Kavárna v Kodani - Julie Caplinová

28.11.2018

Kniha, která na vás přenese hřejivý kousek štěstí!

Dánové jsou podle statistik nejšťastnějším národem na světě. Žijí totiž podle stylu hygge. Tento fenomén představuje návod na šťastný život. Každý si však k němu musí najít svou vlastní cestičku. Načerpat tu správnou atmosféru lze úplně jednoduše, třeba v Kavárně v Kodani.

Kate Sinclairová pracuje jako manažerka v nejlepší londýnské PR agentuře. Má skvělé nápady a každým dnem očekává vysněné povýšení, na které se tak nadřela. Místo povýšení ji však čeká kruté prozření, když zjistí, že ono místo jí vyfoukl kolega, s kterým tajně spala, a ke všemu použil její nápady, jež prohlásil za své. Kate se však nevzdává a hodlá všem ve společnosti předvést své schopnosti.

Lars Wilder, dánský podnikatel s bytovým nábytkem by v Londýně rád otevřel obchod Hjem, v němž chce přenést dánskou pohodu ve stylu hygge do rušného hlavního města Velké Británie. Shání schopného člověka, aby by mu pomohl obstarat reklamní kampaň k otevření nového obchodního domu. Kate se tak nabídne obrovská příležitost, jak si získat ve firmě uznání a dokázat, že na vyšší pozici má dostatečné zkušenosti, a tak se s nesourodou skupinkou novinářů vydává na týdenní cestu do Kodaně za rozkódováním dánského hygge.

Výlet se však neobejde bez problémů, které nastanou ještě před odletem do Kodaně. Uhlídat skupinku novinářů je mnohem větší výzva, než si Kate myslela. To však ještě nikdo netuší, jak všem tenhle press trip změní životy a pomůže jim si uvědomit, na čem v životě opravdu záleží. Je povýšení, po kterém Kate baží, skutečně tak důležité, jak si myslí? Navíc, atmosféra v Kodani je přímo jako stvořená na lásku, nemyslíte?

Jednotlivé kapitoly se čtou stejně rychle, jako se na filmovém plátně promítají jednotlivé scény, a opravdu, při čtení knihy máte pocit, že postavy před vámi ožívají a že se díváte na pěknou romantickou komedii, u které se zasmějete, zamilujete a naladíte se dobrou náladou. V této knize nechybí humor, láska, cestování, štěstí. Když se v těchto chladných dnech zachumláte do peřin, uvaříte si čaj či kávu a dáte si k tomu dobrý zákusek, jako jsem to udělala já, už to vám samo o sobě přinese tu správnou pohodu, a pak se jen stačí začíst do knihy a hned máte úsměv na tváři.

Ukázalo se, že Spandauer je taštička se zvednutými rohy s červenou marmeládou uprostřed. Pořádně jsem se do ní zakousla. Lesklé máslové okraje chutnaly právě tak dobře, jak vypadaly, a jahodová marmeláda byla lahodně sladká.

V knize figurovalo více postav a já jsem si je všechny zamilovala. Na každé z nich totiž bylo něco, čím si vás k sobě připoutaly. Přestože je příběh vyprávěn z perspektivy Kate, máte veliký prostor poznat i ostatní postavy, a to se mi moc líbilo. Každý se nějakým způsobem před ostatními prezentuje a nechce vypadat zranitelně, ale když se otevře tomu správnému člověku a má skvělé přátele, jde vše naprosto jednoduše. Schopnost naslouchání má empatická Eva, Larsova matka a majitelka útulné dánské kavárny Varme, která se stane během výletu centrem všeho dění.

Líbilo se mi, že si v knize může každý najít něco. Příběh je, jak to u romantických komedií často bývá, snadno předvídatelný, ale to vůbec nevadí. Musím kvitovat, že Kavárna nebyla zbytečně moc přeslazená. Styl psaní má autorka lehký a příjemně nadýchaný.

Spisovatelka Julie Caplinová ve své knize Kavárna v Kodani uplatnila při svém psaní svoje vlastní zkušenosti coby PR. Tento titul byl debutovým a okamžitě sklidil u čtenářů obrovský úspěch. Kniha je první ze série Romantické útěky. Trilogie bude pokračovat tituly The Little BrooklynBakery a The Little Paris Patisserie.

Název: Kavárna v Kodani (Romantické útěky 1.)
Originální název: The Little Café in Copenhagen
Autor: Julie Caplinová
Překlad: Jana Chartier
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 352
ISBN/EAN: 978-80-271-0233


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Cosmopolis