Do posledního dechu - Robert Bryndza

27.04.2018

Připravte se na smrtící rande

Jsi mladá? Jsi krásná? Jsi žádaná? Odpověděla jsi třikrát ano? Pak jsi mrtvá! Ne? V tom případě nežiješ v Londýně nebo nepoužíváš Facebook! Právě v anglické metropoli totiž řádí další vrah, který si své oběti háčkuje právě přes oblíbenou komunikační aplikaci. Navíc se mrtvé dívky objevují v kontejnerech na tříděný odpad, to je noční můra dnešních ekobioaktivistů!

Hlavním městem Velké Británie opět obchází vrah a opět je sériový. Že by je tam sériově vyráběli?!? V minulé knize se detektiv šéfinspektor Erika Fosterová nechala "uklidit" do kanceláře. Řekněme, že její představa práce tak nějak nekorespondovala s představou práce jejích nadřízených. Každopádně, tahle tvrdohlavá policajtka nevydrží sedět na zadku. Jakmile se k ní donese, co se v jejím městě děje, bere do ruky bundu a vyráží do terénu. Podaří se Erice dostat do vyšetřovacího týmu, který spadá pod jejího úhlavního nepřítele superintendanta Andyho Sparkse?

Nebyla by to ale Erika, aby se nechala odradit takovou maličkostí, jako je policejní hierarchie. Je tak dost možné, že se v knize setkáme s policejním týmem, jenž se vyšetřování vražd ujímal v předchozích dílech. Kdo nakonec půjde po krku vrahovi, jehož identita je však zatím pouze virtuální?

Na každou novou knihu od Roberta Bryndzy se vždy moc těším. Jím vytvořené příběhy jsou čtivé, jsou uvěřitelné a mají jiskru. I přesto, že se jedná již o čtvrtý díl, nepociťuji nějakou sestupnou tendenci kvality, u druhého dílu jsem se trochu bál, ale třetím se to srovnalo a tento pokračuje dále v lajně. Navíc mne tentokrát potěšilo představení identity vraha čtenářům už přibližně v první třetině děje. Bylo zajímavé ponořit se do choré mysli páchající brutální vraždy.

V knize nacházíme postavy, které dobře známe, a tak můžeme pozorovat jejich postupný progres. Samotná Erika se stává lidštější, život jí uštědřil několik vážných ran a je znát, že se z nich poučila. Taky už nerozdává peníze na potkání za různé informace jako v prvních dílech, vysvětlil bych si to tím, že jí buďto došly, anebo opravdu zmoudřela. Přesto se není třeba bát, pořád je tou správňáckou ženskou s prořízlou pusou, co po sobě nenechá šlapat.

Příběh mi hodně námětem připomínal Nesbøeho Žízeň, kde si vrah své oběti vybíral přes seznamovací aplikaci Tindr. Nebezpečí internetových aplikací je stále velice aktuální, a tudíž je to takové vděčné téma. Asi bych nechtěl být ženou a jít na schůzku domluvenou přes internet! Dlouho jsem si myslel, že sérioví vrazi jsou výsadou Spojených států amerických. Mnozí spisovatelé ale zasazují tuto roztomilou skupinu lidí do Evropy, bojím se jejich "prorockých" vizí!

Když to shrnu, tak bych sérii detektivek Roberta Bryndzy řadil k tomu lepšímu, co tento žánr v současnosti nabízí. Tato série, ač se v jednotlivých dílech objevují návazné odkazy, se dá číst i samostatně. Můžete začít čtvrtým dílem, přeskočit na druhý, pak první a zakončit to třetím, jak je ctěná libost. Kniha Do posledního dechu má v sobě více pozitiv než negativ, která bych vytkl, takže ji mohu s klidným srdcem doporučit.

Název: Do posledního dechu (Inspektorka Erika Fosterová 4.)
Originální název: Last Breath
Autor: Robert Bryndza
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 416
ISBN/EAN: 978-80-271-0521-2