Jako Bonnie a Clyde - Terry Shaft

13.11.2019

Nevšední novodobá romance

Když duševně narušená holka potká psychicky vyšinutého kluka, není pochyb, že tato kombinace bude výbušná, dokonce smrtelně výbušná.

Jsou v tom spolu, již od začátku. Jsou neoddělitelní. Nic je nemůže zastavit. Jsou Jako Bonnie a Clyde. Pod těmito přezdívkami vystupují postavy knihy, která svým námětem překvapuje a troufám si říct i trochu šokuje. Tohle totiž není klasický příběh o lásce. Jste připraveni na temná zákoutí lidské duše?

Bez sebemenšího třesu v rukou jsem přiložila čepel na její vřetenní tepny. Měla jsem pocit, že vidím, jak v nich proudí krev. Beze spěchu, vyrovnaně. Stejně, jaké bylo mé rozpoložení.
Pak jsem zaryla kov do předloktí. Řízla jsem. Překvapilo mě, jak lehce se tkáně krájí, jako kdyby to nebylo lidské maso, ale jenom máslo. V hlavě jsem měla úplně čisto.

První dvě části knihy jsou prohozené, takže až teprve ve druhé pasáži se dozvíte, jak to celé vlastně začalo. Tento autorčin úmysl se pro příběh ukázal být tím pravým, protože udržuje čtenářovu pozornost hned od samého začátku. Je ale pravda, že při čtení té druhé části již víte, k čemu vše směřuje, a tak vás moc nepřekvapí, na můj vkus byl "prostřední úvod" zbytečně moc dlouhý. Zato závěrečná část opět graduje až do samotného finále, které mi bohužel přišlo příliš uspěchané a nedotažené.

První kapitolou čtenář vplouvá do rozehrané hry, sleduje, jak se Bonnnie musí rozhodnout, čemu dá přednost. Je její láska ke Clydeovi natolik silná, aby se dokázala oprostit od svého dosavadního života a udělala za ním tlustou čáru? Odpověď je více než zřejmá.

Charaktery obou postav jsou něčím naprosto odlišným, než na co je fanoušek YA zvyklý. Jejich vnímání světa, lidí, psychická narušenost a specifický druh zábavy, která v nich probouzí adrenalin a zvrácené potěšení je něco, co překračuje veškeré nastavené hranice a co vzbuzuje strach z toho, čeho všeho je lidská bytost schopna. Jejich konání může vyvolávat odpor, nepochopení, ale i strach a obavy, díky tomu všemu je kniha tak čtivá a zajímavá.

Obálka je výtvarně moc pěkně provedená, především oceňuji pevnější paperbackovou vazbu. Vyobrazená papírová lodička potřísněná krví nese svůj význam a souvisí přímo s příběhem, o to více pohled na ní vzbuzuje určitou dávku neklidu.

Z textu knihy je patrné, že autorka není ještě úplně vypsaná, přeci jen se jedná teprve o její druhou knihu. Některé kapitoly působily nadbytečně, dialogy mezi postavami byly občas jaksi uměle vykonstruované, ale to jsou věci, které lze prominout. Terry Shaft si nebere žádné servítky a používá v knize mnoho vulgarit a zvrácených popisných scén, proto je třeba zvážit, pro jakou věkovou skupinu se kniha hodí, a jestli není označení YA trochu zavádějící.

Young Adult jako psychothriller? Proč ne? Pod pseudonymem Terry Shaft se skrývá mladá česká spisovatelka Tereza Hřídelová (2001). Jako Bonnie a Clyde je jejím druhým titulem (debutem byla dystopie Krycí jméno E219), pro mě první setkání s autorkou. Co na knihu v krátkosti říkám? Jsem z ní nadšená. Je krásně zvrácená, originální, psychicky vyšinuté charaktery vás zaujmou a příběh i díky prohození sledu událostí plyne vražedně rychle. Ale co ten konec! Bude pokračování?

Titul Jako Bonnie a Clyde je jedním ze čtyř knih, které odstartovaly novou edici nakladatelství Cosmopolis, jež se chce více zaměřit na Young Adult příběhy. Dalšími tituly ze zmiňované edice jsou V zajetí vlčích máků, Láskohledači a Dračí oheň. YA je žánr, který stále táhne, a tak je nová edice rozhodně dobrým krokem, navíc čtenáři jistě ocení, že je z čeho vybírat - každý titul je tematicky zcela odlišný. Je libo fantasy, psychothriller či snad romantiku?


Název: Jako Bonnie a Clyde
Edice: Young Adult
Autor: Terry Shaft
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 376
ISBN/EAN: 978-80-271-0863-3


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Cosmopolis