Harry Potter a prokleté dítě - Jack Thorne

07.10.2016

Není Harry jako Harry

Harry se vrací přesně v okamžiku, kdy nás opustil. Vítejte na nádraží King´s Cross, vítejte v poslední kapitole sedmé knihy, která volně přechází do knihy osmé. Jsme svědky prvního odjezdu Albuse Severuse Pottera do Bradavic, je nervózní, má strach, bojí se, že ho moudrý klobouk pošle do Zmijozelu... Víte co? Naše nejhorší obavy se čas od času vyplní! Potter ve Zmijozelu?!?! Skandál! Zklamání! K smíchu! Navíc Albusovým nejlepším kamarádem se stane syn Harryho největšího školního rivala - Scorpius Malfloy!

Albus stárne, dospívá, s otcem si rozumí čím dál tím méně a jediné, co ho těší, je přátelství s mladým Malfloyem. Chvílemi se až zdá, že jde o něco víc než jen přátelství.

Albus jednoho dne vyslechne rozhovor Harryho s Amosem Diggorim, otcem Cedrika, jenž byl zabit jako přebytečný na Voldmortův příkaz. Seznamuje se s jeho neteří, Delphini, která je pěkná a Albusovi učaruje. Společně utkají plán jak Cedrika zachránit. Jediné, co potřebují, je obraceč času a ten se zrovna teď příhodně nachází v kanceláři ministrině kouzel, jak je známo, není radno si s časem zahrávat. Jsme tedy svědky zajímavých situací, změněných realit a možná přijde i Voldmort!

Kniha nám dá odpovědi na naše otázky, to je jisté. Dozvíme se tak, kdo je tajné dítě samotného Voldemorta. Ano, vím, zdá se to neuvěřitelné, ale Voldemort měl skutečně dítě - zda děvče či kluka a s kým ho měl vám prozrazovat nebudu, věřte, je to nářez! Dozvíme se také, zda si Albus s Harrym najdou k sobě cestu a jestli se jim podaří změnit minulost bez újmy na současnosti.

Přečíst osmý díl série o HP je povinností pro každého fanouška, prostě to jinak nejde. Ale žádné zázraky nečekejte. Nevím, zda to bylo překladem, nebo má autor, pan Thorne tak rozdílný styl psaní než J. K. Rowling, ale kniha se mi nečetla tak lehce jako díly předchozí. Navíc se domnívám, že potenciál, jaký nový díl má, nebyl využit ani v nejmenším. Chápu, že se jedná o divadelní hru, ale přesto...

Dokázal bych si představit osmý díl jako plnohodnotnou knihu a scénář vydaný jako bonus, asi nemohu mít vše.


Název: Harry Potter a prokleté dítě
Originální název: Harry Potter and the Cursed Child
Autor: Joanne Kathleen Rowling, John Tiffany, Jack Thorne
Překlad: Petr Eliáš
Nakladatelství: Albatros
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 432
ISBN/EAN: 978-80-00-04429-3