Drž mě, když padám - Miroslava Varáčková

01.10.2018

Jedním krokem nad propastí

Na knihy Miroslavy Varáčkové se vždy těším. Těším se na ně tak moc, že si je musím přečíst nejprve hned jak vyjdou ve slovenštině, abych nemusela čekat půl roku na český překlad, který si ale rovněž nenechám ujít. U této autorky mám záruku toho, že mě čeká výjimečný příběh se silnou hlavní hrdinkou. Nebylo tomu jinak ani u knihy Drž mě, když padám.

Nejdůležitější v životě každého člověka je rodina. Rodiny bychom si měli vážit nejvíce. Ne vždy je však kompletní, ne vždy panují harmonické vztahy. Tři sourozenci - Katka, Zuzka a Ondra - mají pouze otce. To by sice mělo stačit ke společnému překonání matčiny smrti, jejich otec je ale alkoholik, gambler a blaho svých dětí mu je naprosto ukradené. Sourozencům tak nezbývá nic jiného než se o sebe postarat vzájemně. Ztrácí svoje dětství, svou nevinnost a přijímají krutou realitu života. Dokáže to dlouhodobě takto fungovat?

"Samozřejmě že jsem nebyl ve škole, Káčo. Kdybych byl ve škole, nebyl bych tady. Dal jsem přednost vašim plnejm břichům před svojí plnou hlavou. Beztak mi většina těch vědomostí, co do nás ve škole tlačej, bude na dvě věci."
"Ondřeji..."
"Vždyť ty víš."
"Nejsi ráda, že jsem ti donesl jídlo?"
"Jsem, jasně že jsem, ale..."
"Nech to tak, Káčo, a nerej do mě! Všechno dělám pro vás, tak už to pochop."

Ondřej, jakožto nejstarší, se snaží pečovat o své dvě sestry. Získávání peněz na jídlo je bohužel kolikrát na úkor školy, ale pro rodinu je schopen obětovat naprosto cokoli. Katka se stará o domácnost a snaží se o to, aby toho nejmladší Zuzka řešila co nejméně a měla o trošičku bezstarostnější život. Tam, kde je tma, může být i světlo a Katka nalézá světlo v lásce. Překoná vztah Katky a Marka veškeré překážky?

Mrzelo mě, že příběh nebyl o trošku delší. V útlé knížečce je natěsnáno mnoho témat, které by se daly více rozvinout. Na druhou stranu děj není zbytečně natahován a jde rovnou k jádru všech problémů. Autorka se nebojí - jak už ostatně dokázala v předchozích knihách - psát o vážných věcech, o věcech běžně nevyřčených, o věcech, které se dějí za zdmi. Silná hlavní hrdinka, traumata, alkoholismus, rodina, přátelství, láska a další témata. Přibližuje nám danou problematiku a otevírá nám oči. Katčina zpověď se vám dostane pod kůži. Krom závažných témat dostáváme i milé pohlazení v podobě první lásky. Styl psaní je svižný, bez sáhodlouhých popisů, plný dialogů, jazykově přístupný a naprosto otevřený. Čtivost je zaručena!

Hlavní hrdinka musí čelit realitě, ať je jakkoli krutá. Kolikrát mi bylo Katky líto, s čím vším se musela potýkat. Výsměch jejích spolužáků, těžké návraty do domu, ve kterém se necítila dobře, strach z otce, který pro ránu nešel daleko. Při čtení Mirčiných knih si člověk uvědomí, jaké má vlastně štěstí. Čeho všeho je důležité si vážit. Vážit si především každého vzácného okamžiku se svými blízkými.

Drž mě, když padám je Mirčinou první knihou, která získala ocenění Mládežnická kniha roku 2017 v anketě Panta Rhei Awards a 3. místo v anketě Kniha roku organizované Knižní revue.

Na závěr si neodpustím takový mini přehled a zároveň vás chci nalákat na to, co se chystá. Od Mirky vyšla letos na Slovensku reedice Nepobozkané, jejíž první vydání bylo v roce 2014. Koncem podzimu bychom se také měli dočkat druhého vydání knihy Anjeli noci, která poprvé vyšla roku 2010. Dále letos vyšla její prozatím nenovější kniha Stálo to za to, která je již čtrnáctým autorčiným titulem. V českém překladu vychází příběh již začátkem října v #booklabu. V říjnu na Slovensku vychází v pořadí patnáctý příběh pod názvem Spolu to zvládneme. Autorka je velmi produktivní a reedice jejích knih vypovídají o značné popularitě, která je více než oprávněná. Na výše zmíněné tituly budu postupně psát recenze, takže vás na ně nalákám více. Ale jestli zrovna přemýšlíte nad tím, co si přečíst, tak tyhle young adultovky doporučuji všemi deseti!

Název: Drž mě, když padám
Originální název: Drž ma, keď padám
Autor: Miroslava Varáčková
Překlad: Jan Hanzlík
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 192
ISBN/EAN: 978-80-7529-553-8

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#BOOKLAB.