Koťátka kočičky Ťapičky - Markéta Harasimová

27.02.2021

Kočičí dobrodružství pokračuje

Či a či a čičiči. Co to tady mňouká? To jsou koťátka kočičky jménem Ťapička. Jedno, druhé... celkem tři malé chlupaté kuličky.

Od narození kočičky Ťapičky uplynulo 14 měsíců, a to znamená, že je z ní už kočičí dáma. S kocourkem Balonkem, s nímž se mají moc rádi, se stali rodiči Bublinky s rezavým kožíškem, sněhobíle zbarveného Pacíka a Mikiho, který je celý černý. Tito nezbedové s tím, jak rostou, zažívají mnohá dobrodružství, a obvykle do nich zapojují celé osazenstvo domácnosti včetně koček Týnky a Píši.

Miki nadšeně nadskočí. "Mně se moc líbí ta věc, co tak pěkně šustí!" Ukáže packou na průhledný pytlík. Na nic nečeká a rychle do něj vleze. A začne po zemi válet sudy. "Jú, to je legrace!" směje se.

Koťátka kočičky Ťapičky pokračují tam, kde skončila kniha Z deníku kočičky Ťapičky, je třeba ale dodat, že návaznost je volná. Vypravečem všech příhod není nikdo jiný než samotná Ťapička, která se stala maminkou, a to s sebou nese určitou zodpovědnost. Ale ohlídejte tři rozverná koťata. Naštěstí na to není sama, pomáhá jí nejen Balonek, ale také Týnka s Píšou.

Každá kapitola vypráví vždy nějakou historku ze života koťátek a zároveň popisuje, čemu všemu se od narození učí. Dětem je tak v knize velmi zábavnou a jednoduchou formou představen kočičí svět. Malí čtenáři poznávají, jak se koťátka učí lézt na strom, jak překonávají strach, jak používají drápky apod. Navíc má kniha i určitý přesah v podobě pouček, které jsou v životě nejen koťátek důležité - jak se starat o menší a slabší, jak mít rád sám sebe, že se nevyplácí být netrpělivý...

Stejně jako v první knize, tak ani zde nechybí interaktivní části, které zahrnují hledání rozdílů mezi dvěma obrázky, kroužkování správných variant, křížovku a lekci kreslení. Tyto aktivity jsou za mě naprosto skvělou záležitostí pro rozvíjení dětského myšlení. Spolu s dětmi se navíc může zapojit i rodič, takže v závěru se zabaví celá rodina.

Pěkné a hravé ilustrace má opět na svědomí ilustrátorka Barbora Kubátová. Celkově je kniha z grafického hlediska moc hezky pojatá, k čemuž krom již zmíněných hezkých obrázků, které jsou přítomny na každé straně, přispívají i barevné názvy kapitol.

Kniha je ideální jak pro předčítání těm nejmenším, tak je také vhodnou volbou pro začínající čtenáře. Díky zvolené velikosti písma, používání krátkých vět a jednoduché slovní zásobě není čtení povinností, nýbrž zábavou.

Knize prakticky nemám co vytknout, snad krom toho, že by vůbec nevadilo, kdyby byla delší. Všechny nápady nejsou ani zdaleka vyčerpány, a tak se můžeme těšit na další kočičí dobrodružství, jak je ostatně naznačeno v závěru knihy. Packy pac!


Název: Koťátka kočičky Ťapičky
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: Bookmedia
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 96
ISBN/EAN: 978-80-7639-035-5


 Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Bookmedia a autorce Markétě Harasimové.