Hedvábná past - Markéta Harasimová

23.10.2018

Jednou vraždou to nekončí

Ve městě řádí bestie a jejími oběťmi jsou mladé ženy. Kapitánka Nina Kynclová se nejednou zapotí při řešení a snaze dopadnout sériového vraha. Nebo snad může být vrahů více, jak si myslí policejní oddělení? Kromě samotného vyšetřování se hlavní hrdinka snaží vyřešit i svůj milostný život a zvyknout si na nového kolegu, který je až hříšně přitažlivý.

Nina je rozvedená žena, vychovávající svou jedinou dceru Zorku. Její bývalý muž v ní zanechal stopu dost hlubokou na to, aby již další vážný vztah nevyhledávala. Se vším jí naštěstí pomáhají rodiče, kteří, když je potřeba, Zorku s radostí pohlídají. Teď však starostí přibývá, jelikož se ve městě objevil vrah. Jeho lovnou zvěří jsou především ženy, ale upřímně, v bezpečí není vůbec nikdo. Aby toho nebylo málo, dostane Nina přiděleného nového parťáka - Štěpána Seidla. Ten ji od prvního okamžiku rozčiluje, ale také intenzivně přitahuje. Ona ale nestojí o dalšího chlapa, s kterým by to nemuselo vyjít, nebo stojí? Podaří se téhle dvojici dopadnout zabijáka? A dovede Štěpán zarovnat rýhy v Ninině duši?

Konečně se jí podařilo alespoň zčásti zaostřit a Nina strnula zděšením. Ta tvář... Vždyť ona ji zná!

Prolog nás zavede do napínavé pasáže z konce knihy, kde se Nina setkává tváří v tvář se samotným vrahem. To je však ukončeno v té nejnapínavější části. Další kapitoly nás už pak klasicky chronologicky dovedou od začátku příběhu po již rozehraný konec. Autorka umí ponechat čtenáře v napětí a až do poslední chvíle není jisté, kdo vraždí.

Napínavé pasáže, při kterých se popisovaly poslední minuty zavražděných dívek, byly napsány opravdu sugestivně, až z toho běhal mráz po zádech - strach obětí byl doslova hmatatelný. Autorka přitvrdila a se svými oběťmi se tentokrát moc nemazlila. Části knihy patří i samotnému vrahovi, který má ze svých činů zvrácené potěšení.

Mladá žena si uvědomila, že ji někdo vleče zetlelým listím - jeho pach dráždil nosní sliznici. Do duše se začala vkrádat bobtnající panika. Cizí ruce svíraly její zápěstí tak silně, že skoro necítila prsty. Pokusila se vzepřít, ale měla méně sil, než hadrová panenka. A kvůli vyschlému hrdlu nedokázala ani promluvit.

Jak už to v knihách Markéty Harasimové bývá, kniha je plná krásných lidí. Nina je nádherná rusovláska se zelenýma očima, která má postavu bohyně. Stejně tak Štěpán má tělo atleta a ženy mu padají k nohám. Všimli jsme si, že autorka si za své hlavní hrdiny vybírá vzhledově dokonalé postavy. Pokud se setkáme s někým, kdo by nemohl plnit titulní stránky módních časopisů, vždy se jedná jen o vedlejší postavy. Myslíme, že kdyby měli hlavní aktéři nějakou tu drobnou nedokonalost, vnímali by se realističtěji, lidštěji.

Žánrově se kniha řadí mezi erotické krimithrillery. V tomto autorka velmi vyniká. Kniha je opět primárně určena ženám a musíme říci, že právem. Erotických scén neustále přibývá, přesto ještě stále nejde o čistě erotický román. Kriminální linka dodává na zajímavosti a čtenář tak nevnímá jen dvě rozpálená potem lesknoucí se těla přitisklá jedno k druhému. No dobrá, možná je tam toho erotična občas už příliš, dali bychom přednost více rozvinuté krimi lince.

Spisovatelka má na knižní scéně vybudovanou poměrně stálou čtenářskou základnu. Věříme, že její nová kniha rozhodně nezklame. Čtenáři zde najdou to, na co jsou již zvyklí, a i něco navíc, přeci jen, vše se časem vyvíjí, dokonce i styl psaní. Pro čtenáře, kteří dosud nemají s knihami Markéty Harasimové zkušenosti, by to mohlo být něco nového, asi bychom to nedoporučovali těm, jejichž repertoár činí Tom Clancy či Wilbur Smith, ale čtenářky, hledající napětí a erotiku, budou spokojené.

Co kniha to jiné prostředí - titul Poháry touhy se odehrával na moravských vinicích, Purpurové doteky zavádí do světa umění, Vůně noci byla z lékařského prostředí, nyní se v Hedvábné pasti podíváme na samotný proces vyšetřování z pohledu policie.

Markéta Harasimová dokáže vždy překvapit něčím novým a povedlo se jí to i tentokrát. Knihu jsme měli přečtenou velice rychle, takže čtivost je vysoká, prostě musíte rychle zjistit, jak to dopadne. Přestože většinou čteme žánrově jiné knihy, pokaždé když autorce vyjde kniha nová, s radostí si ji přečteme. Je nám jasné, že styl nemusí sedět každému, ale proto je knižní trh tak veliký, aby si v něm každý našel to své.

Název: Hedvábná past
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-906776-6-1

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství MaHa.