Gestapo Mars - Victor Gischler

26.06.2018

Třetí říše na pokraji zániku, už zase...

Carter Sloan je borec! Profesionální zabiják, špion, modifikovaný žoldák, ženy mu padají k nohám. Jen jednu vadu má, je už nějakých dvě stě let u ledu. Nyní však přichází jeho čas. Říše je na pokraji války jak občanské, tak mezigalaktické, a tak se rozhodnou Cartera probudit, stejný nápad mají ale i povstalci.

Stará dobrá Říše je lidově řečeno v loji. Nejen že se musí vypořádat s povstalci přímo ve svém středu, ale také musí čelit Coriandonům, rosolovitým emzákům. Proto povolají Sloana. Jako mnohostranného agenta by ho rádi využili k infiltraci nepřítele, k nalezení a zachránění, nebo zavraždění - pořád se nemohou nějak rozhodnout - Dcery Nefritového draka, která by měla být snad symbolem revoluce. A rovnou by jim mohl pomoci zachránit celou naši galaxii před invazí. Jenže i povstalci s ním mají své plány...

Ačkoli je Carter drsňák až na půdu, ta dlouhá doba ve stázi mu zřejmě neprospěla. Dost možná mu poškodila mozek, jinak si jeho chování nedokážu vysvětlit. Od samotného probuzení se chová jako loutka, která má sice trochu vlastního rozumu a pár svých názorů, ty ale promítá zásadně jen ve vlastní hlavě, jinak skáče tak, jak ostatní pískají.

Když se to nějak pokusím shrnout, tak nápad je super, prostě daleká budoucnost, vesmíru vládne Třetí říše, hlavní hrdina je drsnej týpek, pořád se tam motají sexy ženštiny, lítá se vesmírem tam a zpátky, bojuje se, zbraně střílejí, provádí se mučeníčko, krev stříká, sliz teče, ty ženštiny se svlékají, pecka! ... Mohla by to být pecka, kdyby to nebylo tak strašně OMFG!!! Říše má se svými předchůdci společná akorát ujetá jména. Sexy ženštiny jsou drsnější než náš "drsný" agent. Vesmír není tak cool, jak by mohl být. Sexuální scény jsou popisované jak v nějakém erotickém románu pro ženy, bez nápadu, bez správné jiskry, kterou by čekal čtenář sci-fi. Krve by také mohlo být víc.

Začátek knihy mne bavil, pár stránek, pak se to zvrhlo a chvílema jsem uvažoval, jestli má cenu příběh vůbec dočítat, dočetl jsem. Ono se to vlastně čte i docela fajn, má to spád, nápady a potenciál, vždyť sakra nacisti ve vesmíru! Iron Sky! Děj plyne celkem přirozeně, to, že plyne občas spíše nelogicky, je věc jiná. Závěr knihy už mě zase bavil. Sloan byl drsnej, jako měl být celou knihu. Akce začala být akcí. Říkal jsem si, kdyby celá kniha byla jako její konec, tak to mohla být fakt bomba husťárna. Nebyla.

Přesto všechno bych ale knihu nenazval propadákem. I přes ty, nemůžu říct nedostatky, spíše drobnosti, které prostě mohly být lepší, jsem se chvílemi fakt bavil. Pár úryvků jsem četl přítelkyni a oba jsem se jim docela nasmáli. Hlášky jsou zábavné a není jich tam tolik, aby byly trapné. Můj problém byl spíše ten, že jsem se na knihu těšil až moc, a tím se zvýšilo mé očekávání. Kniha nebude aspirantkou na cenu Hugo, ale já nakonec nelituju, že jsem ji četl, i když to chvílemi skřípalo, pobavila mě. Když bude, přečtu si i pokračovaní.

Název: Gestapo Mars
Originální název: Gestapo Mars
Autor: Victor Gischler
Překlad: Zdeněk Milata
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 256
ISBN/EAN: 978-80-7594-001-8

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Fantom Print.