Červená je přece fajn - Lucia Zamolo

03.06.2020

Červená je barva života aneb 50 odstínů rudé

Menstruace je stále poněkud tabuizované téma, přitom se jedná o něco zcela přirozeného, o něco, co k životu prostě patří. Každá dívka a žena si měsíc co měsíc prochází obdobím, kdy se jí tělo "zblázní" a hormony si dělají, co chtějí. Proč se ale o menstruaci tak málo mluví?

Pro některé jedince je těžké vnímat menstruaci jako běžné téma k hovoru, obzvláště když se o menstruujících ženách zmiňuje jako o nečistých například i taková Bible. V historii byly ženy v této měsíční fázi vyloučené ze společnosti a mnohdy na ně bylo nahlíženo jako na čarodějnice. Nebo taková představa menstruačních chatrčí je pro většinu lidi něco neskutečného. Ale vlastně nemusíme chodit moc do minulosti, je třeba si uvědomit, že určité předsudky vůči menstruaci existují stále, ano i ve 21. století. Proto jsou právě takové publikace velice důležité, aby si dívky uvědomily, že se nejedná o nic špatného a že to z nich rozhodně nedělá monstra. Knihy jako Červená je přece fajn jsou potřeba!

Mělo by se o menstruaci mluvit, ženy by měly mít právo beze studu odpovědět na otázku A: Kam jdeš? B: Jdu si vyměnit tampon. Úplně stačí bolest, kterou si procházejí a změny nálad, jež musí trpět. Je přeci nesmysl, aby se musel kdokoli stydět za něco, co mu přináší jeho tělo, za něco, co dala ženám samotná evoluce.

Kniha není příliš nabitá odbornými informacemi, i když několik zajímavostí se v ní najde. Což je dobře, nejedná se totiž o žádnou učebnici, ale o jakousi ilustrovanou příručku spíše pro mladší čtenářky. Co je třeba vychválit, je opravdu krásné zpracování. Ilustrace jsou vtipné a rozhodně zaujmou na první pohled.

Přeci jen je ale publikace snad příliš stručná, ženy určitě ocení tipy na cviky, jež uleví od bolesti, ale mohly by postrádat nějaký seznam možností, co během menstruace využívat, dnes už to totiž není jen o jednorázových vložkách a tamponech. Domnívám se, také s ohledem na ekologii, že by mely být zmíněny například menstruační kalíšky a speciální menstruační kalhotky. Možnost volby je důležitá a každý by měl mít na výběr.

Pro mladší dívky, které menstruace teprve čeká nebo které s ní žijí teprve krátce, je Červená je přece fajn ideální kniha. Dozví se v ní, že se nemusí stydět a že jejich krvácení každý měsíc je zcela normální. Navíc jsou jim informace podávány velice milou a zábavnou formou. Čím více takovýchto knihy vyjde, tím dříve se snad zbortí další tabu ovlivňující společnost.


Název: Červená je přece fajn
Originální název: Rot ist doch shön
Autor: Lucia Zamolo
Překlad: Eva Marková
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 96
ISBN/EAN: 978-80-7529-914-7


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart.