Duch domu Ashburnů - Darcy Coates

23.04.2021

Je pátek, zapal svíci

Zdědit strašidelný dům, k němuž se pojí spoustu podivných povídaček a legend, není zas až taková výhra. Adrienne ale nemá příliš na výběr, její finanční situace není dobrá a toto dědictví, jež jí spadlo do klína v tu pravou chvíli, ji může opět dostat do sedla, a tak se této příležitosti chytí. Spolu s kocourem Wolfgangem se vypraví do nového domova.

Ashburn House je zchátralá třípatrová budova, která by potřebovala zrekonstruovat. Bývalou majitelkou domu byla Adriennina příbuzná Edith Ashburnová. Mezi místní moc nezapadala, s nikým nenavazovala přátelství a ani k sobě nikoho nezvala, své soukromí si velmi střežila Kocourek Wolfgang je a měla své návyky, které pravidelně opakovala. Všichni ve vesnici mohli každý pátek vidět, jak v nejvyšším okně hořela svíce. Jednoho dne v pátek bylo okno temné, beze světla. Poté našli Edith mrtvou...

Kromě děsivých portrétů na stěnách, které jako by ji sledovaly, Adrienne všude po domě nalézá vyryté vzkazy či spíše připomínky jako třeba ŽÁDNÁ ZRCADLA, JE PÁTEK, ZAPAL SVÍCI, NEZAPOMEŇ SVÁ TAJEMSTVÍ apod. Nejprve tomu nevěnuje velkou pozornost a slova zakrývá. Čím déle ale v domě pobývá, tím více zjišťuje, že něco není v pořádku a že ony vzkazy znamenají mnohem více, než že jsou pouze pomatenými rozmary staré ženy, jak se nejprve domnívala.

Když se začnou dít podivné věci, Adrienne zjišťuje, že nejen jí hrozí nebezpečí. Něco číhá ve tmě. Něco ji sleduje. A komu patří starý hrob v lese hned za domem? Aby Adrienne pochopila, co se děje, musí nejprve odkrýt minulost domu a její rodiny.


Její matka se vrhla za volant, nastartovala a ojeté pneumatiky zakvílely na štěrku, jak se snažily najít pevný podklad. Jak se dům ve zpětném zrcátku zmenšoval, Adrienne se zdálo, že v otevřených vidí nějakou postavu. Byla neuvěřitelně vysoká a na sobě měla dlouhé černé šaty.


S autorkou strašidelně laděných titulů Darcy Coates jsem měla možnost se poprvé seznámit díky knize Kořist, která mě svým svižným stylem bavila, a na základě toho jsem se rozhodla jít do autorčiny nejznámější série Strašidelné domy, jejíž první svazek nese jméno Duch domu Ashburnů. Tajemné domy s prvky nadpřirozena jsem si oblíbila především díky seriálům Dům na kopci a Záhadné sídlo Bly.

V knize nevystupuje mnoho postav, vše se odehrává jak jinak než v samotném domě a dále také v nedaleké vesnici Ipson. Adriennin příběh je vyprávěn z pohledu třetí osoby, čtenář však není ochuzen o ženiny myšlenkové pochody. Příběh se odehrává v současnosti, má pouze jednu dějovou linii, přesto je děj prodchnutý střípky minulosti prostřednictvím novinových výstřižků a různých povídaček. Mám ve velké oblibě rodinné historie, tajemství a příběhy protkané minulostí. A toto všechno Duch domu Ashburnů splňuje, takže jsem byla více než spokojená. Navíc v knize vystupuje hrozně sympatický kocourek jménem Wolfgang, což je plus navíc.

Autorčin styl psaní mě moc baví, příběh je napínavý a pomalu graduje až do velkého závěrečného odhalení. Knihu jsem četla hlavně po večerech, abych tomu všemu dala tu správnou atmosféru. Místy jsem se i trochu bála a doma se pak pár dní vyhýbala zrcadlům.

Duch domu Ashburnů je samostatně vystupující příběh, který mě nalákal na další knihy ze série. Doporučuji všem příznivcům tajemna, nadpřirozena a hororově laděných titulů.


Název: Duch domu Ashburnů
Originální název: The Hunting of Ashburn House
Série: Strašidelné domy 1.
Autor: Darcy Coates
Překlad: Alexandr Neuman
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 256
ISBN/EAN: 978-80-7585-161-1


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.