Kazatel - Honza Vojtíšek

17.08.2019

Poznejte ďábla v rouše beránčím

Démony netrápí čas, jejich nesmrtelnost jim dává neomezený rozsah, počkají si, když je to nutné! Gabriel Janouch, přezdívaný Gaben, se má brzy s jedním takovým setkat. Ať už pro něj bude setkání smrtelné či ne, to ukáže až čas, každopádně mu ale podstatně změní jeho život.

Na druhé straně historické linie roku 1476 stojí kněz, přesněji otec Řehoř. Tento zbožný muž se vydává na výpravu na místo, kde ve tmě čeká něco zlého, něco, co skutečně dlouho spalo, a i jemu tato entita obrátí život vzhůru nohama.

Dva lidé odděleni časem, a přesto spojeni jedním osudem, jedním zlem. Dva lidé, kteří pro své vlastní přežití musí dělat věci, které se neslučují s jejich povahami. Dvě linie umožňují čtenářům nahlédnout na samou podstatu zla a hrůzy, která ne vždy musí být doprovázena hektolitry krve, ale která se pomalu plíží temnotou a čeká na svou příležitost. Dokáže zlo porazit čistá duše?

VĚDĚT ZNAMENÁ BÁT SE!

Když jsem se do Kazatele, nové knihy z produkce nakladatelství Golden Dog, pouštěl, upřímně jsem neměl žádná očekávání, věděl jsem jen, že má jít o horor, a tak jsem k tomu také přistupoval. No a co jsem na knihu po jejím dočtení říkal?

Předně musím říct, ano kniha má hororové prvky, ale sama o sobě není až tak děsivá. Začátek je velice působivý, pomalejší rozjezd je nabitý tou správnou atmosférou a čtenáře tak zcela pohltí. Rozdělení děje do dvou časových os mi přišlo velmi poutavé a přeskakování tam a zpátky nutí udržovat nad textem pozornost. Honza Vojtíšek stvořil v první půlce příběh plný napětí a tíživé atmosféry.

"Dobře, ještě jedna věc. Asi důležitá..."

"Říkal jste, že se do vás dostal, protože jste něco přečetl. Tam, však víte, jste po mně chtěl... on chtěl, abych taky něco přečetl." Hodil papír před Kazatele na stůl. "Řekl bych, že tohle. Já to ale nečetl. Tak jak to, že je ve mně?"

Bohužel, jakmile kniha překlene plus mínus polovinu, ztrácí na originalitě a příběh zabředá do běžného stereotypu. Nemyslím si, že explicitní násilí je vždy krok tím správným směrem, i když se mu samozřejmě nebráním. Kniha však není špatná, to ne, jen to není nic nového, nic, co by tu už mnohokrát nebylo. Oproti tomu, jak začátek přirozeně plyne a stane se tam toho mnoho, je závěr natahovaný a točí se jen kolem jedné věci. Já osobně bych bral trochu víc provázanosti s tím temným světem, když už je jedna z hlavních postav kněz, uvítal bych větší střet mezi "dobrem a zlem".

Přesto se domnívám, že by byla škoda tuto knihu jen tak minout, ukrývá v sobě mnoho žánrů, ať už jde o avizovaný horor, historický román, thriller ze současnosti nebo fantasy, a tak si tu každý něco najde. Po několika povídkách vstoupil autor na knižní trh se svým prvním románem a já doufám, že ne s posledním.

Na závěr bych pouze dodal - rozhodně pamatujte na to, že když někde uvidíte očividně starý text psaný jazykem, jenž vám absolutně nic neříká, udělejte něco pro sebe i pro okolí, nečtěte to!

Název: Kazatel
Autor: Honza Vojtíšek
Nakladatelství: Golden Dog
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 336
ISBN/EAN: 978-80-88067-12-2

Za zaslání knihy mnohokrát děkujeme nakladatelství Golden Dog.