Čarodějné znamení - Den Patrick

19.09.2020

Cesta na ostrov a zase zpět 

Ponořte se do fantasy Young Adult příběhu, který je zasazen do skandinávského prostředí. Do světa, v němž existují draci a magie. Seznamte se s prvním dílem nové série od britského spisovatele Dena Patricka Čarodějné znamení.

Je tomu již 75 let, co Císařství zvítězilo nad draky, po této éře zbyla jen tzv. čarodějná znamení, jež propůjčují svým nositelům moc nad přírodními živly. Císařství chce svět od čarodějného znamení očistit, a tak vysílá po celém Vinterkveldském kontinentu na inspekci Svatou synodu, která každoročně odváží děti s tímto nebezpečným znamením od jejich rodin na ostrov Vladibogdan a nikdo je již více nespatří. Co se s nimi děje? Jsou otroky? Nebo za svou zvláštnost dokonce zaplatili životem?

Steiner není ničím výjimečný, je synem kováře, je negramotný a svoji budoucnost vidí tam, kde je nyní - v Cinderfellu. S láskou se stará o svou o dva roky mladší, šestnáctiletou sestru Kjellrunn, která se podle vesničanů chová podivně - chodí sama do lesů a mluví o starých bozích, což by mohla být známka toho, že má čarodějné znamení. Když Svatá synoda navštíví i jejich vesnici, k překvapení všech je označen Steiner. Jeho osud je v rukou Císařství, stejně tak jako osud Kjellrunn závisí na jejím přežití ve vesnice plné udavačů a odhalení pravdy o své rodině.

"Tak to s mocí bývá." Marek se podíval na mýtinu a na těla, na nichž vrány začaly svou strašlivou hostinu. "Když dáte moc někomu velkému, je požehnáním pro všechny. Když ji ale dáte někomu slabému, je pro všechny ostatní prokletím."

Napříč celou knihou se střídají dva pohledy vyprávění - Steinera a Kjellrunn, dvou sourozenců, kterým osud nerozdal zrovna ty nejlepší karty, naštěstí jsou oba bojovníci tělem i duší, a tak si dokážou poradit se vším, co je před ně postaveno. Musím přiznat, že postava Kjellrunn byla pro mě o něco více zajímavější. Oba sourozenci si v průběhu knihy prošli transformací, z které vyšli silnější a připraveni na to, co je ještě čeká. Ostatní postavy v knize se mi tolik pod kůži nedostaly, neměly na to také příliš prostoru.

Na začátku každé kapitoly je krátký odstavec s polními záznamy, jenž čtenáři představuje, jak to v tomto světě funguje, postupně si tak může složit celistvější obrázek. Ze začátku jsem měla trochu problém s orientací a se zařazením různých názvů a jmen, ale nakonec mi to dalo všechno smysl. Líbí se mi, že autor vybudoval pevné základy světa i s jeho bohatou historii.

Velice oceňuji mapu, která je velmi pěkně vyvedená, obecně mám mapy v knihách moc ráda, usnadňují představu o tom, kde se děj odehrává. Trochu mě mrzelo, že se příběh odehrával pouze na dvou místech, ale o to více se těším, kam se přesune v pokračování.

V knize jsou bezesporu zajímavé prvky, jako jsou draci, Svatá synoda a jejich výpravy za hledáním osob s čarodějným znamením, popelečné přízraky, intriky a mnohem víc.

Autorův styl vyprávění je na můj vkus poměrně strohý na delší souvětí a větší popisy. Občas mi přišel dosti krkolomný. Dialogy mezi postavami byly poněkud vyprázdněné. I přesto se kniha nečetla úplně zle, čas s ní jsem si náležitě užila a určitě jsem zvědavá na pokračování.


Název: Čarodějné znamení
Originální název: Witchsign
Série: Ashen Torment 1.
Autor: Den Patrick
Překlad: Zuzana Kohoutová
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 440
ISBN/EAN: 978-80-7585-078-2


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.