Dívka zvaná Lyra - Cecelia Ahern

05.10.2020

Dívka z hor čelí nástrahám velkoměsta

Pokud vám něco říká PS: Miluji tě nebo S láskou, Rosie, pak zbystřete. Od autorky těchto nezapomenutelných romantických titulů vyšla nová kniha pojmenovaná Dívka zvaná Lyra. Cecelia Ahern má schopnost dostat se člověku pod kůži, není tomu jinak ani v tomto případě.

Tříčlenná skupina dokumentaristů - Solomon, Rachel a Bo - se vydává do drsných Irských hor, aby zachytila příběhy skutečných lidí, a to nejen pouze povrchově, ale do hloubky. Obrovský úspěch zaznamenal jejich dokument o starých bratrech Toolinových, nyní však jeden z bratrů zemřel, a tak jedou na jeho pohřeb. Osud tomu chtěl, že toho dne v lesích, nedaleko netopýří boudy objevili dívku Lyru, o jejíž existenci neměl nikdo ani ponětí. Tato dívka má vskutku mimořádný dar. Jak ale obstojí při střetu s civilizací? A jakou šanci má rodící se cit mezi Lyrou a Solomonem?

"Četla jsem knihu o původních obyvatelích Ameriky, kteří věří, že jméno může umocnit povědomí člověka o sobě samém. Jména lidí se v průběhu jejich života mohou měnit stejně jako oni samotní. Věří, že přezdívky pomáhají nejen nahlédnout do člověka, ale také pomáhají pochopit, jak toho člověka vnímají ostatní. Lidé už tedy nejsou jen odrážejícím zrcadlem, je to obousměrné."

Ve slavné dystopické young adult sérii byl reprodrozd, tady se setkáváme s lyrochvostem, jenž je schopen napodobit jakýkoliv zvuk. Lyrochvost je skutečný, konkrétně se jedná o ptáka pojmenovaného jako lyrochvost nádherný (Menura novaehollandiae). Tento opeřenec nejenže imituje ostatní ptáky, poměrně přesvědčivě dokáže imitovat také zvuky "umělé" jako např. motorovou pilu. Postava Lyry byla vystavena na základě charakteristických rysů lyrochvosta, proto jsou její schopnosti tak jedinečné.

Kniha je rozdělena do čtyř částí, každá z nich je uvedena výňatkem z díla Ambrose Pratta - The Lore of the Lyrebird. Jedná se o úvahové pasáže, které vzdávají hold lyrochvostovi, jeho nespoutanosti a unikátnosti. Zároveň je možné zaznamenat určité odrazy těchto úvah v textu, který po nich následuje.

Tohle už ve všech těch výtiscích novin, časopisů a na sítích nevysvětlovali - totiž že tenhle "dar" Laury Lyry Buttonové je naprosto a zcela přirozený. Není vůbec chtěný, vynucený nebo secvičený jako součást čísla. Prostě k ní patří - je její součástí.

Příběhová linka se rozjíždí opravdu pomalu, nejsou zde žádné velké zvraty, dílo se zaměřuje především na psychologii postav a na kontrast mezi divokou a svobodnou přírodou a hektickým, svazujícím městským "blázincem" a září reflektorů. V první části jsem se musela více na čtení soustředit, ale od poloviny knihy nabralo vše větší spád. Ke knize jsem si nakonec našla vztah, ale chvilinku to trvalo, ze začátku jsem si musela zvykat na styl psaní, který je stejně zvláštní jako Lyra sama.

Lyra žila několik let izolovaná od společnosti, ale od světa nebyla odříznutá úplně, díky knihám s ním byla alespoň částečně v kontaktu. První setkání na mě působilo trochu exoticky, to kvůli zvukům, jež Lyra napodobovala, poté jsem si zvykla a nahlížela více pod povrch. Jakmile se děj přesunul do Dublinu, počítala jsem s určitou naivitou a stereotypem, ale to by nesmělo jít o Lyru. Nemůžu říct, že bych si její postavu výrazně oblíbila, ale zároveň mě ani ničím neiritovala.

Opravdu nadšená jsem byla ze zasazení děje do Irska, to je veliké plus, dalším pozitivem jsou popisy krajiny, města, lidí apod. Autorka to se slovy umí a dokáže je použít tak, aby na čtenáře co nejlépe zapůsobila.

Dívka zvaná Lyra je slow burn romancí, která se jistě zapíše do srdcí mnoha čtenářům. Její čtení bych doporučila na klidném místě, nejlépe někde v přírodě, kde si budete moct vychutnat příběh v celé své kráse.

Název: Dívka zvaná Lyra
Originální název: Lyrebird
Autor: Cecelia Ahern
Překlad: Jana Novotná
Nakladatelství: Red
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 424
ISBN/EAN: 978-80-7390-733-4


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský