Christina - Stephen King

21.08.2022

Smrtící posedlost

Pro takového typického amerického středoškoláka, pokud chtěl patřit do nějaké party a chodit s pěknou dívkou, představoval auťák jízdenku do světa oblíbenosti. Pro Arnieho Cunninghama bylo setkání s Christinou láskou na první pohled. A navždy mu změnilo život...

Christina - Plymouth Fury, model 1958 ve slušivém červenobílém kabátku - už zažila i lepší časy. Dennis Guider se snažil svému nejlepšímu kamarádovi neuvážený nápad koupit auto, jež by mělo skončit spíše na vrakovišti, od nesympatického šejdíře LeBaye rozmluvit, avšak Arnie se již rozhodl a nic s ním nemohlo hnout. Jakoby ho něco ke Christině táhlo.

Křídla Eldoráda, bělooký gumy,
vozím se jak v nebi, to moje holka umí,
po smrti mě, kámo, nech v mým cadillaku,
ve věčným míru spočinem spolu na smeťáku.

- Bruce Springsteen

Arnie nebyl mezi svými vrstevníky nikdy moc oblíbený, obličej posetý mnoha uhry a nepříliš průbojná povaha také udělaly své. Ovšem od té doby, co začal jezdit v Christině, se věci daly do pohybu - nejhezčí holka na škole, Leigha Cabotová, se stala jeho přítelkyní a Arnieho pleť se výrazně zlepšila. To by nebylo zas až tak špatně, ale z Arnieho jakoby se stával úplně jiný člověk, projevoval se výbušně, rozhádal se s rodiči, školu odstavil na druhou kolej a prováděl pochybnou práci pro Darnella, v jehož garáži nechával Christinu stát. Stouplo mu sebevědomí natolik, že se projevoval úplně jinak než doposud, nebo v tom snad vězelo něco víc? A co ten příšerný puch, který Leigha i Dennis cítili pokaždé, když nasedli do Christiny?

V ospalém městečku Libertyville se na prvních stránkách novin začaly objevovat zprávy o brutálních úmrtích, jejichž pachatel byl neznámý. Jedinou stopou, kterou policie měla, bylo, že vrahem musí být někdo, kdo má červené auto. Jisté podezření by bylo, ale důkazy jaksi chyběly.


Pojďme se projet, hochu, zdálo se, že šeptá Christina v létem rozpálené, tiché LeBayově garáži. Pojďme si zajezdit.
A na okamžik se zdálo, že se všechno změnilo. Ta odporná pavučina prasklin v čelním skle zmizela - nebo to aspoň tak vypadalo.

Christina od světově proslulého vypravěčského mistra Stephena Kinga vyšla poprvé v roce 1983. Zajímavostí je, že Kingova tvorba byla natolik populární, že se na filmovém zpracování začalo pracovat dříve, než kniha vůbec vyšla.

Příběh je rozdělen na tři části, přičemž první a poslední je vyprávěna z Dennisova pohledu, prostřední část je předložena v er-formě. Dennis vypráví události, k nimž došlo před čtyřmi lety a které v něm i po těch letech zanechávají velmi silný otisk. Hned od začátku mu na Christině něco smrdělo, Arnie to auto neměl nikdy kupovat...

Děj příběhu je zasazen do amerického venkova, kde na každém rohu potkáte hrubiány, tak trochu "vidlákov". Časově se ocitáme v roce 1978, vyprávění má tak charakteristický feeling sedmdesátek. Každá kapitola začíná verši z písní o autech od různých rockových zpěváků, za mě je to rozhodně skvělé zpestření.

Kingovo psychologické vykreslení postav je naprosto parádní, Arnieho pozvolná proměna působí zcela uvěřitelně a popisy úmrtí zanechají ve čtenáři mrazivý pocit. Tempo vyprávění je ze začátku pomalejší, ovšem od poloviny nabere spád a až do konce vás příběh nepustí. Je to znak pro Kinga velmi typický - nejprve čtenáře uvede do situace, seznámí ho s postavami a s okolím, předestře, že se odehraje něco tragického, a poté se do toho pořádně opře.

Christina je mysteriózní thriller o jednom autě, o posedlosti, o lásce a o neštěstí. Kingova tvorba je nápaditá, mrazivá, dechberoucí a jedinečná. Pokud si chcete přečíst příběh s tematikou vraždícího auta, pak je Christina to pravé. Tak nasedněte a připoutejte se, tohle bude totiž pořádná jízda!


Název: Christina
Originální název: Christine
Autor: Stephen King
Překlad: Linda Bartošková
Nakladatelství: Beta-Dobrovský
Rok vydání: 2021
Vydání: 3.
Počet stran: 512
ISBN: 978-80-7593-315-7