Zpověď detektiva z oddělení vražd 1 - Kei Koga, Ryou Izawa

21.02.2023

Ochránce bezbranných, nebo monstrum skryté v uniformě?

Detektiv Dan není jen obyčejným vyšetřovatelem vražd s pravděpodobně zářivou budoucností, kterého kolegové obdivují a ženy mu padají k nohám... má tajemství. Hiroki Dan je muž, jemuž se nepříčí vyšetřovat ani ty nejzvrácenější zločiny, ale ne vždy se mu podaří dotáhnout je do zdárného konce, alespoň z pohledu zákona. Stává se totiž, že pachatelé za záhadných okolností mizí.

Bestiální vrazi si podle Dana zaslouží stejné zacházení, jaké oni sami poskytují svým obětem. Věřte tomu, že mladý policista jim věnuje veškerou svou péči, a to způsobem, jenž vám přivodí noční můry. Hiroki sice nosí uniformu muže zákona, pod ní se ale ukrývá srdce zabijáka, který bere spravedlnost do svých rukou vskutku svérázným způsobem.

Jste připraveni ponořit se do případů, kdy budou praskat kosti, trhat se kůže a krev zaplaví vše okolo?


A pak jsem zlo rozřezal a spálil na popel.
To jste... udělal dobře.
...měl jsem milovaného přítele... jednou se s ním v nebi znovu shledám.
To je má jediná touha.
A právě proto konám dobro.

Když jsem se dozvěděl o manze, která bude popisovat poněkud zvláštní trestání těch nejhorších vrahů, které už ani nelze nazývat lidskými bytostmi, okamžitě se mi vybavil Dexter. (Pro neznalé - doporučuji knižní sérii Dexter od Jeffreye Lindsaye nebo stejnojmenný seriál z produkce HBO.) A ano, u obou se jedná prakticky o stejný modus operandi.

Hiroki Dan je policista, který má zálibu ve vraždění, k ukojení svých potřeb si ale vybírá pouze ty, kteří si to zaslouží. Pravděpodobně by ho mnozí nazvali psychopatem, ale člověk s touto poruchou si většinou neuvědomuje, že provádí něco neobvyklého. Vzhledem k výběru obětí si Hiroki svou odchylku uvědomuje.

V prvním díle dostávají čtenáři dva příběhy, přičemž jeden je bestiálnější než druhý a naopak. Často se o knihách říká, že nejsou pro každého, o Zpovědi detektiva z oddělení vražd to nejsou lichá varování. Troufám si tvrdit, že si představovaný příběh jen těžko dokáže vychutnat někdo, kdo nemá s příběhy sériových vrahů žádné zkušenosti. Dané příběhy totiž kloužou po povrchu, čtenář tak dostává opravdu jen čistou esenci brutality. Je třeba se hodně zamýšlet nad smyslem. Doufám, že v dalších dílech se do Danovy hlavy alespoň malinko podíváme.

Já si každopádně čtení užil, je to taková jednohubka, kde místo postav spíše hovoří jejich činy. A že to jsou vážně drsné činy. Kresba je jednoduchá a pro mnohé bude možná dobře, že je v případě mangy zcela černobílá. Naturálnost zde opravdu nechybí.

Sérii Brutal budete buď milovat, nebo nenávidět. Já ji už nyní miluji! Vypovídá to o mně něco?


Název: Zpověď detektiva z oddělení vražd 1
Originální název: Satsujin Keisatsukan no Kukuhaku 1
Autor: Kei Koga, Ryou Izawa
Série: Brutal
Nakladatelství: GATE
Překlad: Igor Cima
Rok vydání: 2023
Vydání: 1.
Počet stran: 192
ISBN: 978-80-227-1495-7