Čaroděj ze země Oz - Lyman Frank Baum

08.01.2021

Drž se cesty dlážděné žlutými cihlami 

Kdo by neznal příběh Lymana Franka Bauma o holčičce Dorotce, kterou větrný vír odnesl společně s jejím domem a pejskem Totem do záhadné a magické říše. Shodou náhod její baráček udělá "pyré" ze zlé kouzelnice z Východu a následně se Dorotka vypraví na cestu do Smaragdového města za bájným mocným kouzelníkem jménem Oz, který by jí snad mohl pomoct vrátit se zpět do amerického Kansasu.

"Ale já vždycky myslila, že všechny čarodějnice jsou zlé," řekla holčička, která se trochu bála mluvit se skutečnou čarodějnicí. "Kdepak, to je velký omyl. V celé zemi Oz bývaly jenom čtyři čarodějnice. Dvě z nich, ta, co žije na Severu, a ta, co žije na Jihu, jsou dobré čarodějnice. Vím to, protože sama jsem jedna z nich, a tedy se nemohu mýlit. Ovšem čarodějnice, které žily na Východě a na Západě, byly opravdu zlé, ale teď když jsi jednu zabila, zbývá už jen jedna zlá čarodějnice v zemi Oz - ta, co žije na Západě."

A tak se Dorotka vydává na dlouhou cestu, na které potkává Hastroše, který by si moc přál mít vlastní mozek, aby byl chytrý, a proto jde s holčičkou, jelikož doufá, že by mu ho Oz mohl dát. Potkává také Plechového drvoštěpa, jehož tuze bolí zrezivělé klouby. Když se dozví, že oba míří k velkému Ozovi, napadne plecháče, že by ho mohl požádat o srdce, které neměl. Vydává se tedy na cestu s nimi. Po nějaké době na cestě potkají Zbabělého lva, který chtěl kousnout malého Tota. Ten se nakonec přizná, že je ve skutečnosti velký zbabělec a přidá se k výpravě za Ozem, aby mu daroval odvahu.

Ještěže Dorotka na nové přátele na výpravě narazila, cesta to totiž bude dlouhá a plná nástrah, ať už se jedná o rozbouřenou řeku, nebo pole máků s jejich vůní způsobující věčný spánek. Navíc ji čeká střet s ještě jednou zlou kouzelnicí, tentokrát ze Západu. Bude tak potřebovat každého přítele, který se namane. Podaří se nakonec malé holčičce vrátit domů i s malým pejskem po boku? Vše se ještě zamotá a o překvapení nebude nouze.

"Zabiješ Zlou kouzelnici ze Západu," odpověděl Oz.
"Ale to přece nedokáži," zvolala Dorotka překvapeně.
...
"Nikdy v životě jsem nic schválně nezabila," vzlykala Dorotka zajíkavě, "ale i kdybych chtěla, jak bych dokázala zabít Zlou kouzelnici? Jak myslíš, že bych to dokázala, když ty, mocný a strašlivý, to nedokážeš?"
"To nevím," odpověděla hlava, "ale to je má odpověď, a dokud Zlá kouzelnice nezemře, neshledáš se se svým strýčkem a tetou."

Čaroděj ze země Oz je skutečná klasika, která již byla vydána v mnoha verzích, navíc byla také hodněkrát zfilmována. Punc nesmrtelnosti tomuto milému příběhu snad již nikdo nevezme. Příběh je to milý a místy i naivní, Dorotka není žádnou přemoudřelou knižní hrdinkou, často z děje čiší její nešťastnost a touha vrátit se domů. Její charakter je tedy naprosto uvěřitelný, což se v dnešních příbězích, kdy všichni všechno ví a všude byli, jen málokdy vyskytuje.

Svět, do kterého se Dorotka dostala, je neskutečný, a přesto tak podobný tomu našemu, slabé uzurpují mocní, lži a zástěrky upevňují moc, a přesto existuje dobro, které ač mnohdy skryté dokáže vše zachránit. Myšlenka je to na dnešní dobu možná příliš idealistická, ale myslím, že je stále důležité věřit v dobro.

Klasiku od L. F. Bauma jsem četl naposledy někdy na základní škole, což už je pěkných pár let zpátky, dokonce více než 20 let. Příběh jsem si tak užíval prakticky stejně, jako bych ho četl poprvé, a ano, ne vše dává smysl a ne vše člověk v dospělosti vidí tak, jako když byl dítě. Nicméně takovéto knihy jsou potřeba, není tam zbytečné násilí, není tam nenávist, a i když je zlo řádně "vyčůrané", není slizké a jeho pletichy jdou podle určitých pravidel.

Kniha poprvé v originále vyšla v roce 1900, v roce 2020 tomu tedy bylo přesně 120 let od vydání. Při této příležitosti představilo světu nakladatelství Drobek nové krásně ilustrované vydání. Doporučuji každému, kdo se občas rád zastaví a nepospíchá jen stále dopředu, ale občas se i ohlédne a vzpomene a třeba se také ještě někdy vydá na dobrodružnou cestu, stejně jako Dorotka.


Název: Čaroděj ze země Oz
Originální název: The Wonderful Wizard of Oz
Série: Země Oz 1.
Autor: Lyman Frank Baum
Ilustrace: Kateřina Boudriot-Bažantová
Překlad: Jakub Markovič
Nakladatelství: Drobek
Rok vydání: 2020
Počet stran: 160
ISBN/EAN: 978-80-7642-901-7   


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.