Dva v srdci - Josie Silver

25.04.2021

Nelze žít pouze ve snech

Lydia Birdová a Freddie Hunter se znají přes deset let a jejich vztah je pevný jako skála, dalo by se říct, že je dokonalý. Taková ta láska, která přetrvá navěky a kterou nemůže nikdy nic zlomit. Byl by to pohádkový příběh, kdyby se nestala strašlivá tragédie. Freddie zemře...

Lydia se utápí ve smutku, nechce vycházet z domu a nejraději by zůstávala celé dny jen v posteli. Bez Freddieho nevidí v životě žádný smysl, měli spolu plány, chystali svatbu a celá budoucnost ležela před nimi, to je však už navždy pryč. Nebo ne?

Díky růžové pilulce objeví mladá žena svět SNĚNÍ, v němž je Freddie naživu a události plynou, jako kdyby se nic nepřihodilo. Lydia do tohoto světa utíká stále častěji na úkor svého bdělého života. Chce trávit čas se svým milovaným. Nejprve je vše růžové, ale čím déle ve světě snění pobývá, tím více zjišťuje, že věci začínají skřípat. Ke všemu v reálném světě je možná někdo, kdo pociťuje stejnou bolest ze ztráty Freddieho coby nejlepšího přítele a s nímž by mohla svůj smutek sdílet, ba dokonce překonat.

Dokáže se Lydia s Freddiem, svou velkou láskou, navždy rozloučit? Nebo zůstane uvězněná mezi dvěma světy?


Nakonec sama se sebou přistoupím na dohodu: jestli vstanu a nějak zvládnu pátek, jestli se osprchuju, najím, a možná dokonce na chvíli vyjdu z domu, můžu si vzít další prášek. Navečeřím se brzy a pak si zas lehnu do postele, kde se mi možná, ale jenom možná, podaří strávit večer se svojí láskou.


Když jsem zaznamenala, že od Josie Silver vyšel další titul, byla jsem nadšená. Autorku jsem si velmi zamilovala díky knize Den, kdy jsem zahlídla lásku. Od románu Dva v srdci jsem tak měla velká očekávání, která se však nakonec bohužel nenaplnila.

Příběh začíná v roce 2018 a končí v roce 2020. Každá kapitola má na začátku dataci, což je dobré pro orientaci v příběhu, a rozdělení na pasáže BDĚNÍ a SNĚNÍ. Čtenář tak sleduje dvouletý vývoj psychického rozpoložení hlavní hrdinky - jak se vyrovnává, či spíše nevyrovnává, se ztrátou milované osoby, jak se uzavírá před světem a utíká do říše snů a jak postupně přichází na to, co je vlastně důležité, a kam je třeba svůj život posunout. Je třeba hledět do budoucnosti a nikoliv se utápět v minulosti, protože člověka mohou hlubiny dočista pohltit a nikdy se už nedostane nad hladinu.

Lydia si prochází skutečně těžkým a po všech stránkách náročným obdobím, měla jsem pro ni z tohoto hlediska pochopení, ale... Vůbec jsem se nemohla naladit na stejnou vlnu. Lydia je vypravěčkou celého příběhu, a tak by k ní čtenář měl mít blíže, v tomto případě tomu však tak nebylo.

Smrt, ztráta, bolest, smutek, láska, naděje - to vše v knize je. Příběh se nečte jednoduše, musela jsem si jeho čtení rozložit na víckrát a neměla jsem problém s tím knihu odložit. Zkrátka její obsah nebyl natolik poutavý, aby mě přesvědčil pokračovat ve čtení. Emotivní byl, to ano, ale na mě to zkrátka nezapůsobilo. Závěr mi přišel zbytečně uspěchaný, čtenář sice hned od začátku předpokládá, jak vše dopadne, i proto by si zasloužil konec více rozvinutý.

Pokud se s autorkou setkáváte poprvé, sáhněte spíše po její první knize Den, kdy jsem zahlídla lásku, protože kniha Dva v srdci by mohla od dalšího čtení odradit. Pro ty, kteří mají v oblibě romantiku v atypické podobě, chtějí se zamyslet, nebo jen najít oporu v těžké životní situaci, kdy kniha ukazuje, že i ta nejhorší situace nemusí být bezvýchodná, je pak Dva v srdci to pravé.


Název: Dva v srdci
Originální název: The Two Lives of Lydia Bird
Autor: Josie Silver
Překlad: Michaela Martinová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 464
ISBN/EAN: 978-80-271-1958-5


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Grada/Cosmopolis.