my je, zabijou oni nás. Myslíš, že mě by jako válečnýho zajatce Poláci drželi jako v bavlnce? Hovno. Pověsili by mě na prvním stromu. Válka probouzí v lidech to nejhorší, tak to je."


Válečné knihy čtu opravdu málokdy, zde jsem se rozhodl udělat výjimku, protože Březový háj není typickou válečnou knihou. Autorovi, jímž je Lukáš Zárybnický, se podařilo na poměrně malém rozsahu vytvořit scénu plnou bolesti, strachu, krutosti a bezmoci. Na pouhých 144 stranách se dostanete do první linie mezi vojáky s myslí popletenou Hitlerovými bláznivými řečmi a množstvím drog, které mají z lidí udělat nemyslící výkonné zbraně. Pervitin, stimulant známý dnes také jako perník, peří nebo piko, byl zázračnou drogou wehrmachtu.

Je zajímavé číst knihu z pohledu německých vojáků, co vím, tak jsem ještě žádnou takovou nečetl, a myslím, že se autorovi opravdu skvěle podařilo vystihnout jejich myšlenky a ideály, které jim jsou do hlavy vtloukány již od útlého dětství. Sledovat vývoj Erichovy mysli je fascinující, z relativně normálního mladíka se stává závislá paranoidní troska. Chvíle, kdy jsou vojáci pod drogami a kdy je nemají, jsou propastné, sebevraždy tak nejsou žádnou výjimkou.

Kniha začíná i končí v březovém háji, který představuje místo klidu, míru a věčného odpočinku. Nucená nenávist vůči Židům je až děsivá, a to i přesto, že člověk zná historické souvislosti. Je strašně smutné vidět, jak se rozum vytrácí a místo něho v hlavě rezonují pouze myšlenky a názory někoho jiného. Rozepisovat se zde o hrůzách druhé světové války by bylo na několik stran, mně se líbilo, jak autor vše dokázal shrnout v tak malém rozsahu, o to je však příběh samozřejmě intenzivnější.

Podle všeho by mělo jít o autorův debut, pak tedy všechna čest. Příběh se četl dobře, děj je plynulý, srozumitelný, nezadrhává se, popisy jsou parádně vyvedené a útěky do mysli a snového světa se prolínají absolutně nenásilně s psychologickou naléhavostí, vše je tak věrohodné, až jsem kolikrát nedýchal. Kniha je rozdělena do poměrně krátkých úderných kapitol, takže se čte opravdu dobře. Velice cením užití sousloví "Velká válka", ne všichni spisovatelé si uvědomují, že vojáci bojující na začátku druhé světové neužívali spojení "první světová".

Přestože je současná doba nepříznivá pro takovéto knihy, nemám problém s tím ji doporučit, není na škodu se na válku podívat i z druhé strany. Válka je válka a nikdo, kdo v ní nebyl, nemá právo soudit, nikdo totiž nemůže vědět, co se v člověku odehrává v žáru boje. Kolikrát je to zabij, nebo budeš zabit, a to s absolutní absencí lidskosti.

Březový háj není snadné čtení, není to čtení před spaním na dobrou noc, je to silný, i když krátký příběh, který stojí za tu trochu času, kterou mu člověk může věnovat. Já jsem moc vděčný autorovi, že jsem na knihu díky němu narazil, a jsem si jist, že Erichův příběh ve mně bude ještě dlouho rezonovat.


Název: Březový háj
Autor: Lukáš Zárybnický
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2021
Počet stran: 144
ISBN/EAN: 978-80-7650-470-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujemeautorovi Lukáši Zárybnickému.