Ďábel si počká - Maxime Chattam

22.05.2022

Věříte v Boha? A co v ďábla?

Je něco shnilého ve městě Paříži a tentokrát to ani tak není kanalizace jako spíš lidský charakter. Ďábel vylezl z pekla a vytváří si svou armádu pošahaných cvoků konajících jeho vůli. Chcete radu? Nejezděte vlakem, nechoďte do restaurace, vyhýbejte se obchodním domům a už vůbec nenavštěvujte kina! No ale nebojte, zase máte jistotu, že když vás někdo unese z tmavé uličky, vaše kůže poslouží jako pěkné pouzdro na telefon nebo jako stínítko na lampičku... A to se vyplatí, ne?

Ludivine Vankerová se po událostech minulé knihy stále snaží dát dohromady, a to hlavně psychicky. Jako mnoho jiných sází na práci, která jí poskytuje jen minimum volného času. Faktem je, že nastalá situace ve Francii skutečně policii mnoho volna neumožňuje, přitom vše začalo tak nevině, obyčejným zátahem proti drogovým dealerům. Nález pečlivě zabalené lidské kůže vše změní a hlavní vyšetřovací tým je vržen do vod šílenství, kde se na vrcholu mocenského žebříčku skrývá snad sám ďábel.

Pochybnosti o neexistenci vládce pekel narůstají také nálezem těl ve specifických pozicích bez známky násilí a bez známek drog v krvi. Lze doopravdy zemřít strachem? A je možné, aby úplně stejným způsobem zemřelo hned několik lidí? Kdo se skrývá ve stínech? Jaké další plány ďábel má?


"No jasně, on přece existuje, vy to nevíte? Ďábel existuje. Všichni si myslí, že je to jen pohádka na strašení dětí, ale ne. Právě v tom spočívá jeho síla, že dokázal, aby na něj lidi zapomněli! Tím líp se mu tvaruje společnost podle toho, jak potřebuje. Už jsme skoro u cíle. Brzy už nastoupí na trůn. Brzy..."


Že má kniha Ďábel si počká vyjít, jsem zaznamenal vlastně úplně náhodou, propagace knih je v současné době dost tragická, a to i přesto, že se blíží každoroční Svět knihy. Domnívám se, že po úspěchu Spolčení ničemů by si kniha zasloužila alespoň nějakou zmínku, i když je mi jasné, že dobrá kniha si své čtenáře vždy najde.

Když už jsem zmínil Spolčení ničemů, stále jsem přesvědčen, jak najdete v recenzi, že se jedná o jednu z nejlepších knih ve svém žánru, a ani po přečtení dalšího dílu série se na mém názoru nic nemění. Ďábel si počká je výjimečný thriller, ale kvalit jedničky bohužel nedosahuje, a to hned z několika důvodů.

Téměř 500 stran textu není v současné době nic nezvyklého, mnoho spisovatelů v sobě probouzí grafomany a pomalu zapomínají, že méně je někdy více, proto v knize narazíme na pasáže, které jsou nejen pomalejší, ale pro samotný děj mají jen pramalý význam. Co se hlavní hrdinky týče, Ludivinina nezdolnost a neústupnost je obdivuhodná, ale to, jak se nechá případem posednou a dělá následně chyby, na které dojela nejmenovaná postava v prvním díle, to mi trhalo zrakové nervy. Ostatní postavy se už chovaly docela logicky a vraždící maníci by se skutečně mohli z fleku účastnit mezinárodní soutěže o magora roku. Hlavní Bad Boy tahající v ústraní za nitky sám o sobě mnoho prostoru nedostává, jeho záměry jsou však jisté.

Autorova záliba v násilí a naturálně popisovaných vraždách lidí a zvířat byla opět projevena naplno, i když mi přijde, že tam toho bylo poněkud méně. Také nahlédnutí do myslí těch, kteří páchají ohavné činy, jsem poněkud postrádal. Ne že by tam chybělo úplně, ale myslím, že nebyl využit celkový potenciál z psychiatrického hlediska. Což je obrovská škoda, když pomyslím, že právě psychiatrický pohled je něco, co v knize hraje důležitou roli. Bohužel musím také přiznat, že kdyby chyběl závěrečný zločin, který vše posunul na osobní rovinu, ani bych se nezlobil. Právě odosobněnost jednotlivých činů jim dávala čistší punc šílenství.

Je ale také klidně možné, že jsem měl od knihy pouze a jen vysoká očekávání. Autor psát umí a vše mu nakonec skvěle zapadá dohromady. Hrát na čtenářovy city umí a dává mu prakticky vše, co může chtít. Moře stránek tak uteče jako voda a říkáte si - Jo, to byla dobrá kniha. Jen prostě neměla takový ten wow efekt jako ta minulá.

Schválně, pokud jste četli první i druhý díl, dejte mi vědět, docela by mě zajímaly názory ostatních. Byla dvojka slabší, nebo jsem jen moc náročný?


Název: Ďábel si počká
Série: Ludivine Vanker 2.
Originální název: La Patience du diable
Autor: Maxime Chattam (pseudonym)
Překlad: Tomáš Havel
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 496
ISBN/EAN: 978-80-7625-216-5