Carrie - Stephen King

21.02.2022

S telepaty nejsou žerty 

Každý člověk si s sebou nese nějakou nálepku, kterou mu přiřknou jeho vrstevníci, nejčastěji se tak děje během dospívání na školách. Například Carrie je ta podivná holka, která má za matku šílenou fanatičku. Ale dávejte pozor, koho šikanujete, mohlo by se vám to šeredně vymstít...

Carrie dostane svou vůbec první menstruaci ve chvíli, kdy se převléká v dívčí šatně, ostatní holky po ní s výsměchem začnou házet vložky a tampony, dívka, z níž se zrovna stala žena, je touto událostí traumatizovaná a probudí to v ní dlouho potlačované schopnosti, o kterých nemá nikdo ani ty nejmenší potuchy.

Všichni jsou natěšení na ples maturantů, dokonce i Carrie bude mít doprovod, vypadá to, že se z ošklivého káčátka stane labuť. Je to až příliš dokonalé, než aby to mohla být pravda, a taky že není... na ples dne 27. května 1979 budou všichni ještě dlouho vzpomínat, pokud ovšem přežijí.


Usmívala se. Všichni se opírali o dveře a bušili na ně, ale ty se ani nepohnuly. Jak dav u dveří houstl, ti první už na ně byli přimáčknuti a chroptěli a sípali. A ty dveře se neotevřely. Přitom zrovna tyhle dveře se nikdy nezamykají. ... Všichni řvali a tlačili se jako dobytek.


Mistr ve svém řemesle, autor hororových bestsellerů Stephen King, po napsání prvních tří stran nebyl se svým dílem zcela spokojen, a tak papíry zmuchlal do kuličky a vyhodil do koše, zde je naštěstí objevila jeho žena a donutila ho, aby román dopsal, ještě že se tak stalo. Carrie (1974) byla vůbec první vydanou Kingovu knihou (v pořadí napsaná byla ale až čtvrtá) a okamžitě mu u čtenářů získala popularitu. Není bez zajímavosti, že je Carrie jednou z nejzakazovanějších knih v amerických školách. Čím by to asi tak mohlo být?

Hororový žánr má americký rodák Stephen King, píšící také pod pseudonymem Richard Bachman, v malíčku.

Kniha Carrie je rozdělena na tři části: Krvavý žert, Maturitní ples a Trosky. S každou další částí příběh graduje a směřuje k nevyhnutelnému konci. Napříč celým textem jsou do děje zasazeny úryvky z novin, z knih (Exploze stínu, Jmenuji se Susan Snellová), ze svědeckých výpovědí apod., o to více je atmosféra knihy tísnivější, když se neúprosně blíží nevyhnutelné.

King má vytříbený vypravěčský talent, který upoutá už od první stránky. Carrie rozhodně není špatná, ale myslím si, že je třeba brát v potaz, že je to dílo z počátku autorovy spisovatelské kariéry. Rovněž nelze v tomto díle očekávat překvapivý zvrat, protože v průběhu čtení je víceméně vše postupně vyzrazeno.

Kniha cílí na příznivce mysteriózních thrillerů. Jedná se o dnes již kultovní dílo, které je menšího rozsahu, za sebe se domnívám, že lze od autora najít i lepší příběhy. Tím rozhodně neříkám, že by Carrie byla špatná, naopak, jen bych na ni počkala, až čtenář zcela podlehne tajemnému Kingovu dílu. A nezapomeňte na světlo, i mistr hororu spí s rozsvícenou lampičkou.


Název: Carrie
Originální název: Carrie
Autor: Stephen King
Překlad: Ivan Němeček
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2007
Vydání: 2.
Počet stran: 174
ISBN/EAN: 978-80-7306-318-4