Hellblazer: Vzlety a pády - Tom Taylor a Darick Robertson

20.11.2021

Za hříchy mládí se vždy musí zaplatit

 Když jsem se v mládí rozhodoval, co dál dělat, vyšetřovatel okultních věd byl jasná volba. Asi se nedá tvrdit, že by John Constantine zažil ukázkové dětství, jeho otec, zlomený ztrátou, nikdy synovi nebyl oporou a o nějaké lásce nemůže být ani řeč. Není proto divu, že se John vydal svou vlastní cestou, cestou, která není tak úplně čistá, jako je spíš prolezlá magií, démony, anděly a samotným Luciferem.

Když se mladý Constantine snažil zapůsobit na dívku a kamaráda tím, že chtěl vyvolat démona, nebyl to v žádném případě dobrý nápad. I když už samotné vyvolávání nedopadlo růžově, to, co má přijít za několik let, se s tím nedá vůbec srovnávat, aneb jak by řekl sám John Constantine: "To mě poser vycpanou veverkou!" Když z nebe začnou padat lidé s andělskými křídly, je už jasné, že se něco vážně podělalo, a tak se opět protnou cesty Johna a Aishy, jeho dávné kamarádky, aby se případu podívali na rohy...

Démon Despondeo se rád krmí na mukách, žalu a bolesti, přestože toho měl v pekle všeho dostatek, co si budem. Země je pro něj pomyslná třešinka na dortu. Aby John napravil to, co jednou zvrtal, bude muset využít všechny své známosti. Kdoví, možná se přidá i Satan a třeba dojde i na lásku..

Hele! Prší boháči, něco si přej! ..."To mě vopíchej nadrženým pudlem do ucha!"...


"Mám trochu potíže se sebekontrolou, ale pracuji na tom"
"Vyrval jsi chlápkovi ledvinu."
"Má ještě jednu."
"S tím se nedá nesouhlasit... A to neříkám jenom proto, že tvoje poslední dohadování s někým skončilo vyrvanou ledvinou."

Budu upřímný, kromě filmu Constantine a několika dílů seriálu nejsem světem Hellblazera přespříliš pomuchlovaný. Po komiksu jsem sáhl primárně pro jeho bravurně zvládnuté ilustrace. Nakonec jsem však moc rád, že jsem ho nenechal ležet, protože příběh byl vážně pamparádní a navíc bych se jinak ani nedozvěděl, že John Constantine má jisté zalíbení v mužích...

Cesta britským Liverpoolem vydlážděná špačky cigaret, protkaná odérem whisky a sem tam posetá mrtvolami je napínavá a plná zvratů. Constantine se na první dojem může jevit jako vychlastanej ztroskotanec, čímž netvrdím, že není, ostatně všichni tito antihrdinové mají své kouzlo právě v tom, jací jsou. Ďábel je zde prezentován jako uhlazený kravaťák, který by potřeboval kurzy sebeovládání Jacka Nicholsona.

Velice se mi líbil překlad Jana Kukrála, jemuž příběh sedl jako pomyslná prdel na hrnec. Nesnažil se zbaběle držet zkrátka, což by dle mého soudu komiksu podstatně ublížilo. Jsou totiž stále odvětví, kde se ta pravá korektnost nesmí dodržovat do posledního písmene. Správně volené vulgarity a hlášky, které by se mohly stát legendárními, mi opravdu k příběhu pasovaly.

Celý příběh původně v originále vyšel ve třech dílech a nakonec také v celku, čehož se neváhalo chytit nakladatelství Crew, jež přineslo tuto zábavnou, zvrhlou a temně roztomilou okultní detektivku také českému čtenářstvu. Autoři v podání Toma Taylora (scénář) a Daricka Robertsona (kresba) odvedli vskutku bravurní práci a já již nyní můžu říct, že komiksovou sérii Hellblazer díky jejich navnadění budu muset prozkoumat poněkud více.

Na závěr slova klasika: "Miliardáři jsou nejvíc bezcenný lidi na celý planetě."


Název: Hellblazer: Vzlety a pády
Autor: Tom Taylor, Darick Robertson
Překlad: Jan Kukrál
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2021
Počet stran: 152
ISBN/EAN: 978-80-7679-080-3