Cukrárna v Paříži - Julie Caplin

27.08.2020

Každý by chtěl mít život sladký jako francouzskou éclairku

Vydejte se již potřetí na Romantický útěk s další milou knihou od Julie Caplin. Čeká vás dobrá společnost, spousta sladkých dobrot, úchvatná Paříž a hygge. Tak už máte sbaleno?

Nina ve svých třiceti letech právě prožívá období, kdy neví, co sama se sebou, v žádné práci se příliš dlouho neohřeje a věčně jí schází něco k tomu, aby byla spokojená, navíc má neustále v patách svoji rodinu, která je milující, ale někdy až přehnaně. Její život se má brzy změnit, dostala totiž nabídku vypomáhat s pořádáním cukrářských kurzů v Paříži. Nina to vnímá jako obrovskou příležitost vyzkoušet něco nového a třeba se i něčemu přiučit. Má to ale jeden drobný háček. Jejím zaměstnavatelem je Sebastian, kluk, do kterého byla kdysi zamilovaná. Mohlo by to vůbec fungovat? A splní si Nina svůj sen stát se cukrářkou?

"Dobré ráno, vážení. Rád vás všechny znovu vidím. Tento týden se naučíme dělat francouzskou klasiku." Na chvíli se odmlčel, jako by očekával zavíření bubnů. "Makronky. Od poloviny devatenáctého století, kdy se proslavily díky věhlasné cukrárně Ladurée, jsou klasikou francouzského cukrářství. V luxusních pařížských cukrárnách je můžete často vidět naskládané v pyramidách. Jejich výroba není tak složitá -"

Po Kavárně v Kodani a Pekárně v Brooklynu jsem se na Cukrárnu moc těšila. Příběh jede podle klasického mustru - hlavní hrdinka vycestuje do cizího města, seznámí se se skupinou prima lidí, zamiluje se do hezouna, ochutnává místní speciality a na konci všeho čeká happyend. Do krásně vyvedené obálky má člověk chuť se zakousnout, spousta dobrot ale čeká čtenáře i uvnitř. Přesto jsem po dočtení cítila drobné rozpaky.

Romantická linka byla za mě docela slabá, jednak jsem si nemohla zvyknout na Sebastiana a jeho ublížené chování, později se to trochu zlepšilo, ale stále jsem postrádala absenci nějakého hlubšího citu. Ninina postava byla charakterově plochá, chybělo jí něco, co by jí odlišovalo od mnoha ostatních hrdinek knih podobného žánru. Mnohem více než Ninu jsem si oblíbila Maddie, jež, jak jsem s radostí zjistila, bude v dalším titulu nazvaném Pláž v Chorvatsku, která svou letní obálkou a tematikou jistě osloví mnoho čtenářek.

Jak je z názvu knihy patrné, příběh se točí kolem jedné cukrárny, jejíž sláva již poněkud zašla, ale Nina a její přátelé se nehodlají smířit s tím, že by místo s tak bohatou historií mělo být "pohřbeno". Nejvíce času bude čtenář trávit v kuchyni cukrárny, kde vznikají slaďoučké dobroty. Popisy výroby zákusků byly tak sugestivní, ještě teď mám pocit, jako bych je cítila přímo na jazyku. Určitě si musím nějaké recepty najít a doma vyzkoušet. S Ninou se ale vydáme i do pařížských ulic, výprava po různě stylově zaměřených cukrárnách byla velmi zajímavá.

Tempo vyprávění je svižné, rozhodně se jedná o oddechové čtivo, a přestože je příběh hned od začátku předvídatelný, na celkovém zážitku to rozhodně nic nezkazí. Autorčin styl vyprávění zůstává stále stejný, stále příjemný a humorný.

Stejně jako pro ostatní knihy z této série, tak i pro tuto platí, že ji lze číst nezávisle na těch ostatních. O nic důležitého totiž čtenář nepřichází a ani se zde nevyskytují stejné postavy.


Název: Cukrárna v Paříži
Originální název: The Little Paris Patisserie
Edice: Romantické útěky 3.
Autor: Julie Caplin
Překlad: Anna Křivánková
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 368
ISBN/EAN: 978-80-271-2483-1


 Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Grada/Cosmopolis.