Každý někdy udělá chybu - Kristin Dwyer

08.09.2023

Nikdo nejsme bezchybný

Chybu udělá v životě každý, poté záleží jen na tom, jak závažná je a zda ji lze odpustit...

Ellis neměla příliš jednoduché dětství, její rodiče by za žádnou cenu nemohli aspirovat na nejlepší rodiče roku: Máma záletnice s nezodpovědnou povahou, která se o rodinu zajímá pouze týden před výplatou, a když jejímu manželovi výplata dorazí, vypaří se i s ní stejně jako pára nad hrncem a nikdo o ní po celý měsíc – a někdy i déle – neslyší. Otec sice zůstává s Ellis, avšak časté návštěvy policie a pobyt ve vězení nemá na dospívající dívku zrovna ten nejlepší vliv. Naštěstí je tady Easton a jeho rodina, která Ellis přijme s otevřenou náručí.

Ellis a Easton. Easton a Ellis. Nerozlučná dvojka, která spolu vyrůstala a zažívala různá dobrodružství, přičemž z přátelství se postupně stávalo něco víc, vše však bylo zničeno, důvěra nalomena a Ellis byla nucena odjet hodně daleko. Po roce se vrací do rodného města, aby zde čelila své adoptivní rodině, své pravé rodině, ale především Eastonovi. Dokážou si vzájemně odpustit? Odpustit lidem okolo sebe? A co je hlavní… dokážou odpustit sami sobě a posunout se dál?

Nádech a výdech.
Klidný a vyrovnaný.
Takový vždycky byl a nikdy nebyl zároveň. Easton je zlozvyk, kterého se mi nedaří se zbavit. Pocit, který nemůžu pustit. Pravda, kterou si připouštím jen v nejslabších chvílích. Nakonec jsem to já, kdo zavěsí první.
Ale až potom, co vypláču všechny tiché slzy až do té poslední.

Kirstin Dwyer předložila čtenářům velice citlivou prvotinu o dospívání, příběh o zlomeném srdci, o přátelství a lásce. Každý někdy udělá chybu se řadí do šuplíku contemporary romance.

Kniha je vyprávěna z perspektivy Ellis, sledujeme její myšlenkové pochody a silné emoce, které s ní cloumají a které je pro mladou dívku mnohdy těžké uchopit, vyjádřit, co skutečně cítí. Na rozdíl od jiných romantických příběhů je krom vztahu mezi Ellis a Eastonem věnován velký prostor vztahu mezi Ellis a Eastonovou rodinou, která ji adoptovala, zejména pak pouto s Eastonovou matkou, které má několik vrstev, přičemž se v průběhu čtení dostaneme až k jádru. To, co lidé říkají, často nemusí být vnímáno doslovně.

Příběh je spletitý a chování jednotlivých postav není zcela přímočaré, jejich konverzace nejsou banální, občas jsem nechápala, proč si některé věci neřeknou bez okolků a dělají okolo toho takový humbuk, chápu ale, že někdo to tak má, o to více zajímavý mi přišel tento trochu jiný náhled do života jedné americké rodiny.

Každý někdy udělá chybu není úplně easy youngadultovka, jednak je cílena pro čtenáře starší patnácti let, jednak autorka zvládla v knize řešit i jiné věci než jen lásku, a to se mi na knize moc líbilo a za to si ode mě rozhodně získala body.

Co naopak mé hodnocení snížilo, bylo zbytečné natahování děje, některé pasáže byly zbytečné a nepřispěly k výraznějšímu posunu v příběhu, ani čtenáře více nepropojili s postavami. S Ellis není obtížné soucítit, ale s ostatními je to krapet složitější, protože neznáme jejich úhel pohledu a vše máme zprostředkováno pouze jednostranně. Nakonec bych chtěla zmínit, že kniha nebyla ochuzena o humornou složku, kterou zastal Tucker, díky němuž byly některé scény příjemně odlehčené.

Každý někdy udělá chybu je příběhem plným kontrastů o chudé holce z problémové rodiny, která má obrovské štěstí, že má za souseda pohledného kluka, jehož rodina je dobře zajištěná. Láska, přátelství, silné pouto, rodina, zrada… to je jen zlomek toho, o čem kniha pojednává. Necháte se strhnout vlnou emocí, které se dotknou i vašeho srdce?


Název: Každý někdy udělá chybu
Originální název: Some Mistakes Were Made
Autor: Kristin Dwyer
Překlad: Barbora Kneblová
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2023
Vydání: 1.
Počet stran: 344
ISBN/EAN: 978-80-276-0689-4


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.