Jepice - James Hazel

26.08.2018

Jak dlouho žije jepice...

Seznamte se Priestem. Není však Priest jako Priest a Charlie Priest má do kněze hodně daleko! Po smrti Charlieho rodičů jeho rodinu poznamenaly hrůzné skutky jeho bratra Williama. Vyrovnat se s tím bylo pro Charlieho a jeho sestru velice náročné. Sám hlavní hrdina trpí disociativní poruchou, kdy tak nějak ztrácí kontrolu nad svým tělem a rozdíly mezi realitou a iluzí pomalu mizí.

"Hranice mezi skutečností a pokřiveným nereálným světem byla pro osoby trpící disociativní poruchou často pouze velmi, velmi tenkou linkou. V některých chvílích si Priest ani nebyl jistý, na které straně oné hranice se vlastně pohybuje. Uvažoval, jestli na tom byl podobně také William. Ta myšlenka mu připadala hrůzostrašná."

Charlie Priest, bývalý londýnský policista, dnes rozvedený, avšak úspěšný právník s démony ve své duši i minulosti. Poté, co je nalezeno mrtvé tělo muže, který Charlieho napadl a chtěl zabít v jeho vlastním bytě, se střetává s rodinou zavražděného, je konfrontován policii a vůbec se mu obrátí život vzhůru nohama.

Policie má na bývalého kolegu pifku, už jen z důvodu, že jeho bývalá manželka je vrchní komisařkou. Priest tak musí bojovat nejen s těmi "špatnými", ale buďte si jisti, že ani ti "správňáci" mu to zrovna neulehčí. Obrovskou podporu však má ve svých zaměstnancích a přátel z minulosti.

Vyšetřování, sledování, násilí, mučení, úkladné vraždy, hledání cesty k Bohu skrze nechutné činy, to vše a mnoho dalšího přináší Jepice! A co že znamená ona Jepice v názvu? Krom klasického hmyzáka v sobě skrývá i napojení na nacisty. Do hlavního příběhu je zasazena dějová linka popisující jisté události z doby po skončení 2. světové války. Takže se připravte na pořádnou jízdu mixem klasické detektivky a thrilleru ze současnosti okořeněno špetkou historie.

Co mne skutečně nadchlo, byl fakt, že hlavní hrdina chová Perutýny ohnivé a tím u mne získal milion plusových bodů!

Když se dám na samotné hodnocení, musím přiznat, že z počátku jsem byl takový rozpačitý. Trošku mi trvalo, než jsem se do knihy začetl, ale když už tak už a více než zbylé dvě třetiny to byl mazec. Děj byl propracovaný, uvěřitelný, já s ním žádný větší problém neměl. V knize se dostáváme do Anglie, ale samotné prostředí není zas tak důležité. Postavy byly skvěle charakterově vykreslené a doufám v další díly, kdy jim bude věnováno více prostoru. Hlavně Williemovi! Prosíííím! Chci jeho vlastní příběh!! Co se jazykové stránky a samotného obsahu týče, je to thriller, není to kniha aspirující na Nobelovku, je to oddechové čteni a za mne nadprůměr.

Závěrem, jak si kniha poměrně dobře vedla s úměrným rozkouskováním napětí a děj tak krásně plynul, konec mne celkem zaskočil, ne zklamal, zaskočil. Čekal jsem grandiózní finále na mnoha stranách a ono najednou šup a konec. To ale na kvalitě knize neubírá, jen já bych bral místo toho wow efektu ještě pár napínavých a vysvětlujících stránek navíc!

Samotný příběh je skvěle vyprávěn, ještě aby ne, autor James Hazel je totiž původní profesí právník, a tak je jasné, že to se slovy musí umět. Jepice je první knihou ze série a já už se teď nemohu dočkat pokračování. Rozhodně jeden z nejlepších thrillerů roku 2018. Domino zase trefilo střed terče!

Název: Jepice (série Charlie Priest 1.)
Originální název: The Mayfly
Autor: James Hazel
Překlad: Petra Krámková
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 464
ISBN/EAN: 978-80-7498-262-0

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Domino