Dlouhé ticho - Patricia Briggs

09.09.2017

Z Ameriky až do Prahy

Mercedes Thompson Hauptmanová, žena Adama Hauptmana, vlkodlačího alfy columbijského poříčí, kojotí kožoměnec, ochránce lidí před Fae, také Fae před Fae a pro někoho možná nejmocnější osoba v Tri-cities. Ať už je poslední přídomek pravdivý, či ne, právě díky němu se stala obětí únosu! Mercy si vyhlédl Iacopo Bonarata - Pán noci, prastarý vládce upírů v Evropě. Naše hlavní hrdinka se tak rázem ocitá mimo dobře známé americké prostředí a příběh se přesouvá ze státu Washington až do daleké Itálie a mnohem dál.

Adam zuří a vlkodlačí netvor uvnitř něj ještě víc! Upíři si dovolili příliš! Povolá na pomoc starou ruskou čarodějnici, ghúly a ruku k dílu přiloží i místní upíří paní Marsilie, která Iacopa - který si, mimochodem, nyní říká Jacob - zná velice dobře, ostatně to byl on, kdo z ní udělal upíra. Adamovo úderné komando je připraveno vyrazit do Itálie a přivést Mercy domů! Nikdo netuší, jaké s ní má Jacob plány a všichni jen trnou hrůzou a doufají, že se jim podaří získat Mercy zpátky živou a zdravou - nebo alespoň živou.

Zatímco v Americe probíhají přípravy na záchranu Mercedes, tak ona sama přece nebude jen tak sedět s rukama v klíně a čekat, až ji Bonarata zabije, nebo co s ní vlastně zamýšlí... Podaří se jí utéct! A to nikam jinam než do stověžaté matičky Prahy! Pořád ale není v bezpečí, je někde, kde to nezná, nezná jazyk a má strach. Požádá místního alfu Libora o azyl. Libor má však nevyřešený spor s marokem, a tak nikdo neví, jak se bude chovat k ženě, která je brána jako marokova dcera. Ovšem nebyla by to Mercy, kdyby šlo vše hladce a bez problémů. Bonarata se jen tak nevzdává, navíc se Mercy zaplete také s místními, ať už upíry, duchy, nebo se samotným Golemem! Jak tohle asi dopadne...

Musím říct, že na novou knihu ze série s Mercy jsem se mooooc těšil, možná i díky tomu jsem měl od knihy obrovské očekávání. Něco z něj se naplnilo a něco ne, ale to vůbec nevadí. On už jen fakt, že autorka - dá se říct že ve fantasy sféře - světového významu, zasadí část příběhu knihy do Prahy... !!! To už samo o sobě je super! Také vykreslení pražské historie zastoupené Golemem rabiho Löwa je něco, co mne v knize ohromně potěšilo, jelikož by lidé neměli zapomínat na svou minulost. Golem je pověst, která je víceméně známá po celém světě - hliněný muž chránící židovský národ před uzurpovateli, jehož moc je nakonec příliš veliká, že ho musí sám jeho stvořitel zastavit. Jsem moc rád, že si autorka vybrala právě tuhle pověst už jen z důvodu, že mne samotného by zajímalo, jestli někde na půdě pražské synagogy za skrytými dveřmi Golem stále neodpočívá.

Kniha je rozdělena na dvě dějové linky, které na sebe navazují, ale někdy jsou tam bohužel časové neshody, a tak se některé informace dozvídá čtenář dvakrát. Neřekl bych ale, že je to úplně na škodu, nicméně by se to hodilo do obsahově náročnější knihy, zde není toho děje tolik, aby se čtenář ztrácel. Je však bezva nahlížet na děj zvlášť očima Mercy a zvlášť z Adamova pohledu.

Co se postav týká, je v knize mnoho nových charakterů, o nichž nic nevíme a je škoda, že jim je věnováno opravdu malinko prostoru, například Libor - vltavský alfa - vypadá moc zajímavě a já doufám, že v některé budoucí autorčině knize vrátí a my se tak o něm dozvíme víc. Co se stalo mezi ním a Branem - vlkodlačím marokem? To by mne vážně zajímalo.

Knihu hodnotím veskrze kladně, oproti ostatním knížkám ze série na mne však působila slaběji, ale jak jsem říkal, to mohlo způsobit nadměrné očekávání. Uvítal bych, kdyby byla kniha poněkud širší, ale i tak jsem spokojen a už teď se těším na další pokračování.


Název: Dlouhé ticho (Mercedes Thompson 10)
Autor: Patricia Briggs
Překladatel: Kateřina Niklová
Nakladatelství: Fantom Print
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-7398-386-4