Jak jsem se reinkarnoval coby sliz

03.08.2022

Myšlenka reinkarnace je velmi lákavá. Pokud jste se chovali v životě slušně, narodíte se znovu jako krásný milionář či milionářka, pokud neslušně, můžete počítat tak maximálně s rolí vakojezevce. Hlavní hrdina téhle série obětoval svůj život při záchraně svého přítele, takže dostal za odměnu novou životní příležitost. Reinkarnoval se (ve fantasy říši řídící se herními zákony) coby... sliz.

Ano, stal se tou nejnižší formou nepřítele v japonských videohrách. Získal roli, kterou v našich RPG obvykle zastávají krysy. Ale hlavní hrdina si v okamžiku umírání vyvolí ještě dvě schopnosti. Znalost veškerých informací o světě kolem sebe a schopnost pohltit cokoliv a přebrat jeho nadání. A to už začíná být zajímavé.

"Tenhle komiks," říká Petr Litoš z Nakladatelství CREW, "je zajímavý hned několika věcmi. Jednak je tu objevování nového světa a snaha pochopit a využít jeho zákonitosti. Pak je tu hlavní hrdina, který nebyl v původním životě příliš úspěšný a výrazný - a najednou se musí rozhodovat, řešit problémy a vůbec se proměnit na hrdinu. Tohle outsiderovství mu navíc dává schopnost chápat a neodsuzovat ani podobně postižené "příšery". A do třetice si tvůrci užívají zdánlivě slabého hrdinu, který se musí potýkat s věcmi, které vysoce přerůstají jeho sliznatou hlavu, a musí vymýšlet originální způsoby překonávání překážek. A samozřejmě, nemůžou chybět emoce, přátelství, vztahy, ale i silní protivníci. Prostě všechno, co k manze patří."

Nejúspěšnější japonský komiks z žánru "isekai" vychází i u nás!

Jak jsem se reinkarnoval coby sliz vyšlo původně jako román z ranku light novel, ale měl takový úspěch, že se brzy objevila jeho neméně úspěšná manga verze, která příběh dostala i víc mimo hranice Japonska a přispěla k současnému obřímu zájmu o žánr "isekai". Tímhle termínem Japonci označují příběhy, ve kterých se hrdina propadne či reinkarnuje do cizího, obvykle fantasy světa, a dnes se používá hlavně v souvislosti s přesunem do počítačového vesmíru (z tohohle žánru u nás už vyšla light novel Sword Art Online).

Jak už jsme zmínili, Jak jsem se reinkarnoval coby sliz se stal hitem a vzniklo hned pět různých pokračování a kratších příběhů s vedlejšími postavami. A samozřejmě, nemohl chybět ani anime seriál a počítačová hra! V době svého vydání se manga dostala mezi deset nejúspěšnějších mang a stala se první mangou podle light novel, které se prodávalo víc než dvacet milionů kusů (minulý rok to už bylo víc než pětadvacet milionů), v roce 2018 získala BookWalker Award, v roce 2019 dostal příběh cenu Crunchyrollu za nejlepšího hrdinu a v roce 2022 vyhrála série Kodansha Manga Award za nejlepší shonen. Všude po světě se tahle manga líbila a byla přijata s nadšením. Kromě jednoho místa.

Anime podle mangy Jak jsem se reinkarnoval coby sliz bylo zakázáno v Rusku - kvůli tomu, že se točí kolem reinkarnace. U nás si myslíme, že s tímhle problém nebude. Mangy dnes už ovládají mnohdy až polovinu míst na týdenních žebříčcích nejúspěšnějších knížek pro děti a mládež, a tohle má šanci zařadit se bez problémů mezi ty největší hity. Komiks zaujme čtenáře, bez ohledu na to, jestli hrají nebo nehrají počítačové hry, nebo jestli věří či nevěří v reinkarnace. Je to prostě další skvělý manga příběh, se sympatickými hrdiny, zajímavým příběhem a fascinujícím světem!