Gump - Filip Rožek

26.09.2021

Zdánlivě němé tváře mluví hlasitěji, než by se mohlo zdát

Po několika odkladech se v červenci do kin konečně dostal film Gump: Pes, který naučil lidi žít a k této příležitosti vyšla kniha s filmovou obálkou i s bonusy v podobě fotografií z natáčení filmu a fotek pejsků, kteří se v původním knižním příběhu neobjevili. První vydání knihy bylo v roce 2019 a už tehdy sklízela úspěchy. Jak si u čtenářů povede o dva roky později?

Pejsek jménem Gump to už od malička neměl vůbec jednoduché, spolu se svými sourozenci skončil v popelnici. Malé, slepé vystrašené štěně čekalo na svůj osud, a tím osudem se stal bezdomovec Bedřich, který se i o to málo, co měl, s Gumpem podělil. Mohlo by to takhle klidně i skončit, ale naneštěstí to byl pouhý začátek dlouhé cesty, která Gumpa čekala. Od majitele k majiteli, dobré i zlé, toulání a hledání domova a štěstí... O tom všem je Gump, příběh o psovi, který se nehodlal vzdát. Naděje totiž umírá poslední.


Vy lidi ve svým světě žijete neustálým vyměňováním, každej den vyměňujete, papírky za jídlo, papírky za věci, za všechno, a někdy mám pocit, že je vyměňujete i sami za sebe. To my psi neděláme, my tyhle papírky vůbec nepotřebujeme, pro nás nejsou důležitý. Jídlo si pes obstará vždycky a pak už schází jenom láska a na ni jsou tyhle papírky krátký. My psi nežijeme život vyměňováním, my totiž když si vybereme, tak už nevyměníme.


Autor knihy Filip Rožek je zakladatelem organizace Se psem mě baví svět na záchranu opuštěných psů v útulcích, kam také putoval výtěžek z prodeje knihy. Příběh Gumpa se snaží oslovit širokou veřejnost a ukázat jí, jak nahlíží na svět naši čtyřnozí kamarádi. Upozorňuje na nehezké chování ke zvířatům, na týrání jak fyzické, tak i psychické. Krom těch špatných zkušeností se v knize najdou i dobří lidé, kteří zvířatům lásku dávají a láskou je jim opláceno. Na světě je stále spousta lidí, co nemají rádi zvířata a kteří se neštítí jim ubližovat. Je třeba šířit o tom povědomí a snažit se zabraňovat podobným případům. Tou veselejší částí je pak nalézt opuštěným, týraným, zanedbávaným pejskům nový domov, kde nepoznají už nic jiného než lásku.

Ilustrace v knize jsou prostě nádherné, tak autentické, z některých dokonce mrazí, to se kreslířce Weronice Gray opravdu moc povedlo. Není jich v knize sice mnoho, ale těch pár, co tam je, k doplnění příběhu bohatě stačí. Líbily se mi také předěly v textu, které měly podobu psí tlapky. Zkrátka po grafické stránce je kniha velice vydařená, to jí nelze upřít.

Po obsahové stránce je příběh slabší, je vyprávěn strohým stylem, to aby se to nejvíce přibližovalo psímu vypravěči. Kniha je na první pohled nenáročná, psaná jednoduchým jazykem, zároveň je však místy těžká, co se týče naturalistických pasáží. Děj mohl být klidně více rozvinutější a jít o něco víc do hloubky.

Příběh mě dojal, šokoval a umocnil snahu pomáhat bezbranným tvorům. Asi bych knihu nedoporučila úplně malému čtenáři, spíše už o něco starším dětem právě kvůli zobrazované drsné realitě.


Název: Gump: Pes, který naučil lidi žít
Autor: Filip Rožek
Ilustrace: Weronika Gray
Nakladatelství: Kontrast
Rok vydání: 2021
Vydání: 2.
Počet stran: 152
ISBN/EAN: 978-80-277-0346-3  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.