Hvězda severu - David B. John

10.03.2019

Vůdce je velký!

Vítejte v Severní Koreji, zemi nekonečných možností, v zemi, na jejíž blaho a prosperitu dopadá světlo nejjasnější hvězdy milovaného vůdce "Drahého syna" Kim Čong-ila a jeho otce věčného "Velkého vůdce" Kim Ir-sena. Že jste slyšeli pomluvy na tuto pohádkovou lidově demokratickou republiku? Tak pozor, to jsou jen lži západních kapitalistických zvířat! Severní Korea je ráj na zemi! A jestli tomu nevěříte, tak klidně můžete zmizet, jasný? Jako navždy zmizet, třeba v temné nekonečné díře pracovního tábora!

Kniha Hvězda severu přináší čtenáři příběh popisovaný ze tří perspektiv. První náhled přináší Jenna, matku má Jihokorejku a otec Afroameričana. Je to mladá žena, americká profesorka, jejíž sestra Su-min před mnoha lety zmizela během stáže v Jižní Koreji, mnozí tvrdí, že zemřela, Jenna však ví své. Dle jejího názoru její dvojče unesli severokorejští agenti a je pouze na ní, aby zjistila, co je skutečnost. Pomocnou ruku jí nabídne CIA, pro kterou se nakonec rozhodně pracovat. Díky nim se dostane přímo do centra dění v zemi, kde vládne strach a chudoba je všudypřítomná. To, co nakonec zjistí, předčí všechny její sny a představy.

Druhou postavou v příběhu je paní Mun, obyčejná vesnická žena, která jednoho dne náhodou narazí na balíček vypuštěný v balonku s héliem z Jižní Koreje. Tento impuls jí vlije novou energii do žil a ona se rozhodne něco se svým životem udělat. Vydá se na trh v blízkém městě a roztáčí tak kolotoč událostí, který přinese jistý dopad na víc lidí, než by samotná paní Mun mohla kdy vůbec předpokládat.

Jako poslední v této nesourodé trojici hlavních postav zaujímá místo vysoký funkcionář strany a pověřený vyslanec v jednání s USA - Čo. Zdá se, že Čo má vše - ženu, syna, pěkný byt, služební luxusní limuzínu a spoustu peněz -, je to zkrátka muž, jehož přesvědčení o správnosti režimu je neotřesitelné, jeden z těch, kteří by za Vůdce položili vlastní život. Podaří se věrnému uctívači režimu otevřít oči dřív, než bude pozdě? Jeho minulost má totiž jednu skvrnu, o které ani on sám nemá tušení.

Amíci jsou věčnými nepřáteli našich mas. Nemůžeme s nimi žít pod jednou oblohou.

Titulek na přebalu říká, že kniha je "Mrazivý thriller ze Severní Koreje". Já říkám, že anglický spisovatel David B. John přináší čtenáři multižánrový román, který není jen pouhým thrillerem, tvoří také jistou politicko-sociologickou sondu, jež dává nahlédnout do kruté země vedené ještě krutějšími lidmi, kde lidský život nemá absolutně žádnou váhu. Jak Severokorejci nahlíží na cizince, co si myslí o okolním světě a jaké ideje jim režim vkládá do hlav?

Severní Korea je stále zemí obestřenou určitou rouškou tajemství, tamní režim si k tělu někoho nepustí. Přesto je příběh vyprávěn tak přesvědčivě, že si čtenář dovede představit sám sebe stojícího v Pchjongjangu třeba na náměstí Kim Ir-sena. Autorovy sugestivní popisy dávají jasně najevo, co je skutečná chudoba a hlad, co je strach, který dokáže vyvolat jediný nesprávný pohled, že smrt stojí u člověka blíž, než by s mohlo vůbec zdát.

Kniha se četla perfektně, nebyla ani chvilka, kdy bych vůbec uvažoval o jejím odložení, je to něco jiného, je to náhled tam, kam se člověk běžně nedostane. I když se jedná o fiktivní román, je založen na pravdivých reáliích, a to mu dává neskutečnou hloubku. Všem, komu se kniha zalíbí, doporučuji i další tituly zabývající se Severní Koreou, třeba už jen z důvodu, aby si ověřili, že hrůzy zde popisované si autor nevycucal z prstu.

Neváhám s doporučením této knihy každému, kdo má rád dobrou četbu a každému, kdo se rád bojí, ne strachem z bubáků pod postelí, ale strachem z monster ukrytých v lidech!

Název: Hvězda severu
Originální název: Star of The North
Autor: David B. John
Překlad: Jiří Kobělka
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 480
ISBN/EAN: 978-80-7498-284-2

Za zaslání knihy mnohokrát děkujeme nakladatelství Domino