Frieren: Beyond Journey's End 1 - Kanehito Yamada, Tsukasa Abe

16.07.2023

Fantasy manga s tak trochu jiným tempem

Deset let uběhne jako voda, ovšem pro elfskou kouzelnici Frieren neznamená deset let vůbec nic. Dekádu bojovala po boku mladého hrdiny Himmela a jeho výpravy - složené z trpasličího válečníka a kněze -, která porazila krále démonů a znovu nastolila v zemi mír. Frieren se rozhodne skupinu dobrodruhů opustit a vydat se vlastní cestou. Po jejím návratu zpět je však všechno jiné... přece jen uběhlo dlouhých 50 let.

Zatímco Frieren vůbec nezestárla, z Himmela se stal stařík. Skupina spolubojovníků se dává naposledy dohromady v plném počtu. Čas nelze zastavit, tak jako smrt nelze zvrátit. Frieren si začíná spoustu věcí uvědomovat a zaplavuje ji lítost, lítost nad tím, že se nesnažila více poznat své lidské společníky. Nyní se jí dostane příležitost vše napravit u své lidské učednice Fern.

Porážkou krále démonů ani zdaleka nic nekončí. Dobrodružství začíná v prvním svazku mangy až po splnění hlavního "questu". Vydejte se spolu s Frieren na magickou výpravu, která vás naprosto uchvátí.


ONE DAY, YOU'LL MAKE A HUGE MISTAKE. THAT'LL CHANGE YOUR MIND, MAKE YOU THINK YOU WANT TO KNOW ABOUT PEOPLE.


Série Frieren: Beyond Journey's End obdržela v roce 2021 cenu New Creator Prize během slavnostního udílení kulturní ceny Osamu Tezuka. První svazek vyšel v originále v roce 2020, v angličtině začala série vycházet od roku 2021. Prozatím je venku celkem deset svazků.

Scénář k manze napsal Kanehito Yamada a o kresbu se postaral Tsukasa Abe, nutno dodat, že se toho oba zhostili s nadšením a výsledek je velice vydařený. Textu je tak akorát, a i to málo dokáže zamávat se čtenářovými pocity. Spousta panelů ani nepotřebuje žádná slova, jen při pohledu na ně se na čtenáře přenese celá řada emocí. V prvním sazku se také dočkáme i akční pasáže, kdy se Frieren a Fern postaví hrozivému démonovi.

V manze se střetáváme se smrtelností lidí, která je dána do kontrastu s dlouhým životem elfů. Frieren má úplně jiné vnímání času, 50 let tak pro ni prakticky nic neznamená. Když začne cestovat s Fern, kterou kněz coby sirotka zachránil, začne více uvažovat nad lidmi, co jim dělá radost, často také vzpomíná na minulost. V manze je hodně flashbacků, díky nimž jsou některé postavy stále udržovány při životě.

V prvním svazku uběhne hned několik desítek let, během nichž sledujeme Frieren, která plní nejrůznější úkoly. Její výraz nevyjadřuje příliš emocí, úsměv je u ní velmi vzácný, přesto je možné si postupně všímat drobných změn v jejím chování a uvažování. Ačkoli to ze začátku tak nemusí vypadat, Frieren není zcela bezcitná a cestu k čtenářovu srdci si přece jen proklestí.

Vše vypadá naprosto bombasticky už na papíře, a teď si představte, jak by musel být příběh skvělý, kdyby byl zpracován jako anime. To se budeme moci přesvědčit již toto září, kdy se Frierenina dobrodružství dostanou na obrazovky televizí.

Frieren zavede čtenáře do fantasy světa, kde nikdo nebaží po slávě či pomstě, před čtenářem se odehrává hořkosladký příběh o plynutí života, čímž se tato manga zcela odlišuje od jiných děl podobného žánru.

Název: Frieren: Beyond Journey's End 1
Originální název: Soso No Frieren Vol. 1
Autor: Kanehito Yamada
Ilustrace: Tsukasa Abe
Nakladatelství: VIZ Media
Rok vydání: 2022
Vydání: 3.
Počet stran: 192
ISBN/EAN: 978-1-9747-2576-2


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme XZONE.CZ