Jak chutná strach - Markéta Harasimová

18.11.2021

Kdo stojí za únosy a děsivými vraždami? 

Někdo unáší ženy. Kdo? To neví ani sama policie. Řádění zločinců trvá bezmála dva roky a nikdo není v bezpečí. Strach se vkrade do lidských myslí a hned tak je neopustí. Jste si jisti, že nikdo nesleduje zrovna vás?

Eva Braunová je redaktorkou internetového lifestylového magazínu, kromě politických aférek a skandálů se v její práci neděje prakticky nic zajímavého, a tak je jen krůček před vyhořením. Ke všemu jí zkrachuje vztah s jejím bohatým amantem, který se nejen nechtěl oženit, ale ani mít s ní dítě. Když jednoho dne přijde domů, najde své věci sbalené v kufrech, a tak ji nezbývá nic jiného, než opustit luxusní dům se třemi koupelnami a krytým bazénem a odstěhovat se do miniaturní garsonky.

Evinu pracovní pozici by mohl upevnit článek o nejnovějším vývoji v oblasti kriminality, kdy byly nalezeny ostatky mrtvé ženy, jejíž smrt byla tragická - uhořela totiž v autě. Díky tomu, že její bratr Patrik je coby policajt tím nejlepším zdrojem, může se Eva dostat k exkluzivním detailům z místa činu, a to o několik hodin dříve než konkurenční média. Aniž by si to sama zavčas uvědomila, připlete se k případu mnohem blíž, než by jí bylo milé.

Policie nachází po pachatelích více než jen jednu mrtvolu. Uniká jim však spojitost a času je neúprosně málo...


Než se nadála, trhl muž klikou a v příští vteřině poslal štědrou dávku benzínu také do interiéru. Čpící tekutina vsákla do oblečení i vlasů, a mladá žena se rozvřeštěla čirým děsem. Poslední, co spatřila předtím, než ji zachvátila smrtelná výheň, byla letící sirka s oranžově plápolajícím plaménkem.


Spisovatelka Markéta Harasimová na podzim vyrukovala, jak je již zvykem, s dalším detektivním románem, jehož název zní Jak chutná strach. Strach bude mít tentokrát opravdu velikou roli a zejména pak po dočtení knihy se kouska toho strachu uhnízdí i v myslích čtenářů, protože popisované události nejsou ani zdaleka tak daleko od reality, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ve světě se odehrávají nejrůznější zvrácenosti, o kterých snad ani nechci vědět. V tomto románu se ze začátku nesouvisející únosy na konci propojí v něco mnohem většího, děsivějšího.

Text je rozdělen na pasáže vyprávěné Evou, Patrikem a také na části, kde jsou vypravěči samotní zločinci - množné číslo napoví, že půjde o zločineckou organizaci, v níž jsou lidé toho nejhoršího kalibru, kteří se neštítí vůbec ničeho.

Co se týče postav příběhu, Eva mi byla krajně nesympatická - sobecká, arogantní novinářka, která se s buldočí povahou vrhala do všeho, aniž by hleděla na důsledky. Leč tento její charakterový profil je záměrný, aby byl dobře vidět rozdíl mezi Evou v první a pak ve druhé polovině knihy. Nenechte se zmást, výběr jména hlavní protagonistky příběhu nemá nic společného s druhou světovou válkou. Oproti tomu Evin bratr je jejím úplným opakem - má práci, která ho naplňuje, těhotnou manželku a spokojený život - on a Eva jsou jako nebe a dudy.


Vzpomněla si na svého bratra, který na tom byl ve všech ohledech lépe než ona. Milionkrát. Nedisponoval sice žádným závratným majetkem - na ten mohl s platem vyšetřovatele na kriminálce rovnou zapomenout - ale jeho snoubenka byla toho času v osmém měsíci těhotenství a k tomu měl práci, která budí respekt. Jak on, tak Eva vyšli ze stejných poměrů, které nebyli nic moc, ale každý z nich měl našlápnuto diametrálně jiným směrem.


Popisy z pohledu násilníků nešetří brutalitou, vulgarismy a lidskost by se u nich dala hledat jen stěží. To autorka uměla vždy na výbornou. Příběh zahalují do temného závoje, především pak v druhé polovině je ta temnota natolik hustá, že čtenář má až úzkostné pocity, zda existuje nějaké východisko, nějaký záblesk světla.

Markétu Harasimovou čtu už nějaký ten rok, a tak se můžu hrdě řadit mezi příznivce její tvorby. V každé své další knize čtenář nahlíží do jiného prostředí, setkává se s různými profesemi a s odlišnými motivy. Přestože ústředními hrdinkami bývají zpravidla ženy, tak se autorka nebojí nahlížet na děj i z mužské perspektivy.

Jak chutná strach je napínavé psychologické čtivo, s nímž čas bude utíkat opravdu rychlostí blesku. Doporučuji převážně dospělým čtenářům, kteří chtějí zakusit trochu toho dobrodružství, napětí a strachu.


Název: Jak chutná strach
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-88363-16-3   


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství MaHa.