Hon na knížete Draculu - Kerri Maniscalco

26.07.2022

Od Jacka k Draculovi aneb z bláta do louže

Když se Audrey Rose společně s Thomasem - poté, co se utkali s Jackem Rozparovačem a podařilo se jim jednu z největších stvůr Londýna porazit - vypraví před Vánoci na jednu z nejlepších škol soudní medicíny, doufají že všechny hrůzy nechávají za sebou. To by však ona škola nesměla být v Rumunsku, kde již nějakou dobu titulní stránky novin plní zprávy o někom podstatně horším, než byl bestiální anglický vrah, a to už je co říct... Kníže Dracula se totiž údajně vrátil a prahne po lidské krvi.

Audrey brzy zjistí, že studium patologie bude tím nejmenším problémem, co se pobytu v Rumunsku týče. Ať už totiž jde o hraběte (nevím, kníže mi nějak k Draculovi nesedí, přestože vím, že Vlad III. Dracula byl trojnásobným valašským knížetem) Draculu, nebo o kohokoliv jiného, vražd přibývá, a poměrně rychle se blíží k branám hradu Bran. Na klidu jí nepřidává ani protivný a arogantní ředitel školy Moldoveanu, který je zřejmě schopný skousnout mnohé, ale ženu studující patologii nikoliv.

Není to však pouze přízrak minulosti, nelítostný vrah, předpotopní názory na ženy a soutěživí spolužáci, s čím musí mladá dívka soupeřit. Sama si již musí co nejdříve srovnat v hlavě, zda hodlá být s Thomasem pouze v platonické rovině, či si své city k němu uvědomí.


"Lidé občas potřebovali něco, co by vysvětlovalo hrůzy a krveprolití, jaké přináší válka. Byli ochotni připsat je na vrub čemukoliv, jen ne pouze vlastní touze po sváru. A tak si sedli a vymysleli upíry - hrozivé stvůry povstávající ze zvrácených hlubin jejich vlastní duše, odrážející jejich vlastní krvelačnost. Příšery jsou jen tak živé, jak živými je svými příběhy učiníme. A žijí tak dlouho, jak dlouho přežívají takovéto příběhy."


Kniha Hon na knížete Draculu je příjemným lehce hororovým čtením, které jde ve stopách předchozího dílu Po stopách Jacka Rozparovače. Kvalitou se rozhodně svému předchůdci vyrovná a v ledasčem ho i předčí. V případě druhého dílu mám tak prakticky jen jednu výtku, prvních zhruba tak 150 stránek bylo naprosto zbytečných...

Ano, chápu, že autorka potřebovala, aby čtenář pochopil, čím vším si Audrey po skončení jedničky prochází, ale aby se zhruba čtvrtina knihy nesla v duchu sebelítosti a skličujících vizí, mi přijde poněkud zbytečné, obzvlášť když kniha netrpí nedostatkem stránek. Na druhou stranu, jakmile se příběh více rozvine a začne se to všechno zamotávat, nastává smršť událostí, které čtenářům nedovolí zastavit se dříve než na konci. Občas je lepší řídit se heslem: Méně je někdy více. A možná jedna drobnost, když se rozhodnu vydávat sérii knih, bylo by lepší mít stejného překladatele pro všechny díly, aby nemohlo docházet k drobným odchylkám.

Nicméně musím přiznat, že přestože se jedná o knižní sérii určenou spíše mladším čtenářům, poměrně jsem si ji oblíbil. Pokud je čtenář ochoten smířit se s tím, že si autorka poupravuje fakta tak, aby jí co nejvíce seděla do příběhu (což je v případě historické fikce zcela normální), neshledávám víceméně na ději nic, co by vyloženě bilo do očí. Hlavní hrdinka je cílevědomá žena, na svou dobu velice odvážná, přesto se řídí vybranými pravidly, aby neuvedla svou rodinu v hanbu. Přestože se knihy odehrávají v minulosti, může být Audrey příkladem pro mnohé dívky, které si chtějí jít za svým a nebojí se mít ostré lokty.

Příběh rozhodně není hloupý, stejně jako hlavní postavy. Líbí se mi autorčin humor, a i jak to mezi Audrey a Thomasem lehce jiskří. Prostory, ve kterých se děj odehrává, působí správně ponuře, včetně tajných chodeb a zákoutí, kde může číhat opravdové nebezpečí. Lesy plné vlků jsou děsivé a vesnice plná vesničanů jen čeká na to, aby s loučemi a vidlemi mohli vtrhnout do hradu a vypořádat se s legendou.

Nechybí ani správný poměr tajemství, překvapení a pletichaření. Vše je navíc doplněno o ilustrace v podobě dobových fotografií, což je oproti jedničce další plus. Nebýt zdlouhavého úvodu, hodnotil bych knihu výše než první díl. Rozhodně se ale jedná o čtení, které danému žánru ostudu rozhodně nedělá. Těším se na cestu ústřední dvojice do Ameriky.


Název: Hon na knížete Draculu
Série: Po stopách Jacka Rozparovače 1.
Originální název: Hunting Prince Dracula
Autor: Kerri Maniscalco
Překlad: Jaroslava Kočová
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 328
ISBN/EAN: 978-80-277-0420-0