Dracul - Dacre Stoker & Jonathan Dylan Barker

13.04.2021

Kdo se skrývá v temnotách?

Mít chůvu bývalo kdysi zcela běžné a není se čemu divit, že tato profese přetrvává do dnešních dnů. Co když jste ale malé dítko a vaše chůva není tak úplně normální? Často na celou noc mizí, nezanechává stopy, nejí a pod její postelí se skrývá dřevěná bedna plná smrduté hlíny? To je mnoho zvláštností najednou.

Bram Stoker, jeho sestra Matilda a další sourozenci právě takovou jednu chůvu mají. Bram je dítko nepřekypující zrovna zdravím, po jedné zvláštní noci v péči oné chůvy je však jako vyměněný. Společně s Matildou se rozhodnou přijít celé záležitosti ohledně chůvy Ellen Croneové na kloub. Nebo na zoubek? Když se jim však ztratí v bažinách, mnozí by záležitost považovali za vyřešenou. Chůva však nezmizela a nic jen tak neskončí, pradávné zlo si hledá tu správnou cestičku.


"Můžu se podívat?" zeptala se Matilda?
Položil jsem prsten do její otevřené dlaně a ona ho pozvedla k nejbližší svíčce. Zahleděla se na vnitřní stranu kroužku. "Tady zevnitř je něco napsané..."
"Co tam stojí?"
"Casa lui Dracul."
Měl jsem dojem, že jsem zahlédl, jak sebou ve chvíli, kdy ta slova vyřkla, jeden z prstů cukl.
To byl okamžik, kdy jsme utekli.

Příběh o mocném zlu skrytém za jménem Dracula snad netřeba ani připomínat, mnoho knih a filmů se tomuto tématu věnovalo. Kniha Dracul však přináší poněkud jiný náhled, a sice náhled do doby před notoricky známými událostmi. Setkáváme se s Brame Stokerem coby dítětem a mladým mužem, jehož hon na netvory má teprve započít. Jeho deníkové zápisky postupně na stranách knihy oživují prastarou legendu a dávají zlu hmatatelnou podobu. Je třeba najít odpovědi na otázku - Kdo je dobrý a kdo by měl raději zůstat v temnotách? Mysl se zatemňuje, strach prohlubuje a monstra jsou víc než jen stíny pod postelí.

Zcela nadchl příběh, jenž je zhruba v polovině knihy předkládán čtenáři, nabízí vyprávění z deníku chůvy Ellen, které je hořkým svědectvím o nenaplněné lásce, bolesti a nenávisti, jež nakonec vedla ke stvoření tvora temnot. Mladí Stokerovi dumají nad tím, zda je příběh pravdivým svědectvím, či jestli se jedná o fikci. Asi nejvíce zarážející je, že datace zápisků je z doby před zhruba 200 lety. Příběh se následně v knize dále rozvíjí a odkrývá netušené skutečnosti. Kdo je ona žena, která svou krásou uhranula dokonce samotného pána upírů?

"Draculové jsou starověká rodina pocházející z valašských hor. Vypracovali se z rolnického stavu na ochránce lidu a nakonec na vládce země, přičemž po staletí bránili obyvatelstvo před bezpočtem nájezdníků, především před Turky. Prý tak činili ze všech sil a za pomoci hrůzu nahánějících bojových technik a měli využívat bezbožného spojení se samotným ďáblem. Říká se, že každý člen této rodiny odcházel do hor nedaleko jezera jižně od města Hermannstadt, kde vstoupil do ďáblovy školy Scholomance. Studenti se zde dozvěděli veškerá tajemství přírody, naučili se jazyky zvířat a bezpočet kouzel a zaklínadel. Vše vyučoval sám ďábel."
...
"Takže vy věříte, že onen "vysoký muž" je jedním z Draculů?" zeptala se Matilda.
Vambéry přikývl. "Věřím, že je to vojvoda Dracula, ano. Slyšel jsem jeho jméno zaznít v legendách napříč východní Evropou, občas se k němu odkazuje jmény stregoica, Ördög, pokol nebo dokonce wampyr, jak stojí v jednom německém textu, k němuž jsem se dostal v Budapešti."

Dracul je příhodným prequelem k legendárnímu Draculovi od Brama Stokera, jenž je jednou z hlavních postav recenzované knihy. Příběh je rozdělen na tři části, první popisuje příhody z dětství hlavních postav a druhá z jejich dospělosti. Čtenář se vše dozvídá formou deníkových zápisků vybraných pisatelů. Vše je protkáno střípky z noci, kdy Bram střežil hrobku a kdy se jeho snaha přežít noc pomalu ale jistě stávala nemožnou. Třetí část je již přímé vyprávění z doby, kterou Stokerovi mají za současnost. Vlak se rychle blíží do finále a nastává chvíle střetu mezi "dobrem a zlem". Jak však čtenáři jistě vědí, Dracula přežije, aby mohl vysávat své oběti v dalších příbězích. Nicméně i tak je závěr velkolepý.

Z knihy přímo čiší nádech tehdejší doby a vše je natolik uvěřitelné, že si připadáte, jako kdybyste se o těch necelých 150 let skutečně vrátili v čase. Při čtení máte až reálný pocit, že se kolem vás vznášejí svíčky, v krbu vyhasíná dřevo a na okenní tabulku lehce dopadá klepání dlouhých nehtů. Děj samotný není ani tolik věnován Dracuolovi jako spíše celé rodině Stokerových, vše je však dokonale provázáno a ladí to.

Když bych měl shrnout celý příběh, mne si získal již od prvních stránek, začíná coby ponuré a chladné vypravování ze života jedné rodiny a končí jako zběsilá jízda a urputný boj o vlastní životy, smrtelnost a zapomnění. Musím přiznat, že je to již nějakou dobu, co jsem byl textem na stránkách natolik pohlcen, a kniha se mi vždy odkládala velice těžce. Kombinaci autorů hodnotím velice kladně, J. D. Barker mě po jeho detektivní sérii o Opičím vrahovi absolutně nezklamal a troufám si ho označit jako velké překvapení posledních let a vskutku nadějného spisovatele. S Dacerem Stokerem je to mé první střetnutí, přičemž rozhodně obstál na výbornou.

Knihu bych doporučil všem, kterým se líbí příběhy protkané napětím a záhadami, i těm, kdo se rádi bojí. Dracul je špičkou ve svém žánru.


Název: Dracul
Originální název: Dracul
Autor: Dacre Stoker & Jonathan Dylan Barker
Překlad: Ladislav Šenkyřík
Autor obálky: Jo Thomson
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 512
ISBN/EAN: 978-80-7585-788-0


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.