Grafitové děvče - Miroslava Varáčková

19.01.2018

Děvče s duší z grafitu

Tatiana je sedmnáctiletá dívka, která nepřestává věřit v lepší život. Naneštěstí však její život stojí za starou bačkoru. Doma se snaží pobývat co nejméně, jelikož její matka je notorická alkoholička a v jejich bytě si chlapi předávají kliku od dveří. Veškeré matčiny finance padnou na alkohol, takže se Táňa musí o sebe postarat sama. Společně s nejlepším kamarádem Břitvou podnikají menší krádeže. Kradené věci se poté snaží prodat na ulici, ale je to velmi riskantní. Jak dlouho to Táňa takhle bude ještě zvládat?

"Hlavně jsem odborník na duše. A víš, co si myslim o tý tvý?"
"Prozraď mi to."
"Že ani ta není z porcelánu. Vydržíš zátěž jako sto volů."
"A z čeho teda je?" se smíchem hrála jeho hru.
"Z grafitu. Seš grafitová holka, Táňo."

Možná to byl osud, kdo ví, ale Táně do cesty postavil velikou příležitost a možnost vymanit se z nepříjemné situace. Na ulici si jí všimne fotograf Ben a osloví ji s nabídkou. Táňa se nejprve zdráhá, ale poté se rozhodne vzít věci do vlastních rukou. Taková příležitost se musí využít a nenechat protéct mezi prsty. Co se ale stane, když se do toho zamotá láska? Jak jen dokáže být mládí naivní...

Táně život kladl pod nohy klacky a vystavoval ji nelehkým překážkám. Přese všechny tyto životní útrapy dokázala všemu čelit se vztyčenou hlavou neztráceje svou hrdost a nevzdávaje se svých snů. Při čtení Grafitového děvčete budete pociťovat obdiv nad vnitřní silou hlavní hrdinky. Je Princeznou ze země nevkusu, grafitovým děvčetem, Táničkou...

Tánin kamarád Břitva zůstává pro čtenáře záhadou. Jeho charakter je totiž popsán dosti povrchně. Kluk ze zbohatlické rodiny, který se chce ze sevření svých rodičů vymanit, a proto proti nim vede rebelii. Pro Táňu je nejlepším kamarádem, ale sám vede svoje vlastní vnitřní bitvy. Pro mě bylo jejich přátelství naprosto nepochopitelné a především nevyvážené, Břitva přitom mohl Táně pomoci mnohem více.

Doplnění knihy o grafické pasáže, které ilustrují stěžejní části příběhu jsou velmi vítaným ozvláštněním. Černobílé kresby nás více vtáhnou do děje, zhmotňují se přímo před vámi. Takto umělecky propojených knih bych na našem knižním trhu uvítala rozhodně více.

Pro větší potěšení z četby vám doporučuji, abyste nelistovali knihou, jelikož poslední ilustrace vyzrazují, jak vše skončí a byla by veliká škoda se o tento zážitek nechat ochudit. Seznamte se s Táňou, poznejte její příběh a prožívejte ho s ní a až knihu dočtete, tak na vás dopadne její síla, poselství a věřte mi, stojí to za to.

Rozhodla se, že poslepuje svoje nitro, svůj svět a uvěří ve sny.

Grafitové děvče je útlá knížečka, kterou máte hned přelouskanou. Jejími tématy je alkoholismus, přátelství, láska, sny a naděje. Autorce se povedlo toho do knihy vměstnat hodně, ale právě kvůli malému počtu stran se tématy nemohla zabývat více do hloubky, spíše je nadhodila, vykreslila jejich obrysy a zbytek nechala na nás, jak se s tím popasujeme.

Na knihách autorky Miroslavy Varáčkové se mi líbí, že se nebojí psát o vážných věcech. O věcech, které jsou pro spoustu lidí stále tabu, o věcech, s nimiž se mnoho z nás setkává. Díky jejím knihám je možné se k dané problematice více přiblížit, snažit se pochopit a naučit se k tomu přistupovat s jiným stanoviskem, než jsme byli zvyklí. Tento autorčin styl a přístup velmi oceňuji. I díky tomuto se staví mezi mé oblíbené autory, ale to poznáte, až si některou z jejích knih přečtete a pocítíte to na vlastní kůži.

U nás vyšly zatím tři autorčiny knihy - Adaptace (2016), Hlavně to nikomu neříkej (2017) a Grafitové děvče (2017) - nejnovější autorčina kniha Drž ma keď padám je připravovaná na jaro. Knihu jsem již četla hned, jak vyšla na Slovensku, a věřte mi, když říkám, že se máte nač těšit.

Název: Grafitové děvče
Originální název: Grafitové dievča
Autor: Miroslava Varáčková
Překlad: Jan Hanzlík
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 184
ISBN/EAN: 978-80-7529-484-5

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart - #BOOKLAB.