Klinická smrt - Markéta Harasimová

02.11.2020

Žijeme jen jednou... někdy dvakrát

Přestože dostala při narození jméno po nejznámější světici, svatá rozhodně není. Marie zahání nudu v manželství nevěrou, která jí skýtá možnost útěku a určitou dávku dobrodružství. Ale znáte to, lež má krátké nohy, a i na Marii jednou dojde.

Být manželkou bohatého filmového producenta a nemít žádné starosti, je učiněným snem a výhrou v životě, avšak čtyřicetiletá Marie si to nemyslí. Vztah s o dvacet let starším mužem ji docela rychle omrzel. Když může, tak mu zahne, milenců už měla tolik, že je ani nepočítá. Dosud jí vše hladce procházelo, manžel často jezdí na služební cesty a ona si užívá luxusu a rozkoše. Ale nic netrvá věčně, zejména pokud jde o lhaní a nevěru. Stačí konflikt s jedním z milenců, jenž doufal v něco víc než jen v nevázaný sex a který se rozhodl navštívit Mariina manžela a obeznámit ho s celou situací. Přiznání pravdy stojí Marii doslova život. Prodělá klinickou smrt, což je zkušenost, jež od základu změní její náhled na svět a na život.

Po procitnutí zjišťuje, že navrácení její duše do tělesné schránky má své opodstatnění, je třeba dát některé věci do pořádku. Marii se konečně otevřou oči a vidí vše v úplně jiném světle. Má příležitost zachránit lidem životy, a tím napravit své prohřešky z minulosti. Využije čas, který jí byl dán, naplno?

Život je paradoxní a nespravedlivý. A paměť si dělá, co chce. Vytáhne ze svého dna bolestné zážitky - kdykoli se jí zachce, bez ptaní. A ony pak surově drancují duši, která měla být dávno zahojená. Možná, že i zčásti byla, kdo ví? Proč ale sakra nejde obsah mozku jednoduše vygumovat? Prostě a jednoduše - blik a všechno je pryč, zůstane jen čistý, nepopsaný list! Tak nějak to bylo v tom americkém filmu o agentech v černém...

Klinická smrt je v pořadí již 22. titulem vydaným českou spisovatelkou Markétou Harasimovou, jež své čtenáře každoročně odměňuje novými příběhy. Podzimní novinka tentokrát vybočuje z klasické osnovy autorčiných děl. Ačkoli se i v této knize čtenáři setkají s nemilosrdným násilníkem a vrahem, vyšetřování zločinu není tou hlavní náplní příběhu.

Knihu bych zařadila do psychologicko-mystického žánru. Hlavní postava prodělává klinickou smrt, během níž její duše opouští pozemskou schránku. Potkává známé tváře a před očima se jí promítají vzpomínky, některé vybledlé, jiné stále živé. Tato zkušenost výrazně ovlivní její další činy po probuzení v nemocničním pokoji.

Marii jsem zhruba polovinu knihy neměla příliš v oblibě, nesnesla jsem její sobeckost a aroganci, s níž mi neskutečně pila krev, v druhé části však nastal zvrat, to když Marie utekla hrobníkovi z lopaty a najednou byla jako vyměněná. Říká se, že osoby, jež prodělaly klinickou smrt, se změní, začnou si vážit života a zamýšlejí se více nad svými činy. Moc se mi líbí celá ta myšlenka a autorčino ztvárnění, které je podané poměrně přesvědčivě.

Marie se nikdy neštítila drobných úskoků, pokud jí měly pomoci dosáhnout vytyčených cílů.

Druhá část se mi bezesporu líbila více, měla tu správnou atmosféru, bylo tam trochu toho "něco mezi nebem a zemí" a měla větší spád. Zatímco v první polovině jsem se do čtení nutila, druhou jsem měla za sebou během chvilky. Kombinace nevěry, zločinu a znovunavrácení do života fungovala dobře. Konec pěkně vygradoval a poslední věta zanechá ve čtenáři silnou stopu.

Autorčin styl mám velmi ráda - je přímý, plný dialogů a vykreslení charakterů postav bývá velmi autentické. Mezi moje oblíbené romány Markéty Harasimové patří například Doktorka Viktorie, Vůně noci nebo Poháry touhy apod. Klinická smrt není vůbec špatná, ale zřejmě jí v budoucnu dám ještě šanci, protože si potřebují nechat uležet některé věci v hlavě a vstřebat je. Asi by se mi líbilo, kdyby bylo v knize více flashbacků do minulosti a větší prostor věnovaný vztahu mezi Marií a Tadeášem.

Jak byste se zachovali, kdybyste dostali druhou šanci na život? Snažili byste se žít lépe, napravit chyby, obnovit vztahy s blízkými...?

Název: Klinická smrt
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2020
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-88363-01-9


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství MaHa.