Insomniacs After School 1 - Makoto Ojiro

03.06.2023

Přátelství zrozené pod hvězdnou oblohou

Astronomický klub na Kuyo High School míval pět členů, tři chlapce a dvě dívky. To bylo naposledy, co se klubu dařilo, poslední rok jeho existence.

V observatoři tenkrát údajně došlo k strašné tragédii, neštěstí se šířilo i mezi ostatními členy klubu. Nakonec byla observatoř uzavřena a stalo se z ní skladiště. Mezi studenty kolují povídačky o duchu dívky z astronomického klubu, která je vábí do observatoře... Vábí je jako maják vábí lodě... dokud neztroskotají.

Ganta Nakami má problém, s nímž se nemůže nikomu ve škole svěřit, protože by ho považovali za ještě většího podivína, než je, pouze jeho nejlepší kamarád zná pravdu. Insomnie. Jednoho dne se Nakami při shánění krabic na školní projekt vydá do observatoře, kde narazí na spící Isaki Magari. Observatoř je jejím tajným místem, kam chodí bojovat se svou nespavostí. Magari se s Nakamim o své tajemství podělí. A tak začíná jejich velké noční dobrodružství, kdy oba po boku toho druhého dokážou usnout.


IF I GO TO THE MOON…
...I´LL WAVE AT YOU, OKAY?


Manga kreslířka Makoto Ojirozapočala svou kariéru v devatenácti letech jako asistentka. Ne nadarmo se říká, že z učně se stává mistr, Ojiro má nyní na svém kontě tituly jako např. Insomniacs After School, Neko no Otera no Chion-san (Cat Temple´s Miss Chion), 8 Tales of the ZQN, Fujiyama-san wa ShishunkiaZoo Factory.

První volumko Insomniacs After School vyšlo v originále roce 2019, přičemž anglický překlad se k nám dostal až v letošním roce. Série stále vychází a prozatím čítá 13 svazků.

Tematika nespavosti, která je stále častější i u mladých osob, jen v Japonsku trápí jednoho ze čtyř jedinců. Ti se pak ve svém okolí obvykle setkávají s nepochopením, což je následně staví na okraj společnosti. Autorka se rozhodla tento poměrně závažný problém zapracovat do své mangy.

Pro svůj příběh si zvolila dvě mladé postavy, holku a kluka, které jsou v důsledku nespavosti podráždění, chovají se výstředně, jejich spolužáci je označují za hnidopichy a celkově příliš nezapadají. Jakmile se však Nakami a Magari setkají, vše do sebe tak nějak zapadne a trávení nočního času začne být pro oba smysluplné.

V prvním svazku čtenář teprve poznává jejich charaktery, ale i tak si je za krátkou chvilku oblíbí, Nakami je takový bručoun, kterému ale nejsou věci jedno a Magari je zas vzpurná a má ztřeštěné nápady, jako například jít se procházet po nočních ulicích, přestože je může chytit policie.

Ze začátku mají věci rychlejší spád, jako třeba když Magari po jednom setkání Nakamimu hned prozradí číselnou kombinaci k zámku na dveřích observatoře. To je ale jen taková drobnost.

Manga působí velmi roztomile, a nejen díky kočičímu parťákovi, celkově s tím, jak čtenář poznává oba studenty, sleduje, jak si mezi sebou budují důvěru. Některé výjevy vzbuzují pocity klidu a uspokojí věčné snílky a romantické duše.


MORNING´´´´´´´  S COMING.
AND WITH THAT, I FEEL LIKE I COULD TAKE A NAP.


Insomniacs After School 1 je příběh o dvou teenagerech, kteří jeden u druhého nalézají bezpečný přístav. O postupném budování jejich přátelství, o společných dobrodružstvích, o znovuoživení astronomického klubu. Pokud hledáte citlivě vyprávěný příběh, kde je mezi postavami velice pěkná dynamika, pak máte jasno.

P.S. Jednotlivé kapitoly jsou nazvány doslova hvězdně – autorka pro ně zvolila názvy různých souhvězdí.

Název: Insomniacs After School 1
Originální název: Kimi Wa Hokago Insomnia Vol. 1
Autor: Makoto Ojiro
Překlad: Andria Cheng
Nakladatelství: VIZ Media
Rok vydání: 2023
Vydání: 1.
Počet stran: 192
ISBN/EAN: 978-1-9747-3657-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme XZONE.CZ