Evina iluze - Tom Fletcher, Giovanna Fletcher

14.09.2021

Jak chutná svoboda? 

S druhými díly se to má obvykle tak, že tvoří jakousi výplň, přechod, vedoucí ke skvělému finále. V případě Eviny iluze tomu tak není - pokračování je rovno prvnímu dílu, ba dokonce bych si troufla říct, že je i o chlup lepší. Jste připraveni znovu vstoupit do dystopického světa, kde nic není tak, jak se na první pohled zdá?

Evě, vůbec poslední dívce na Zemi, se díky Bramově pomoci podařilo utéct. A stejně jako princezna z pohádek uvězněná ve své věži poznává, jaký svět skutečně je, tak i Eva procitá a spatřuje, že vše, co doposud o světě tam venku věděla, byl jen klam.

Michael je člen Nejzazší stráže, jejímž úkolem je zajišťovat nejvyšší úroveň bezpečnosti, a přestože ve své práci ochraňovat Evu selhal, jeho zaměstnání u Organizace proti zániku (OPZ) mu zůstalo. OPZ se nepřestane snažit dostat Evu zpět do své "bezpečné náruče", ale aby se jim to podařilo, musí se zbavit překážek v podobě povstalců, kteří věří v lepší svět, kteří věří ve svou spasitelku Evu, kterou nehodlají znovu vydat do rukou nepřítele. Komu patří Michaelova loajalita - Evě? OPZ?

Bram konečně může být s Evou, dotýkat se jí a mluvit s ní přímo, a ne pouze přes hologram Holly. Eva ale nepatří jen jemu, Eva je všech, je nadějí, jež zažehla v rebelech jiskru, a z jiskry se může stát nebezpečný oheň, který sežehne vše, co se mu postaví do cesty. Bude pouto mezi nimi stále pevné a má jejich láska vůbec nějakou šanci?

Pokračování příběhu je napínavé a dechberoucí!


"Jsou tu takhle pořád?" zajímám se.
"Ne. Jsou tu, protože ty nejsi tam," odvětí Saunders s pohledem upřeným do mých očí. "Skrýté v chaosu se tu vždycky nacházely skupiny lidí, kteří viděli naději. Tvůj útěk je přiměl vyjít z temnoty."
Otočím se zpátky k davu a všimnu si, že ze stínů vyplouvají další lodě. Lidé natahují paže a chystají se připojit k těm, kteří se tu už shromáždili.

Svět vytvořený autorskou dvojicí nepřestává překvapovat. V Evině iluzi do něj nahlížíme zas z o něco jiné perspektivy (Michael), poznáváme jeho temná zákoutí, jeho funkčnost a v tomto díle i jeho "nejspodnější" obyvatele. Čtenář je svědkem vnitřního uspořádání OPZ, jejich drsných vyslýchacích metod a tajemství, jež jsou před zraky všech skryta. Velice se mi líbila celková propracovanost příběhu, kterou má na starost bezbřehá fantazie jeho stvořitelů, a poselství, které je součástí každého dystopického příběhu, což je, jak by se lidé rozhodně neměli chovat.

Stejně jako jsem si v Dceři života oblíbila vyprávění z pohledu Evy a Brama, mé srdce si získal i Michael, jenž tentokrát dostal mnohem více prostoru než v předchozím dílu, kde byl jen krátce. Příběh přitvrzuje, s hrdiny se autoři rozhodně nemazlí a s některými z nich se budeme muset bohužel rozloučit. Svět je to drsný a bez příkras.

Postava Evy prochází prozřením, stále si však na novou situaci ještě zvyká, i proto místy působí poměrně panovačně, vždyť po celý svůj život byla středem pozornosti pouze ona a matky ve věži jí obskakovaly a plnily téměř vše, co jí na očích viděly. Eva se musí postavit na vlastní nohy a naučit se bojovat.

Pokud se vám líbil první díl, tak věřte, že pokračování je jízdou od začátku až do konce. Už se nemůžu dočkat velkého finále, kde se dozvíme, jak dopadne vzdor povstalců a jestli se jim podaří OPZ svrhnout. Nebo nás čeká ještě nějaký megazvrat? Nechme se překvapit.


Název: Evina iluze
Originální název: The Eve Illusion
Autor: Tom Fletcher, Giovanna Fletcher
Překlad: Pavla Kubešová
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN/EAN: 978-80-7529-818-8 


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab