Hlasy v bouři - Darcy Coates

27.12.2021

Jaké hrůzy přivála sněhová bouře?

Cesta za vyzvednutím tety Marnie se změní v noční můru, Clare totiž kvůli sněhové bouři uvízne v koloně aut. Aut, jež jsou soudě podle tlusté vrstvy sněhu již nějakou dobu opuštěná. Co naplat, mladé ženě nezbývá nic jiného, než se vydat přes les.

Clare se zčistajasna probouzí v neznámé místnosti, zraněná a zmatená. Jak se sem dostala? Společnost jí dělá muž Dorran, který na onom místě - konkrétně v rodinném sídle Winterbourne Hall - žije. Panství se nachází uprostřed Banksyjského lesa, který rovněž patří Dorranově rodině. Kdyby nebylo nebezpečné sněhové bouře, jež zaplavila celý kraj, tak by se Clare na panství příliš dlouho nezdržovala. Navíc bez signálu nemůže nikoho kontaktovat a vysílačku má v kufru auta někde v lesích...

Ztracené ženě nezbývá tak nic jiného než několik dní v podivné společnosti setrvat. Z dnů se však stane týden a pak další... bouře neustává, zato jídla ubývá. Naštěstí Dorran ve skleníku pěstuje zeleninu a jiné rostlinky, které se dají využít k obživě. Clare si postupem času musí přiznat, že k Dorranovi začíná cítit jisté sympatie, zámeckou idylku však kazí děsivá zjevení, která vidí pouze Clare. Bytosti s viditelnými žebry, jež na ni hledí v noci nebo které vstupují do neexistujících dveří. Dorran postupem času prozrazuje útržky ze svého dětství a rozpovídá se i o své rodině, která ukrývá strašlivé tajemství...

Co jsou zač ony podivné bytosti, jež se plouží po chodbách panství? Jakou normální sněhovoubouři doprovázejí blesky? Co se vlastně stalo?


Postava se otočila směrem k ní. Zahlédla třpyt očí - děsivých, nelidských očí, vypoulených pod dlouhými mastnými vlasy. Postava sebou mrskla a zmizela z dosahu jejího světla, v úzkém dveřním průchodu ve zdi. Studený vzduch prořízl ostrý, přerušovaný výkřik, a teprve když ji začalo pálit v hrdle, pochopila, že to křičí ona sama.


Australská spisovatelka Darcy Coates, autorka světově známé série Strašidelné domy, přichází s novou sérií, která se jmenuje Černá zima a kterou odstartovala knihou Hlasy v bouři. Děj celého prvního dílu se odehrává na opuštěném a izolovaném panství, jehož jedinými obyvateli je Dorran a po autonehodě už i Clare. Což se na první pohled může zdát jako jistá provázanost se "domy", ale opak je pravdou.

Svět zahalila sněhová bouře. Nikdo neví, kdy odezní. Musím přiznat, že když jsem se asi tak v polovině knihy dozvěděla, že sněhová bouře je zde prezentována v globálním měřítku, přepadly mě určité pochybnosti, zda to není příliš velké sousto. To, jak vše do sebe zapadne, však zjistíme až v dalších dílech. Nápad není špatný, teď ho jen uchopit za správný konec, začátek, prostředek...

Celou knihu nám dělají společnost pouze dvě postavy (a samozřejmě podivná individua), autorka bohužel nedokázala využít potenciál téměř 300 stran natolik, aby si k postavám čtenář vybudoval nějaké silnější pouto. Vzhledem k počtu stran to chtělo mnohem více poutavějších pasáží, které jsem bohužel postrádala. Když už pak měla nějaká část tu správnou atmosféru, přišla poté opět nezáživná scéna, jež by se klidně mohla i vypustit. Dny na panství plynou úmorně pomalu, a to nejen pro hlavní hrdinku.

Na Hlasy v bouři jsem se opravdu moc těšila, spisovatelku a její knihy mám ve značné oblibě, o to více jsem pak byla zklamaná, že moje očekávání nebyla naplněna. Jak říkám, námět není špatný, atmosféra je místy strašidelná a děj má i napínavé pasáže, jež gradují převážně ke konci knihy. Na pokračování nezanevřu a ráda si ho přečtu. I když si myslím, že měla autorka zůstat u Strašidelných domů.

Titul potěší příznivce katastrofických scénářů, kde hraje stěžejní roli devastující přírodní živel, zároveň přináší, jak je u Darcy Coates v oblibě, určitou dávku nadpřirozena. V tomto případě nechybí ani romantická linka. Jak kniha dokazuje, i zdánlivě nesourodé věci mohou spolu celkem dobře fungovat. Uvidíme, jak se bude vše vyvíjet v dalších dílech.


Název: Hlasy v bouři
Originální název: Voices in the Snow
Autor: Darcy Coates
Překlad: Petr Kovács
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 304
ISBN/EAN: 978-80-277-0083-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.