Drahý Aarone - Mariana Zapata

03.09.2023

Slova mají moc pohnout lidskými srdci

Dopis. Text na papíře (v této knize v e-mailovém okně) poslaný klidně i z druhého kouta zeměkoule dokáže v člověku vyvolat celou plejádu emocí. Škoda, že dopisy se už neposílají v takovém množství, jako tomu bylo dříve. Uznejte sami, že takový dopis je mnohem kouzelnější forma komunikace než chatování. I Harry Potter čekal na svůj dopis z Bradavic! No, ale to je zase jiný příběh...

Ruby Santosová se zapojí do programu Pomoc vojákům, v němž si dobrovolníci dopisují s vojáky na misi. Podmínky nejsou nijak náročné, je třeba poslat alespoň jeden dopis/e-mail týdně po dobu trvání mise. Ruby přidělili muže jménem Aaron. V červnu 2008 mu poslala první mail, který začínal slovy: Drahý Aarone…

Trvalo pár týdnů, než Ruby přišla odpověď, ale nakonec s Aaronem navázali spojení. Když nestojíte tváří v tvář, tak jste schopni na sebe vyzradit všelijaké věci, dokonce i ty největší trapasy, které se vám kdy přihodily. Ruby postupně zjišťuje, že komunikace s Aaronem je zcela přirozená a že si oba mohou svěřovat naprosto cokoliv. Aaronova mise však jednou skončí. Skončí i jejich přátelství?


Poučila jsem se. Nebo by člověk minimálně čekal, že jsem se poučila. Nehodlala jsem se znovu vydávat na trnitou cestu neopětované lásky. Moc dobře jsem věděla, co jsme s Aaronem vybudovali, a bylo to kamarádství.


Americkou spisovatelku Marianu Zapatu znají všichni po celém světě jako autorku tzv. slow burn romancí, což jsou romány založené na postupném budování vztahu mezi postavami. Často je to ve stylu hate-to-love, mnohdy to celé vázne na zjištění, že jsou něco víc než jen kamarádi. Zkrátka a dobře, čtenář musí překonat cca 400 stran, aby se na posledních zhruba 30 stranách dočkal toho, že si hlavní protagonisté uvědomí, že chtějí být spolu, a konečně si vyznají lásku.

Drahý Aarone je román, který je téměř celý napsaný formou zpráv, což mimo jiné znamená, že se čte neuvěřitelně rychle. Po určité době ale tato forma přestane trochu bavit a vy čekáte, až vám příběh nabídne něco víc, což se nakonec i stane.

Ruby i Aaron byly postavy, které jsme si oblíbila, avšak nebyly natolik výrazné, aby si mě zcela získaly. Zvolený styl neposkytl příliš prostoru pro prohloubení jejich charakterů, což je poměrně škoda, a posledních pár kapitol to rovněž nezachránilo. Kniha by mohla být o polovinu kratší, a i tak by měla stejné vyznění.

Pokud znáte knihy od Mariany Zapaty, pak vám jméno Ruby Santosová nebude zcela neznámé, Rubiina sestra je totiž hlavní hrdinkou knihy S láskou Lukov, která se chronologicky řadí za Drahý Aarone.

U Zapaty nemůže být čtenář zklamaný nijak drtivě, protože přesně ví, do čeho se namáčí. Drahý Aarone je milá oddechovka, kterou přečtete jedním dechem.

Název: Drahý Aarone
Originální název: Dear Aaron
Autor: Mariana Zapata
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2023
Vydání: 1.
Počet stran: 456
ISBN/EAN: 978-80-253-6239-6