Druhá šance - Adam Pýcha

07.06.2021

Když se svět začne rozpadat... je třeba dát se na cestu

Nepřináší vám vaše současná životní situace uspokojení? Udělali byste v minulosti mnoho věcí jinak? Co kdyby existovala úžasná světlá tabletka s modrým nádechem, která by váš život změnila? (Ne, nemyslím viagru.) Tabletka Druhá šance umožňuje lidem vracet se do jakékoliv chvíle v jejich bytí a žít život tak, jak by si přáli. Nebo ne?

Je obecným předpokladem, že se lidstvo jednoho krásného slunečného dne, možná v úterý, zničí samo... Záleží jen na tom, jak k tomu dojde. V primární realitě lidé již dávno vzdali myšlenku osidlování vesmíru, a tak vymysleli dómy, kopule, které měly přemnoženému lidstvu poskytnout prostor k žití, zemědělství apod. Když ale někde vznikne místo navíc, musí zákonitě někde chybět. Přesouvání prostoru mezi realitami, chcete-li mezi jednotlivými dimenzemi, jednoduše musí vést k rozpadu všeho. Lidí, rodin, světů... Jednotlivé reality ale musí čelit i něčemu, co je stejně tak pomalu, ale jistě trhá na kousky. Druhá šance může být tou poslední!

Pětka je muž, který zapomněl své jméno, nyní bloudí se svou dcerou světem, jehož pravidla jsou naší známé fyzice na hony vzdálená. Lidé mizí, znovu se objevují, cesty jsou nekonečné a věřit nelze ani vlastním očím.

Kdybyste měli druhou šanci, využili byste ji?


"Dómy teď nejsou ten největší problém." Posadila se Mia. "Nevznikají nové a nemohou tedy další světy ohrozit. Problém je Druhá šance. To, co zažehla, se šíří dál. Do propasti padá jedna realita za druhou a za chvilku už nezbude vůbec nic. Ani můj vlastní svět." Pohlédla na Pětku.


Autor si se svou prvotinou ukousl skutečně obrovské a masité sousto. Abychom se dozvěděli, zda se mu ho podařilo úspěšně rozmělnit a utvořit z toho stravitelnou směs, nebo se s ním takříkajíc zadusil, musíme zhodnotit jednotlivé fragmenty.

Celý příběh je až neskutečně čtivý a forma vyprávění je skutečně nápaditá a zajímavá. Byly pasáže, od kterých jsem se nemohl odtrhnout, a i pasáže, které nebyly příliš záživné, se četly snadno. Mnohokrát jsem si říkal, že to nemůže být první autorova kniha. Jazyk má zmáknutý a nic se nikde "nezasekávalo". Co však občas poněkud pokulhávalo, byla kontinuita děje a skoky mezi přítomností, budoucností a minulostí, jež mohou být leckdy matoucí. Když navíc někde plyne čas jinak než jinde, je pak čtenář skutečně poněkud mimo. Přesto je nápad s procházením skrz reality výborný, je to něco jiného, neotřelého a abych byl upřímný - mohlo to dopadnout mnohem hůře. Je třeba mít na paměti, že na konci se vše vyjeví, obávám se však trochu, že se najdou čtenáři, kteří se konci nepřiblíží, což mi přijde škoda.

Jednotlivé postavy jsou parádně vykresleny, ale detailů k jejich životům bych uvítal více. Obecně si myslím, že na téma, kterému je kniha věnována, by bylo zapotřebí ke spokojenosti minimálně tří takovýchto svazků. Každá z hlavních postav je zajímavá, ani u jedné z nich nemáte pocit, že je pouze do počtu, a to se podaří jen málokomu. S každou z nich bych rád strávil více času, abych je mohl lépe pochopit.

Velice se mi líbilo zakomponování skutečného záhadného příběhu o vyvraždění rodiny Xaviera Dupont de Ligonnese, kterého byly v roce 2011 plné noviny a je ho možné spatřit také na Neflixu v sérii Nevyjasněné záhady. Náhled na čin, který nebyl nikdy objasněn, získává díky autorově verzi úplně jiný rozměr. Během jednoho dne došlo k masakru a samotný Xavier zmizel neznámo kam. Autor s tímto příběhem skvěle pracuje a jeho verze je parádně podaná a upravená pro knihu.

Tak, jak se příběh zdá na první pohled poslepovaný, na závěr do sebe vše zapadá. Kniha by určitě snesla nějaké to dotažení, ale vzhledem k výběru žánru a k tomu, že jde o prvotinu mě velice překvapila, a tak, jak jsem byl ze začátku rozpačitý, jsem nakonec byl velice spokojený. Zda se Adamovi Pýchovi jeho krok do netradičně zvoleného žánru vyplatil, ukáže až čas. Já jsem si příběh užil, a dost možná právě z důvodu, že to bylo něco jiného, než co je všude okolo. Je těžké doporučit knihu, jako je tato, já se toho ale nebojím a za sebe ji určitě doporučuji, zkuste to, zkuste vydržet alespoň do poloviny a zaručuji vám, že v druhé části toho nebudete litovat, přestože to není úplně lehké čtení.


Název: Druhá šance
Autor: Adam Pýcha
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2021
Počet stran: 360
ISBN/EAN: 978-80-277-0279-4


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.