Kill Creek - Scott Thomas

24.05.2021

Račte vstoupit, dveře jsou otevřené...

Je mnoho domů s temnou historií a ještě více knih, které o takovýchto domech pojednávají. Legendy o hrůzostrašných domech jsou věčné a přitom jen některé jsou pravdě alespoň blízké. To si velice dobře uvědomuje i čtveřice spisovatelů Sam Mcgarven, T. C. Moorová, Sebastian Cole a Daniel Slaughter. Všichni zmínění jsou autoři hororových knih, a tak by se dalo říct, že strach je živí. Když se jim naskytne příležitost na rozhovor, jenž by se měl odehrávat v domě obestřeném tajemstvími, jsou všichni nejdříve skeptičtí, ale sláva je sláva a sláva prodává knihy. Čtyři lidé tak v honbě za popularitou udělají nejhorší rozhodnutí ve svém životě.

Dům sester Finchových stojí na místě nazývaném Kill Creek podle potoka, který tu dříve protékal. Obydlí bylo dlouho prázdné, dalo by se říct, že dům spal. Ano, spal a vyčkával... a dočkal se. Některá místa nejsou děsivá, dokud jim lidé nepřiřknou přídavné jméno děsivý, dům na Kill Creeku však skrývá mnohem víc než jen pavouky ve sklepě. Jakmile ústřední skupina dorazí, vpustí domu do plic čerstvý vzduch a ve stínech se začne probouzet dřímající zlo.

Spisovatelé navíc skrývají svá vlastní tajemství, tajemství které domu poslouží coby nástroj k rozehrání smrtící hry...

Kdo přežije a koho dům pohltí?


"Horor už dávno není o tmě a strašidelných zvucích. Horor nacpe těla mrtvých děvek pod svůj dům a pak odjede na devatenáctihodinovou směnu do nemocnice, kde pečuje o vaši nemocnou matku. Horor sedí v kancelářské kóji a fantazíruje o tom, jak cucá prsty středoškolské roztleskávačky, kterou hodlá po práci zavraždit. Horor v noci bdí a přemýšlí, jak ublížit vám, vaší rodině, vašim mazlíčkům a všemu, co je vám drahé. Horor je perverze."


Knih o strašidelných domech se v poslední době vyrojilo jako hub po dešti, některé jsou lepší než jiné a některé nikoliv. Pomalý rozjezd a vskutku veliký rozsah knihy Kill Creek mne nutil obávat se, že tato kniha bude spadat do té druhé skupiny. Opak je pravdou, to co se rozehrálo po příjezdu skupiny spisovatelů do domu, je čistokrevný horor plný úzkosti, strachu a napětí, navíc s nervydrásajícím koncem.

Ústřední postavou knihy, nebo minimálně tím, komu bylo poskytnuto nejvíce prostoru, když pominu samotný dům, je hororový spisovatel Sam McGarven, kterého život skutečně nešetřil. Druhou je krásná, ale chladná T. C. Moorová, která svým arogantním a hrubým chováním skrývá jizvy minulosti. Zbylé dva spisovatele Sebastiana a Daniela lze označit za postavy vedlejší, přestože jsou jejich činy pro děj nepostradatelné. Tuto čtveřici doplňuje výstřední youtuber se svou asistentkou. Musím přiznat, že všechny postavy mají své kouzlo a také díky prostoru, který jim byl věnován mají možnost se projevit, čímž si získávají čtenářovu pozornost, a je možné si je skutečně oblíbit. Všichni doufají, že se svou výpravou do strašidelného domu zviditelní a že světu dokážou, že nejsou domy, ve kterých straší. Nemohli se však více plést.


Usrkl vína a zamračeně se podíval na Samovu spálenou paži. "Držte se těch vzpomínek, Same. Dobrých i zlých." Zadíval se na alkohol ve sklenici. "Protože jednoho dne, mnohem dřív, než byste se nadál, se vám možná vytratí ze života. Odejdou, jedna po druhé. Nejhorší bude, až ztratíte vzpomínku na lásku. Láska je teplo. Je jako řecký oheň - nehledě na to, jak se ji ostatní snaží utlumit, stále jen sílí a sílí. Chci si pamatovat lásku, Same. Chci si ji pamatovat navždycky. Protože pomyšlení na to, že bych ji ztratil - nic děsivějšího neexistuje. Dokonce ani v tomto starém zchátralém domě."


Děj knihy bych se odvážil přirovnat k ponurému filmu, kde se střídá hlavní dějová linie s prostřihy náhledů do mysli postav. Není se čemu divit, autor knihy Scott Thomas je původní profesí scénárista. Musím přiznat, že si v hororových příbězích libuji, a tak volím velice pečlivě, protože ne vše má tu správnou atmosféru, které jsem se již v mládí namlsal čtením Stephena Kinga. Kill Creek mě velice příjemně překvapil, přestože byl rozjezd poněkud pomalejší.

Jakmile skupina autorů přijede do domu, okamžitě se atmosféra knihy mění, příběh je najednou stísněný protkaný správně dávkovaným strachem. Dům dlouhá léta spal a s příchodem "nové krve" se probudil, získal pozornost a nehodlá se jí jen tak vzdát.

Atmosféra v knize graduje, a když už se zdá, že by vše mohlo dobře dopadnout, jde jen o pomyslné ticho před bouří. Styl psaní mi přišel velice vyzrálý a řemeslně odvedený. Příběh je dokonale vyvážený a postavy se plynule vyvíjejí. Rozhodně bych Kill Creek zařadil na poličku mezi nejpovedenější hororové příběhy a doporučil ho všem, kteří se rádi bojí. Kniha dokazuje, že lze stále vystavět atmosféru strachu i bez hektolitrů krve a vraždění mladých panen. I když i té krve se zde čtenáři dočkají. Já byl nadmíru spokojený.


Název: Kill Creek
Originální název: Kill Creek
Autor: Scott Thomas
Překlad: Martina Šímová
Autor obálky: M.S. Corley
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 472
ISBN/EAN: 978-80-7642-586-6


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.