Chci sníst tvoji slinivku - Joru Sumino, Izumi Kirihara

15.06.2022

Každá vteřina je vzácností

Nejsem ani zdaleka jediná, kdo si pod názvem Chci sníst tvoji slinivku nejprve představil nějaké ghúlí orgie. Omyl, dokonce nečekejte ani recepty na dušenou slinivku. Tato manga je citlivým romantickým příběhem s tematikou vážné nemoci, je vyprávěním o klukovi, kterému do života náhle jako přívalová vlna vtrhne jedna ztřeštěná holka. Nic už pak nebude stejné.

Haruki Šiga nikdy nezasahoval do života druhých, zkrátka ho nezajímali, byl pouze tichým přihlížejícím okolo plynoucích událostí. Jednoho dne v nemocnici najde na první pohled obyčejný zápisník, který ale na svých stránkách skrývá velké tajemství jeho spolužačky Sakury.

Sakura Jamauči je energická, všemi oblíbená a veselá dívka, u níž by si nikdo nepomyslel, že by jí mohlo něco trápit. Pravdu znají pouze její nejbližší, mezi které nově přibyl i Haruki, jenž si přečetl kousek z jejího "Chorobopisu". Sakura umírá...

I přes nepříznivé vyhlídky do budoucna se Sakura neuzamyká před ostatními, naopak se snaží žít naplno a čas, který jí zbývá, využít smysluplně. Sakura Harukimu otevře oči a ukáže mu, jak je vlastně život krásný, stačí se jen ostatním otevřít.


Obyčejní lidé moc nepřemýšlí nad životem a smrtí. Dalo by se říct, že kvůli tomu jsem celkem ráda, že musím čelit smrti. Díky tomu si každý den uvědomuji, že jsem naživu.


Chci sníst tvoji slinivku se skládá z celkem deseti kapitol. Pod scénářem je podepsaný Juru Sumino a na kresbě se podílela Izumi Kirihara. Od této autorské dvojice můžete znát také například nově vycházející manga sérii Zdál se mi zase ten stejný sen.

Název mangy souvisí s pověrou, podle níž se v minulosti věřilo, že když nemocný sní tu část zvířete, kterou u člověka sužuje daná nemoc (např. játra, srdce apod.), tak se uzdraví. Když řekne Sakura poprvé, že by chtěla sníst Harukiho slinivku, je to něco jen mezi nimi, co dá vzniknout silnému poutu. Tato slova, která jsou v příběhu ještě dále zmíněna, mají hluboký význam a vystihují vztah mezi oběma postavami.

Haruki má rád knihy, utíká do fiktivních světů, kde se skrývá před realitou. Vždy byl nevýrazným spolužákem, doposud proplouval životem, aniž by zasahoval do života druhých. Setkání se Sakurou se pro něj stává zcela zásadním momentem, i když ještě netuší, jak moc. Sakura mu otevře oči, naučí ho hledět na svět ze své perspektivy, naučí ho žít...

Sakuru si nejde nezamilovat, její bezprostřednost, ztřeštěnost a upřímnost. S Harukim by nemohli být rozdílnější, jsou jako oheň a led. Haruki si díky Sakuře začne pokládat otázky, které ho dříve nenapadaly, je to pěkně vidět na jeho myšlenkových pochodech. Zkrátka tahle manga je emocionální jízdou od začátku do konce, obsahuje důležité životní postřehy a také určitou dávku humoru.

Ačkoli je téma velmi smutné, zároveň je příběh plný vtipných situací. Když spolu začnou trávit čas, chodit na jídlo a na výlety, Haruki si jednoho dne uvědomí, že si Sakuřinu společnost užívá, o to více ho ale trápí, že její čas je předem vymezený a že je tento osud nezvratitelný. Do poslední chvíle chcete věřit, že se stane nějaký zázrak. A pak...

Chci sníst tvoji slinivkumoc krásné poselství, které je nadčasové. Člověk by si neměl nic vyčítat a svůj čas by měl využít na maximum. Nikdy totiž nevíte, kdy váš příběh skončí.


Název: Chci sníst tvoji slinivku
Originální název: 君の膵臓をたべたい (I Want to Eat Your Pancreas)
Autor: Joru Sumino
Ilustrátor: Izumi Kirihara
Překlad: Michaela Kropáčková
Nakladatelství: CREW
Rok vydání: 2022
Počet stran: 440
ISBN/EAN: 978-80-7679-152-7