Jízda - Guy Adams

29.03.2018

Tahle jízda nemůže skončit dobře!  

Představte si situaci: Jste obyčejný chlápek - s bekovkou na hlavě a pivním pupkem - a jdete strávit chvíle štěstí do své oblíbené sázkové kanceláře. Když tu najednou rána jako z děla a přímo do výlohy to napálí auto, které řídí jindy vzorná studentka. Krom toho, že za to ona zaplatí životem, lidstvo přijde o iluze, že takové věci může spáchat jen někdo na okraji společnosti!

Nebo si představte toto: Jste rodič... Já vím, hrůzostrašná představa, ale zkuste to! Takže jste rodič a máte dva syny. Zatímco vy si v klidu ležíte v posteli a sníte o tom, že nemáte žádné syny, ten starší právě přivazuje toho mladšího k židli a ne, nejedná se o nějaké SM hrátky, následně obohatí dům o trochu benzínu, protřepe, nemíchá, škrtne zapalovačem a jde si se šíleným úsměvem sednout ven na schody. Vaše sny se pomalu mění v dým, stejně jako vaše tělo.

Že se přece nemůže nic takového dít? V blízkosti Coal Hill úplně klidně! Že to přeci nemůže být normální? Pravda, nemůže a není... Jde o kolektivní šílenství, může za to nějaká nepřátelská entita? Vrátilo se Stínozemstvo? Jedno je jisté, stojí za tím někdo, komu jsou životy, ať už lidské či ne, naprosto ukradené. Naše ústřední skupinka v čele s mimozemskými mimozemšťany však udělá vše, aby téhle záhadě přišla na kloub.

Class je spin-off Doctora Who, spadá tak do stejného universa a nepodílel se na jeho stvoření nikdo menší než Patrick Ness. Jednotlivé knižní díly však byly svěřeny autorům ne tolik známým. Jak se s nimi popasovali?

První díl knižní série Class začíná trochu nešťastně. Rozhodně ne kvalitou. Předně tam však chybí jakýkoli úvod, alespoň nějaké představení. Pro člověka neznalého tak může být dost těžké se do knihy začíst, když vlastně nic neví. Proto rozhodně doporučuji pustit se do knih až po shlédnutí TV série. Poté, co věnujete čas osmi dílům onoho britského seriálu už budete plně v obraze a knihy vám budou nejen dávat smysl, ale také si naplno budete moci užít jejich peckovost! Věřte, že nebudete litovat, on totiž i ten samotný seriál je naprostá bomba.

Kniha sama o sobě se řadí mezi ty tenčí dílka, dějově je ale nabitá! Věřte, že chytne od první stránky a pustí až tak po hodině, kdy budete dočítat stranu poslední. V takovém rozsahu snad ani nejde narazit na hluché místo. Co se postav týká, tam žádné zázraky nečekejte, veškeré charaktery jsou rozvedené v seriálu a v knize už jim není věnován prostor skoro žádný.

Samotný děj je jízda či Jízda od začátku do konce. I když jsem byl ze seriálu zvyklý, trochu mne překvapila surovost, násilí a morbidita obsažená v knize. Upálení rodiny s malým dítětem, celkem síla. Někdo by v knize určitě chtěl hledat nějakou hloubku, možná psychologickou nebo filosofickou linku, náznaky tam rozhodně jsou, ale nejsou rozvinuté nijak do hloubky, prostě a jednoduše tam pro to nebyl dostatek prostoru.

Kniha mě bavila, moc, taková klasická oddechovka s prvky sci-fi. Vlastně samotné knížce nemám ani moc co vytknout, co jsem chtěl říct, jsem řekl, snad jen, jděte do ní, bude vás bavit!

Název: Jízda (Class 1)
Originální název: Class: Joyride
Autor: Guy Adams
Překlad: Lucie Podhorná
Nakladatelství: Slovart v edici #BOOKLAB
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 288
ISBN/EAN: 978-80-7529-335-0

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#BOOKLAB